Plugins - Jetpack by WordPress.com - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (2896 entries)

en:  (Opens in new window)
ja_JP:  (新しいウィンドウで開きます)

en:  (powered by VaultPress).
ja_JP: (Powered by VaultPress)。

en:  Premium Themes
ja_JP: プレミアムテーマ

en:  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
ja_JP[0]: <strong>%1$s</strong> テーマのデフォルトコンテンツの幅は%2$dピクセルです。

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
ja_JP: %s は有効化されていません。"wp jetpack module activate %s" のコマンドで有効化できます。

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
ja_JP: 完全なステータスを表示するには 'wp jetpack status full' と打ち込んでください

[ctx: "yes" is a command - do not translate.]
en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
ja_JP: 本当に実行しますか ?このオプションを変更すると、Jetpack との連携が切れます。続行するには「yes」と入力します。

[ctx: "yes" is a command - do not translate.]
en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
ja_JP: 本当に実行しますか ?この操作は元に戻すことができません。続行するには「yes」と入力します:

en: # of Tweets Shown (1 to 20):
ja_JP: 表示するツイート数 (1〜20):

en: %(moduleName)s has been disabled by a site administrator.
ja_JP: %(moduleName)s はサイト管理者によって無効化されています。

en: %(moduleName)s has been disabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
ja_JP: %(moduleName)s はサイト管理者によって無効化されています。{{link}}さらに詳しく{{/link}}。

en: %(number)s View | %(number)s Views
ja_JP[0]: %(number)s回

en: %(slug)s failed to activate. %(error)s
ja_JP: %(slug)s の有効化に失敗しました。%(error)s

en: %(slug)s failed to deactivate. %(error)s
ja_JP: %(slug)s の無効化に失敗しました。%(error)s

en: %(slug)s has been activated.
ja_JP: %(slug)s が有効化されました。

en: %(slug)s has been deactivated.
ja_JP: %(slug)s が無効化されました。

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
ja_JP[0]: %1$d フードメニュー項目

en: %1$s %2$s Views
ja_JP: %1$s %2$s ビュー

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
ja_JP: %1$s (%2$s) さんが以下の投稿をおすすめしています。

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
ja_JP: もちろんです。%1$sして新しいテキストエリア、ラジオボタン、チェックボックス、ドロップダウンフィールドを追加してください。

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
ja_JP: 管理画面メニューの「%1$s」のリンクをクリックすればいつでもフィードバックを読むことができます。

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
ja_JP: %1$s サイドバー

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
ja_JP[0]: 公開サイトではない場合、<a href="%1$s" title="%2$s">機能を無効化してみてください</a>。

en: %1$s and %2$s
ja_JP: %1$s、%2$s

en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: %1$s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations and formulas.
    		Jetpack combines the power of %1$s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate
    		in math blogging platforms. Use $latex your latex code here$ or [latex]your latex code here[/latex]
    		to include  in your posts and comments. Enjoy all sorts of options and embrace your inner nerd.
ja_JP: %1$s は、複雑な方程式や数式を入力するのに適したパワフルなマークアップ言語です。
    		Jetpack は %1$s のパワーと WordPress のシンプルさをかけ合わせ、
    		最高の数学ブログプラットフォームを提供します。$latex ここに latex コードを記述$ または [latex]ここに latex コードを記述[/latex]
    		を使用して、投稿およびコメントに含めます。さまざまなオプションをご活用のうえ、こだわりを発揮しましょう。

en: %1$s must be %2$s.
ja_JP: %1$s は %2$sである必要があります。

en: %1$s must be one of %2$s
ja_JP: %1$s は%2$sのうちいずれかである必要があります

en: %1$s on %2$s
ja_JP: %2$s に %1$s より

en: %1$s visible and hidden items must be a list of %2$s.
ja_JP: %1$s は表示状態です。非表示項目は%2$sのリストである必要があります。

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
ja_JP: %l を無効化

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
ja_JP[0]: サイトの RSS フィードと同様、%l はサードパーティによる投稿その他のコンテンツへのアクセスを許可します。

en: %s (Required)
ja_JP: %s (必須)

en: %s Back
ja_JP: %s 戻る

en: %s Error
ja_JP: % エラー

en: %s Get help unlocking your site
ja_JP: %s サイトのロック解除に関してサポートを受ける

en: %s could not be activated.
ja_JP: %s を有効化できませんでした。

en: %s has already been whitelisted
ja_JP: %s はすでにホワイトリストに追加されています

en: %s has been activated.
ja_JP: %s を有効化しました。

en: %s has been deactivated.
ja_JP: %s を無効化しました。

en: %s has been whitelisted.
ja_JP: %s をホワイトリストに追加しました。

en: %s is not a registered custom sharing service.
ja_JP: %s は、登録されたカスタム共有サービスではありません。

en: %s is not a valid command.
ja_JP: %s は無効なコマンドです。

en: %s is not a valid module.
ja_JP: %s は無効なモジュールです。

en: %s is not a valid role.
ja_JP: %s は無効な権限グループです。

en: %s is required
ja_JP: %s は必須項目です。

en: %s must be a Twitter username.
ja_JP: %s は Twitter ユーザー名にしてください。

en: %s must be a list of valid modules
ja_JP: %s は有効なモジュールのリストにしてください

en: %s must be a positive integer.
ja_JP: %s は正の整数にしてください。

en: %s must be a string prefixed with 'custom-' and followed by a numeric ID.
ja_JP: %s は、接頭辞が 'custom-' で、その後に数値 ID が続く文字列にしてください。

en: %s must be a string.
ja_JP: %s は文字列にしてください。

en: %s must be an alphanumeric string or a verification tag.
ja_JP: %s は英数字文字列または認証タグである必要があります。

en: %s must be an alphanumeric string.
ja_JP: %s は英数字文字列にしてください。

en: %s must be an array
ja_JP: %s は配列にしてください

en: %s must be an array of post types.
ja_JP: %s は投稿タイプの配列である必要があります。

en: %s must be an array with sharing name, url and icon.
ja_JP: %s は、共有名、URL およびアイコンが含まれる配列にしてください。

en: %s must be an array with visible and hidden items.
ja_JP: %s は表示および非表示の項目が含まれる配列にしてください。

en: %s must be true, false, 0 or 1.
ja_JP: %s は、true、false、0、または1にしてください。

en: %s needs sharing name, url and icon.
ja_JP: %s には、共有名、URL、およびアイコンが必要です。

en: %s not recognized
ja_JP: %s が認識されません。

en: %s option reset
ja_JP: %s 設定をリセットしました

en: %s plugin need updating. | %s plugins need updating.
ja_JP[0]: %s プラグインは更新する必要があります。

en: %s requires a valid email address
ja_JP: 「%s」欄には正しいメールアドレスが必要です。

en: %s requires at least one selection
ja_JP: %s は最低ひとつ選択することが必須です。

en: %s username:
ja_JP: %s ユーザー名:

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
ja_JP: %s がサイトのデータにアクセスを試みています。ログインして認証してください。

en: &laquo; Previous
ja_JP: &laquo; 前へ

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &larr; 古いコメント

en: &mdash; Select &mdash;
ja_JP: &mdash; 選択 &mdash;

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
ja_JP: 上記が選択肢となります。'get'、'delete'、'update' いずれかのコマンドが使えます。

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
ja_JP: ホワイトリストを表示するには 'list'、削除するには 'clear' が使えます。

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
ja_JP: 追加情報を取得するには 'wp jetpack options' と打ち込んでください。

en: (Only administrators will see this message.)
ja_JP: (管理者にのみこのメッセージが表示されます。)

en: (Only admins can see this message)
ja_JP: (管理人のみがこのメッセージを見ることができます)

en: (at most 10)
ja_JP: (最大10)

en: (modified %s ago)
ja_JP: (%s前に編集)

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: (required)
ja_JP: (必須)

en: + Add New WordPress
ja_JP: + 新しい WordPress サイトを追加

en: 10 community members
ja_JP: 10人のコミュニティーメンバー

en: 13Gb of high-speed video hosting
ja_JP: 13GB の高速動画をホスティング

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
ja_JP: %1$s (%2$s)

en: 3999 Mission Boulevard,
    San Diego CA 92109
ja_JP: 〒100-0001
    東京都千代田区千代田1番1号

en: 404 error page
ja_JP: 404 エラーページ

en: 50 community members
ja_JP: 50人のコミュニティーメンバー

en: < Clear Filters
ja_JP: < フィルターをクリア

en: <a class="button" href="%s" target="%s">Create a Facebook page</a> to get started.
ja_JP: 開始するには、<a class="button" href="%s" target="%s">Facebook ページを作成</a>します。

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
ja_JP: <a class="button-primary" href="%s">今すぐ有効化</a>

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
ja_JP: <a class="button-primary" href="%s">今すぐ有効化</a>するか、<a href="%s" >前のページヘ戻って</a>ください。

en: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Learn more</a> about these options.
ja_JP: これらの設定について<a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">さらに詳しく</a>読む。

en: <b>%</b> Replies
ja_JP: <b>%</b>件のフィードバック

en: <b>1</b> Reply
ja_JP: <b>1</b>件のフィードバック

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
ja_JP: 許可されていない <code>%s</code> HTML タグを除去しました

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
ja_JP: <p><a href="%1$s" title="WordPress.com サイト管理にオプトイン" >サイト管理機能を有効化</a> して、プラグインや複数のサイトを wordpress.com/sites にあるセントラルダッシュボードから一元管理しましょう。 <a href="%2$s" target="_blank">詳細を読む</a></p><a href="%1$s" class="jp-button">いますぐ有効化</a>

en: <p>Your IP address <code>%2$s</code> has been flagged for potential security violations. You can unlock your login by sending yourself a special link via email. <a href="%3$s">Learn More</a></p>
ja_JP: <p>お客様の IP アドレス (<code>%2$s</code>) はセキュリティ違反の可能性があるため、フラグが立てられました。ログインのロックを解除するには、特殊リンクをメールで自分自身に送信します。<a href="%3$s">さらに詳しく</a></p>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">day ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">days ago.</span>
ja_JP[0]: <span class="difference">%s</span><span class="label">日前。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">day to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">days to go.</span>
ja_JP[0]: あと<span class="difference">%s</span><span class="label">日です。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">hour ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">hours ago.</span>
ja_JP[0]: <span class="difference">%s</span><span class="label">時間前。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">hour to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">hours to go.</span>
ja_JP[0]: あと<span class="difference">%s</span><span class="label">時間です。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes ago.</span>
ja_JP[0]: <span class="difference">%s</span><span class="label">分前。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes to go.</span>
ja_JP[0]: あと<span class="difference">%s</span><span class="label">分です。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">month ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">months ago.</span>
ja_JP[0]: <span class="difference">%s</span><span class="label">か月前。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">month to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">months to go.</span>
ja_JP[0]: あと<span class="difference">%s</span><span class="label">か月です。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">second ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconds ago.</span>
ja_JP[0]: <span class="difference">%s</span><span class="label">秒前。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">second to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconds to go.</span>
ja_JP[0]: あと<span class="difference">%s</span><span class="label">秒です。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">year ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">years ago.</span>
ja_JP[0]: <span class="difference">%s</span><span class="label">年前。</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">year to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">years to go.</span>
ja_JP[0]: あと<span class="difference">%s</span><span class="label">年です。</span>

en: <span class="entry-date"><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time datetime="%3$s" pubdate>%4$s</time></a></span>
ja_JP: <span class="entry-date"><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s" pubdate>%4$s</time></a></span>

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
ja_JP: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="%2$s へ戻る" rel="gallery">ギャラリーへ戻る</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
ja_JP: <span class="meta-nav">&laquo;</span> 過去の投稿

en: <span>%d</span> bloggers like this:
ja_JP: <span>%d</span>人のブロガーが「いいね」をつけました。

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
ja_JP: <span>投稿者:</span> <a href=“%1$s”>%2$s</a>

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
ja_JP: <strong>%s</strong> はサイトへの埋め込みが許可されていません。

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
ja_JP: <strong>Jetpack を有効化しました。</strong> ネットワーク上の各サイトでは、それぞれのサイトの管理者が連携設定を行う必要があります。

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
ja_JP: <strong>計算問題の回答が間違っています。</strong>この機能はプロテクト API が利用できない際にスパムを防ぐために使われています。ブラウザーの戻るボタンを使ってログインフォームに戻り、ページを再読み込みして新しく生成された計算を解いてからもう一度ログインしてみてください。

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
ja_JP: このサイトにアクセスするには、WordPress.com アカウントが必要です。下のボタンをクリックしてログインするか、無料の WordPress.com アカウントを作成してください。

[ctx: A caption for a button to cancel disconnection.]
en: Stay connected
ja_JP: 接続を維持する

[ctx: A caption for a button to disconnect.]
en: Disconnect
ja_JP: 切断する

[ctx: A caption for a button to upgrade an existing paid feature to a higher tier.]
en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

[ctx: A caption for a small button to fix security issues.]
en: FIX
ja_JP: 修正

[ctx: A caption for a small button to fix security issues.]
en: Threats
ja_JP: 脅威

en: A connection ID must be passed in order to disconnect.
ja_JP: 切断するためには、接続 ID を渡す必要があります。

en: A connection problem with WordPress.com.
ja_JP: WordPress.com との接続で問題があります。

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
ja_JP: 読者にコメントを促すメッセージ

en: A few catchy words to motivate your readers to comment.
ja_JP: 読者にコメントを促すメッセージです。

[ctx: A header for a preview area in the configuration screen.]
en: Preview
ja_JP: プレビュー

[ctx: A header for the short description display]
en: Description
ja_JP: 説明

[ctx: A header for the shortcode display]
en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

[ctx: A header for the video rating area]
en: Rating
ja_JP: 評価

[ctx: A header for the video sharing options area]
en: Share
ja_JP: 共有

en: A known issue.
ja_JP: 既知の問題。

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
ja_JP: あなたの投稿 "%s" への新規コメントが承認待ちです

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
ja_JP: あなたの投稿 "%s" への新規ピンバックが承認待ちです

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
ja_JP: あなたの投稿 "%s" への新規トラックバックが承認待ちです

en: A non-empty token argument must be passed.
ja_JP: 空ではないトークン引数を渡してください。

en: A post or page is first published
ja_JP: 投稿または固定ページを最初に公開する時

en: A post or page is updated
ja_JP: 投稿または固定ページを更新した時

en: A problem with your XMLRPC file.
ja_JP: XMLRPC ファイルの問題。

en: A simple widget that displays social media icons.
ja_JP: ソーシャルメディアアイコンを表示するシンプルなウィジェット。

en: A site without traffic is like a car without gas. Jetpack helps you fill up so that you can achieve your goals.
ja_JP: トラフィックのないサイトは、ガソリンが入っていない車のようなものです。お客様が目標を達成できるよう、Jetpack がトラフィックの拡大をサポートします。

en: A superior search experience powered by Elasticsearch providing your users with faster and more relevant search results. Previously only available to WordPress.com VIP customers and trusted by industry-leading brands.
ja_JP: Elasticsearch が提供する優れた検索機能によって、より速く関連性の高い検索結果が提供されます。これまでは WordPress.com の VIP のお客様にのみ提供され、業界トップのブランドに信頼されてきました。

en: A theme conflict.
ja_JP: テーマとの干渉。

en: A valid post_id is required.
ja_JP: 有効な post_id が必須です。

en: A widget in your sidebar allows visitors to subscribe to your site so that they receive an email
    		each time you publish new content. Your visitors can also subscribe to a post's comments to keep up with the conversation.
ja_JP: サイドバーのウィジェットにより、訪問者はサイトを購読し、新しいコンテンツが公開される度に
    		メールが送信されるようにできます。訪問者は、投稿のコメントを購読して、ディスカッションに付いていくこともできます。

en: ACTIVE
ja_JP: 有効

en: Access the full list of Jetpack modules available on your site.
ja_JP: お使いのサイトで使用可能な Jetpack モジュールの全一覧にアクセスします。

en: Account Settings
ja_JP: アカウント設定

en: Account URL
ja_JP: アカウント URL

en: Action cancelled. Have a question?
ja_JP: 操作がキャンセルされました。不明な点がありますか ?

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate Ads
ja_JP: 広告を有効化

en: Activate Akismet
ja_JP: Akismet を有効化

en: Activate Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクスを有効化

en: Activate Jetpack Manage
ja_JP: Jetpack 一括管理を有効化する

en: Activate Protect
ja_JP: プロテクトを有効化

en: Activate Publicize
ja_JP: パブリサイズを有効にする

en: Activate SEO Tools
ja_JP: SEO ツールを有効化

en: Activate Search
ja_JP: 検索の有効化

en: Activate Site Management and JSON API
ja_JP: サイト管理機能と JSON API を有効化してください

en: Activate Site Stats
ja_JP: サイトの統計情報を有効化

en: Activate Video Hosting
ja_JP: 動画ホスティングを有効化

en: Activate recommended features
ja_JP: おすすめ機能の有効化

en: Activate this module to use the advanced SEO tools.
ja_JP: 高度な SEO ツールを使用するにはこのモジュールを有効化してください。

en: Activating %(slug)s…
ja_JP: %(slug)s を有効化中…

en: Activating recommended features…
ja_JP: おすすめ機能を有効化中…

en: Active
ja_JP: 有効

en: Activity
ja_JP: アクティビティ

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Contact Form
ja_JP: お問合せフォームを追加

en: Add Field
ja_JP: フィールドを追加

en: Add Jetpack Search Widget
ja_JP: Jetpack 検索ウィジェットを追加

en: Add Many Items
ja_JP: 複数項目を追加

en: Add Menu Item
ja_JP: メニュー項目を追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Comic
ja_JP: コミックを新規追加

en: Add New Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベルを追加

en: Add New Menu Section
ja_JP: メニューセクションを追加

en: Add New Project
ja_JP: 新規プロジェクトを追加

en: Add New Project Tag
ja_JP: 新規プロジェクトタグを追加

en: Add New Project Type
ja_JP: 新規プロジェクトタイプを追加

en: Add New Testimonial
ja_JP: 新規推薦文を追加

en: Add One Item
ja_JP: 項目を追加

en: Add Phrase to be ignored
ja_JP: 無視するフレーズの追加

en: Add Search (Jetpack) Widget
ja_JP: 検索 (Jetpack) ウィジェットを追加

en: Add These New Menu Items
ja_JP: 新しいメニュー項目を追加

en: Add a Simple Payment Button as a Widget.
ja_JP: ウィジェットとしてシンプルな支払いボタンを追加します。

en: Add a filter
ja_JP: フィルターを追加

en: Add a new field
ja_JP: 新規フィールドを追加

en: Add a new service
ja_JP: 新サービスを追加

en: Add a phrase
ja_JP: フレーズを追加する

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
ja_JP: このブログをメール購読できるよう登録フォームを追加する

en: Add an icon
ja_JP: アイコンを追加

en: Add and organize content that doesn’t necessarily fit into a post or static page such as portfolios
    		or testimonials. Custom	content can be visible at specific URLs, or you may add them with shortcodes.
ja_JP: ポートフォリオやお客様の声など、投稿や固定ページに該当しないコンテンツを追加・整理しましょう。カスタムコンテンツは特定の URL で表示したり、ショートコードを使って追加できます。

en: Add another option
ja_JP: 他のオプションを追加

en: Add as many custom widgets as you like by dragging and dropping and customize each to fit your needs,
    		including, Twitter streams, Facebook like boxes, custom images, Gravatars, tiled galleries, recent posts,
    		or social icons.
ja_JP: 必要に応じてドラッグ & ドロップでカスタムウィジェットをいくつでも追加し、各ウィジェットをカスタマイズできます
    		ウィジェットには、Twitter ストリーム、Facebook の「いいね」ボックス、カスタム画像、Gravatars、タイルギャラリー、最近の投稿、
    		ソーシャルアイコンが含まれます。

en: Add contact form
ja_JP: お問い合わせフォームを追加

en: Add logo
ja_JP: ロゴを追加

en: Add new option...
ja_JP: 新しい質問を追加...

en: Add or remove Labels
ja_JP: ラベルを追加・削除

en: Add or remove tags
ja_JP: タグの追加もしくは削除

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
ja_JP: 共有ボタンをブログに追加し、読者が友だちと投稿を共有できるようにしましょう。

en: Add sharing buttons to your posts
ja_JP: 投稿に共有ボタンを追加

en: Add social-media icons to your site.
ja_JP: ソーシャルメディアのアイコンをサイトに追加します。

en: Add the Jetpack search widget to your sidebar to configure advanced search filters.
ja_JP: Jetpack 検索ウィジェットをサイドバーに追加して、高度な検索フィルターを設定しましょう。

en: Add the Search (Jetpack) widget to your sidebar
ja_JP: 検索 (Jetpack) ウィジェットをサイドバーに追加

en: Add this form to my post
ja_JP: このフォームを投稿に追加

en: Add to or replace your theme's CSS including mobile styles, LESS, and SaSS.
    		Includes syntax coloring, auto-indentation, and immediate CSS validation.
ja_JP: モバイルスタイル、LESS、および SaSS を含むテーマの CSS を追加または置き換えます。
    		構文色設定、自動インデント、および即時の CSS 検証が含まれます。

en: Add to section:
ja_JP: セクションに追加:

en: Add to whitelist
ja_JP: ホワイトリストに追加

en: Add {{testimonialLink}}testimonials{{/testimonialLink}} to your website to attract new customers. If your theme doesn’t support Jetpack Testimonials, you can still use a simple shortcode to display them on your site.
ja_JP: サイトに{{testimonialLink}}推薦文{{/testimonialLink}}を追加して、新規顧客を引き付けます。テーマが Jetpack 推薦文をサポートしていない場合は、引き続きシンプルなショートコードを使用してサイトに表示することができます。

en: Add-on
ja_JP: 追加

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
ja_JP: CSS を追加 <b>(推奨)</b>

en: Adding filters requires JavaScript!
ja_JP: フィルターの追加には JavaScript が必要です。

en: Additional ad placements
ja_JP: 追加広告の表示場所

en: Additional data:
ja_JP: 追加データ:

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: Adds like buttons to your content so that visitors can show their appreciation or enjoyment.
ja_JP: コンテンツに「いいね」ボタンを追加し、訪問者が評価を表示できるようにします。

en: Adds sharing buttons to your content so that visitors can share it on social media sites.
ja_JP: コンテンツに共有ボタンを追加し、訪問者がソーシャルメディアサイトで共有できるようにします。

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
ja_JP: コメントフォームのメッセージと配色設定ができます。

en: Admin bar
ja_JP: 管理バー

en: Ads
ja_JP: 広告

[ctx: Ads header]
en: Ads
ja_JP: 広告

en: Advanced SEO tools to help your site get found when people search for relevant content.
ja_JP: 高度な SEO ツールがあれば、関連するコンテンツを探している読者にサイトを見つけてもらいやすくなります。

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
ja_JP: 高度な設定です。このオプションがチェックされている場合、共有リンクを動作させるためにはテーマに手動でこれらのファイルを追加する必要があります。

en: Advertisements
ja_JP: 広告

[ctx: Affects all sites in a Multisite network.]
en: Global
ja_JP: グローバル

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
ja_JP: Akismet はブログへのスパムを防ぐお手伝いをします。

en: Akismet checks your comments and contact form submissions against our global database of spam.
ja_JP: Akismet はコメントとお問い合わせフォームの送信を、スパムのグローバルデータベースに照らし合わせてチェックします。

en: Akismet is not installed or active
ja_JP: Akismet がインストールされていないか、無効になっています

en: Akismet user status doesn't allow to update the key
ja_JP: Akismet ユーザーのステータスではキーの更新が許可されていません

en: Album
ja_JP: アルバム

en: All
ja_JP: すべて

en: All Comics
ja_JP: すべてのコミック

en: All Menu Item Labels
ja_JP: すべてのメニュー項目ラベル

en: All Menu Sections
ja_JP: すべてのメニューセクション

en: All Project Tags
ja_JP: すべてのプロジェクトタグ

en: All Project Types
ja_JP: すべてのプロジェクトタイプ

en: All Projects
ja_JP: すべてのプロジェクト

en: All Testimonials
ja_JP: すべての推薦文

en: All author pages
ja_JP: すべての投稿者ページ

en: All category pages
ja_JP: すべてのカテゴリーページ

en: All current and future campaigns
ja_JP: すべての進行中および予定されているキャンペーン

en: All date archives
ja_JP: すべての日付アーカイブ

en: All modules activated!
ja_JP: すべてのモジュールを有効化しました。

en: All modules activated.
ja_JP: すべてのモジュールを有効化しました。

en: All modules deactivated!
ja_JP: すべてのモジュールを無効化しました。

en: All pages
ja_JP: 固定ページ一覧

en: All plugins are up-to-date. Awesome work!
ja_JP: すべてのプラグインは最新です。素晴らしいです !

en: All plugins are up-to-date. Keep up the good work!
ja_JP: すべてのプラグインは最新です。その調子です。

en: All posts
ja_JP: すべての投稿

en: All publicize connections to %s were successfully disconnected.
ja_JP: %s へのすべてのパブリサイズ接続が正常に切断されました。

en: All publicize connections were successfully disconnected.
ja_JP: すべてのパブリサイズ接続が正常に切断されました。

en: All tag pages
ja_JP: すべてのタグページ

en: All taxonomy pages
ja_JP: すべてのタクソノミーページ

en: All-time comments
ja_JP: 全期間中のコメント数

en: All-time views
ja_JP: 全期間中の閲覧数

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
ja_JP: サイト管理者が各自で <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a> との連携・解除をできるようにします

en: Allow people to buy more than one item at a time.
ja_JP: 1回に複数のアイテムを購入できるようにします。

en: Allow readers to show their appreciation of your posts by adding a like button to your content
ja_JP: コンテンツに「いいね」ボタンを追加し、読者が投稿を評価するのを許可する

en: Allow stats reports to be viewed by
ja_JP: 統計レポートの閲覧を許可するユーザー

en: Allow visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on
    		your site. Jetpack will match your site's color scheme automatically (but you can adjust that).
ja_JP: 訪問者は WordPress.com、Twitter、または Facebook アカウントを使用してサイト上でコメントを残せる
    		ようになります。Jetpack は、サイトの色合いを自動で調整します (ただし自分でも調整可能)。

en: Allow your readers to show their appreciation for your posts and other content. Likes show up
    		below each post and your readers will also be able to review their liked posts from WordPress.com.
ja_JP: 読者が投稿やその他のコンテンツに関する意見を投稿できるようにしましょう。「いいね」は
    		各投稿の下に表示され、読者も自分が「いいね」をした投稿を WordPress.com から確認できます。

en: Allows displaying a popup subscription form to visitors.
ja_JP: 訪問者に対して購読フォームをポップアップ表示することを許可します。

en: Allows readers to subscribe to your posts or comments, and receive notifications of new content by email.
ja_JP: 読者が投稿やコメントを購読し、新しいコンテンツの通知メールを受け取れるようにします。

en: Allows registered users to log in to your site with their WordPress.com accounts.
ja_JP: 登録ユーザーが WordPress.com アカウントを使ってサイトにログインできるようにします。

en: Allows you to automatically share your newest content on social media sites, including Facebook and Twitter.
ja_JP: 最新のコンテンツを Facebook や Twitter などのソーシャルメディアサイトで自動共有できるようにします。

en: Allows you to compose content with links, lists, and other styles using the Markdown syntax.
ja_JP: Markdown 構文を使用して、コンテンツにリンク、リスト、その他のスタイルを構成可能にします。

en: Allows you to optimize your site and its content for better results in search engines.
ja_JP: サイトとコンテンツが検索エンジンで最善の結果を得られるようにするため最適化できるようにします。

en: Allows you to publish new posts by sending an email to a special address.
ja_JP: 特殊なアドレスにメールを送信することにより、新しい投稿を公開できるようにします。

en: Alphabetical
ja_JP: アルファベット順

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
ja_JP: また、おすすめコンテンツエリア外にタグ付き投稿を表示できます。

en: Alternate text:
ja_JP: 代替テキスト:

en: Always-on Security
ja_JP: 常時有効なセキュリティ

en: Always-on security including real-time backups, malware scanning, and automatic threat resolution.
ja_JP: リアルタイムバックアップ、マルウェアスキャン、自動脅威解決を含む常時有効なセキュリティ。

en: Always-on security, a better search experience, unlimited CDN use, advanced marketing tools, and monetization services.
ja_JP: 常時有効なセキュリティ、強化された検索機能、CDN 無制限利用、強化されたマーケティングツール、収益化サービス。

en: An API key is needed for Protect.
ja_JP: プロテクト機能には API キーが必要です。

en: An Automattic Airline
ja_JP: Automattic Airline

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
ja_JP: 投稿数を取得するには有効なアクセストークンが必要です。

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
ja_JP: ブログの管理者が Jetpack 連携を設定する必要があります。

en: An administrator of this site can take Jetpack out of Safe Mode.
ja_JP: このサイトの管理者は Jetpack のセーフモードを解除できます。

en: An error has been encountered.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
ja_JP: 新規共有サービスにエラーが発生しました。正しい情報を入力したかどうか確認してください。

en: An error occurred fetching the remote data.
ja_JP: リモートデータの取得中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while downloading blog information
ja_JP: ブログの情報をダウンロード中にエラーが発生しました

en: An error occurred while downloading blog posts list
ja_JP: ブログの投稿一覧をダウンロードする際にエラーが発生しました

en: An error occurred. Please try again later.
ja_JP: エラーが発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: An incompatible plugin.
ja_JP: 非互換プラグイン。

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
ja_JP: 不正なリクエストが送信されました。通常これは、お使いのサーバーから Jetpack サーバーへの通信が何らかの理由により遮断されたか、データが破損してしまったことを意味しています。もう一度お試しください。

en: An unknown error occurred during installation
ja_JP: インストール中に不明なエラーが発生しました

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
ja_JP: 短いアンケートに答えて今後の開発にご協力ください。

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
ja_JP: すべての自動更新が、サイト管理者によって明示的に無効化されています。

en: Aperture
ja_JP: 絞り

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ja_JP: リクエストされたアーカイブには何も見つかりませんでした。検索すれば関連投稿が見つかるかもしれません。

en: Approve it: %s
ja_JP: 承認してください: %s

en: Archive page
ja_JP: アーカイブページ

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Are you sure you want to delete this item? It will be disabled and removed from all locations where it currently appears.
ja_JP: 本当にこの項目を削除しますか ? 現在表示されているすべての場所で無効になり、削除されます。

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
ja_JP: 保存せずにフォームエディタから移動しますか ? これまでに加えた変更がすべて失われます。

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
ja_JP: 本当にこの連携のパブリサイズ共有を停止しますか ?

en: Are you sure you'd like to stop editing this form without saving your changes?
ja_JP: 変更を保存せずに、このフォームの編集を終了してもよろしいですか ?

en: Arrange entries in different layouts.
ja_JP: 項目をさまざまなレイアウトで配置。

en: Artist
ja_JP: アーティスト

en: As of July 27, 2018, the Twitter Timeline widget will no longer display tweets based on searches or hashtags. To display a simple list of tweets instead, change the Widget ID to a Twitter username.
ja_JP: 2018年7月27日以降、Twitter タイムラインウィジェットには、検索やハッシュタグに基づいてツイートが表示されなくなります。代わりに単純なツイートのリストを表示するには、ウィジェット ID を Twitter のユーザー名に変更してください。

en: Ask a question
ja_JP: 質問する

en: At A Glance
ja_JP: 概要

en: Attachment Page
ja_JP: 添付ファイルのページ

en: Author Bio
ja_JP: 投稿者プロフィール

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
ja_JP: 投稿者: %1$s (IP アドレス: %2$s, %3$s)

en: Authorize applications and services to securely connect to your site. Developers can use WordPress.com's OAuth2
    		authentication system and WordPress.com REST API to manage and access your site's content.
ja_JP: アプリケーションおよびサービスを認証し、サイトに安全に接続できるようにします。開発者は WordPress.com の OAuth2
    		認証システムおよび WordPress.com REST API を使ってサイトのコンテンツへのアクセス・管理ができます。

en: Authorized %d and activated default modules.
ja_JP: %d が認証されて、デフォルトモジュールが有効化されました。

en: Authorized %d.
ja_JP: %d が認証されました。

en: Authors
ja_JP: 投稿者

en: Automated backups, one-click restores, spam filtering, and malware scanning.
ja_JP: 自動バックアップ、ワンクリック復元、スパムフィルター、マルウェアスキャン。

en: Automated marketing
ja_JP: 自動マーケティング

en: Automatic Language Detection
ja_JP: 自動言語検出

en: Automatic defense against hacks, malware, spam, data loss, and downtime with automated backups, unlimited storage, and malware scanning.
ja_JP: ハッキング、マルウェア、スパム、データ損失、ダウンタイムに対して、自動バックアップ、容量無制限、マルウェアスキャンによって自動防御します。

en: Automatic defense against hacks, malware, spam, data loss, and downtime.
ja_JP: ハッキング、マルウェア、スパム、データ損失、ダウンタイムに対する自動防御。

en: Automatic, real-time backups mean your entire site is always ready to be restored.
ja_JP: 自動リアルタイムバックアップのおかげで、サイト全体を常に復元可能な状態に保てます。

en: Automatically create two sitemap files that list the URLs of posts and pages in your site.
    		This makes it easier for search engines (like Google) to include your site in relevant search results.
ja_JP: サイト内の投稿やページの URL をリスト表示する、2つのサイトマップファイルを自動で作成します。
    		これにより、検索エンジン (Google など) がサイトを関連する検索結果に含めやすくなります。

en: Automatically optimize your site for mobile. Jetpack's mobile theme uses the header image,
    		background, and widgets from your current theme. Post format support means your photos and galleries
    		will also look fantastic.
ja_JP: サイトをモバイル向けに自動で最適化します。Jetpack のモバイルテーマでは、使用中のテーマに合ったヘッダー画像、
    		背景、およびウィジェットを使用します。投稿フォーマット対応を活用すると、写真やギャラリーも
    		最高の見栄えになります。

en: Automatically proofread content when:
ja_JP: 以下の場合にコンテンツを自動校正する。

en: Automatically proofread content when:
ja_JP: 以下の場合にコンテンツを自動校正する:

en: Automatically share and promote newly published posts to Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Path,
    		and LinkedIn. You can add connections for yourself or for all users on your site.
ja_JP: 新しく公開された投稿を Facebook、Twitter、Tumblr、Google+、Path、および LinkedIn で自動的に共有および
    		宣伝しましょう。自分のため、またはサイトのすべてのユーザーのために連携を追加できます。

en: Automatically share your posts to social networks
ja_JP: 投稿をソーシャルネットワークに自動共有

en: Automatically use first image in post
ja_JP: 投稿の最初の画像を自動で使用

en: Automattic's Privacy Policy
ja_JP: Automattic 社のプライバシーポリシー

en: Autoplay video on page load
ja_JP: ページ読み込み時に動画を自動再生

en: Autosave encountered an unexpected error
ja_JP: 自動保存の際に予期しないエラーが発生しました。

en: Available Services
ja_JP: 利用可能なサービス

en: Avatar Size (px):
ja_JP: アバター画像サイズ (ピクセル):

en: Back to Plan Setup
ja_JP: プラン設定へ戻る

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Backs up your site to the global WordPress.com servers, allowing you to restore your content in the event of an emergency or error.
ja_JP: サイトをグローバル WordPress.com サーバーにバックアップし、緊急時やエラー発生時にコンテンツを復元できるようにします。

en: Backup & Restore: Rest assured with real-time site backups and easy roll-back site restores.
ja_JP: バックアップおよび復元:リアルタイムでのサイトのバックアップと簡単なロールバックでのサイトの復元を利用できるので安心です。

en: Backup and restore
ja_JP: バックアップと復元

en: Backups
ja_JP: バックアップ

en: Banner at the top of my site
ja_JP: サイト上部のバナー

en: Banner text
ja_JP: バナーのテキスト

en: Be alerted about any unexpected downtime the moment it happens.
ja_JP: 予想外のダウンタイムが発生した際、すぐに通知を受け取りましょう。

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
ja_JP: 変更を保存するには、この画面下の "プロフィールを更新" ボタンを必ずクリックしてください。

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
ja_JP: 「公開」ボタンをクリックする前に以下の連携を再確認し、投稿が正しくパブリサイズ共有されるようにしましょう。

en: Best overall day
ja_JP: 最高

en: Better results on search engines and social media.
ja_JP: 検索エンジンやソーシャルメディアの検索結果改善。

en: Bias Language
ja_JP: バイアス言語

en: Big iPhone/iPad Update Now Available
ja_JP: iPhone/iPad の大幅なアップデートが利用できるようになりました

en: Bio:
ja_JP: プロフィール:

en: Black
ja_JP: 黒

en: Blog Archives
ja_JP: ブログアーカイブ

en: Blog Display
ja_JP: ブログ表示

en: Blog ID.
ja_JP: ブログ ID。

en: Blog Posts
ja_JP: ブログの投稿

en: Blog Stats
ja_JP: ブログ統計情報

en: Blog Subscriptions
ja_JP: ブログ購読

en: Blog URL:
ja_JP: ブログ URL:

en: Blog follow email text
ja_JP: ブログがフォローされた際の送信メール

en: Blue
ja_JP: 青

en: Border Color (hex):
ja_JP: 枠線の色 (hex 値):

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
ja_JP: WordPress.com クラウドサービスのパワーをインストール型 WordPress にも取り入れましょう。Jetpack を使えば、ブログを WordPress.com アカウントと連携させ、便利な機能を利用できます。

en: Bring your ideas to life with elegant and professional designs and code-free customization tools.
ja_JP: エレガントでプロフェッショナルな設計とコード不要のカスタマイズツールで、アイデアを実現してください。

en: Browse Themes
ja_JP: テーマをブラウズ

en: Brute force attack protection and downtime monitoring
ja_JP: 総当たり攻撃に対する防御とダウンタイム監視

en: Button Style
ja_JP: ボタンのスタイル

[ctx: Button caption]
en: Save settings
ja_JP: 設定を保存

[ctx: Button caption]
en: Saving…
ja_JP: 保存中...

[ctx: Button label for adding a new item via the toolbar menu]
en: Add
ja_JP: 追加

en: Button style
ja_JP: ボタンのスタイル

en: Button text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: By activating ads, you agree to the Automattic Ads {{link}}Terms of Service{{/link}}.
ja_JP: 広告を有効化すると、Automattic の{{link}}利用規約{{/link}}に同意したものとみなされます。

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
ja_JP: コンタクトフォームを追加することで読者からのフィードバックを受け付けられるようになります。フィードバックは自動的にスパムチェックされ、非スパムと判断されたフィードバックはメールで送信されます。

en: By default ads are shown at the end of every page, post, or the first article on your front page. You can also add them to the top of your site and to any widget area to increase your earnings!
ja_JP: デフォルトでは、広告はすべての投稿・固定ページの最後、またはフロントページの最初の記事に表示されます。収益を高めるため、サイトの上部やお好みのウィジェットエリアに広告を追加することもできます。

en: By disconnecting %(siteName)s from WordPress.com you will no longer have access to the following:
ja_JP: %(siteName)s を WordPress.com から切断すると、以下が利用ができなくなります。

en: CSS Migrated from Jetpack:
ja_JP: Jetpack から移行された CSS

en: CSS Revisions
ja_JP: CSS 変更履歴

en: CSS Stylesheet Editor
ja_JP: CSS スタイルシートエディター

en: Camera
ja_JP: カメラ

en: Can I add more fields?
ja_JP: もっとフィールドを追加できますか ?

en: Can I send a notification to more than one person?
ja_JP: 通知を複数の人に送信できますか ?

en: Can I view my feedback within WordPress?
ja_JP: フィードバックを WordPress 内から読めますか ?

en: Can not cancel a plan while in safe mode. See: https://jetpack.com/support/safe-mode/
ja_JP: セーフモード中にプランをキャンセルすることはできません。参照: https://jetpack.com/support/safe-mode/

en: Can not provision a plan while in safe mode. See: https://jetpack.com/support/safe-mode/
ja_JP: セーフモード中にプランを準備することはできません。参照: https://jetpack.com/support/safe-mode/

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel reply
ja_JP: コメントをキャンセル

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
ja_JP: ヘッダーがすでに送信されているため、Cookie 転送を処理できません。

en: Cannot load blog information at this time.
ja_JP: ブログの情報を読み込めませんでした。

en: Cannot load blog posts at this time.
ja_JP: ブログの投稿を読み込めませんでした。

en: Cannot parse URL %s
ja_JP: URL %s を解析できません

en: Cannot use global flag on non-multisites
ja_JP: マルチサイト以外にはグローバルフラグを使えません

en: Caption
ja_JP: 見出し

[ctx: Caption for a button to purchase a paid feature.]
en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

[ctx: Caption for a button to purchase a pro plan.]
en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

[ctx: Caption for a button to set up a feature.]
en: Set up
ja_JP: セットアップ

en: Caption:
ja_JP: キャプション:

en: Carousel
ja_JP: カルーセル

en: Carousel color scheme
ja_JP: カルーセルの配色

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Caution:
ja_JP: 注意:

en: Center
ja_JP: 中央

en: Change logo
ja_JP: ロゴを変更

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
ja_JP: 読者による投稿・コメントの購読を可能にするかどうかを設定します。

en: Chart stats by
ja_JP: 統計情報グラフ期間:

en: Cheatin' uh?
ja_JP: 間違った操作を行われたようです。

en: Check for Spam
ja_JP: スパムのチェック

en: Check the box above to record each new set of posts loaded via Infinite Scroll as a page view in Google Analytics.
ja_JP: 上のボックスにチェックを入れると、無限スクロールで読み込まれたページも Google アナリティクスで1ページビューとしてカウントされます。

en: Check to load posts as you scroll. Uncheck to show clickable button to load posts
ja_JP: チェックを入れると、スクロールに従って投稿を読み込みます。チェックを外すと、投稿を読み込むためのクリックできるボタンが表示されます。

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if children of the selected page should be included in the visibility rule.]
en: Include children
ja_JP: 子ページも含める

en: Checkbox with Multiple Items
ja_JP: 複数の項目のあるチェックボックス

en: Checking
ja_JP: 確認中

en: Checking key…
ja_JP: キーを確認しています…

en: Checking site status…
ja_JP: サイトのステータスを確認中…

en: Checking status for %s
ja_JP: %s のステータスを確認中

en: Checking your spam protection…
ja_JP: スパム保護を確認しています…

en: Checks your content for correct grammar and spelling, misused words, and style while you write.
ja_JP: 書き込み中にコンテンツの文法、スペル、語句の誤用、スタイルをチェックします。

en: Choose Images
ja_JP: 画像を選択

en: Choose a field:
ja_JP: フィールドを選択してください:

en: Choose a taxonomy:
ja_JP: タクソノミーを選択してください:

en: Choose an interval:
ja_JP: 間隔を選択してください:

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
ja_JP: ブログとアーカイブページで、投稿全文、抜粋、またはテーマのデフォルトとなっている抜粋と投稿全文の組み合わせを選択できます。

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
ja_JP: ブログとアーカイブページの投稿全文または抜粋を選択できます。

en: Choose from a set of visibility options for sidebar widgets such as showing them only certain categories,
    		only on error pages, or only search results pages. You can also do the reverse and choose to hide them on certain pages.
ja_JP: サイドバーウィジェットの表示オプションの一覧から選択し、例えば特定のカテゴリーのみ、
    		エラーページのみ、または検索結果ページのみを表示するようにできます。その逆に、特定のページでそれらのコンテンツを非表示にすることもできます。

en: Choose from the most used Labels
ja_JP: 人気のラベルから選択

en: Choose from the most used tags
ja_JP: よく使われているタグから選択

en: Choose logo
ja_JP: ロゴを選択

en: Choosing a design for your site is essential. It defines your brand, your layout, and your visitors’ reading experience
ja_JP: サイトにどのデザインを選択するかは、極めて重要な決定です。選択するデザインによって、ブランド、レイアウト、訪問者の閲覧体験が決まります

en: Choosing a design for your site is essential. It defines your brand, your layout, and your visitors’ reading experience.
ja_JP: サイトにどのデザインを選択するかは、極めて重要な決定です。選択するデザインによって、ブランド、レイアウト、訪問者の閲覧体験が決まります。

en: Circles
ja_JP: 丸型

en: Cleaned up %d video. | Cleaned up a total of %d videos.
ja_JP[0]: %d個の動画をクリーンアップしました。

en: Cleared all whitelisted IPs
ja_JP: ホワイトリスト IP を全て削除しました

en: Clich&eacute;s
ja_JP: 決まり文句/死語

en: Clichés
ja_JP: 決まり文句/死語

en: Click "Set Up" to finish installation.
ja_JP: 「セットアップ」をクリックしてインストールを完了してください。

en: Click here
ja_JP: ここをクリック

en: Click here for more information
ja_JP: クリックして詳細を表示

en: Click to Press This!
ja_JP: クリックして Press This から投稿

en: Click to autoplay the presentation!
ja_JP: プレゼンテーションを自動再生するにはクリックしてください。

en: Click to email this to a friend
ja_JP: クリックして友達へメールで送信

en: Click to print
ja_JP: クリックして印刷

en: Click to share on %s
ja_JP: クリックして %s で共有

en: Click to share on Facebook
ja_JP: Facebook で共有するにはクリックしてください

en: Click to share on Google+
ja_JP: クリックして Google+ で共有

en: Click to share on LinkedIn
ja_JP: クリックして LinkedIn で共有

en: Click to share on Pinterest
ja_JP: クリックして Pinterest で共有

en: Click to share on Pocket
ja_JP: クリックして Pocket でシェア

en: Click to share on Reddit
ja_JP: クリックして Reddit で共有

en: Click to share on Skype
ja_JP: クリックして Skype で共有

en: Click to share on Telegram
ja_JP: クリックして Telegram で共有

en: Click to share on Tumblr
ja_JP: クリックして Tumblr で共有

en: Click to share on Twitter
ja_JP: クリックして Twitter で共有

en: Click to share on WhatsApp
ja_JP: クリックして WhatsApp で共有

en: Click to view detailed stats.
ja_JP: クリックして詳細な統計情報を表示

en: Click to view slideshow.
ja_JP: クリックしてスライドショーを表示

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close and accept
ja_JP: 閉じて承認

en: Code-Free Design and Publishing
ja_JP: コーディング不要のデザインと公開

en: Code-free customization
ja_JP: コード不要のカスタマイズ

en: Code: <a href="%s" target="_blank">( ? )</a>
ja_JP: コード: <a href="%s" target="_blank">( ? )</a>

en: Collecting valuable traffic stats and insights
ja_JP: トラフィックの統計情報と概要の収集

en: Color Scheme
ja_JP: 配色

en: Color scheme
ja_JP: 配色

en: Color scheme.
ja_JP: 配色。

en: Comic
ja_JP: コミック

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ja_JP: コミックの下書きを保存しました。<a target="_blank" href="%s">コミックをプレビュー</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
ja_JP: コミックを公開しました。<a href="%s">コミックを表示</a>

en: Comic restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s からコミックを復元しました

en: Comic saved.
ja_JP: コミックを保存しました。

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
ja_JP: <strong>%1$s</strong> にコミック公開を予約しました。<a target="_blank" href="%2$s">コミックをプレビュー</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ja_JP: コミックを送信しました。<a target="_blank" href="%s">コミックをプレビュー</a>

en: Comic updated.
ja_JP: コミックを更新しました。

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
ja_JP: コミックを更新しました。<a href="%s">コミックを表示</a>

en: Comics
ja_JP: コミック

en: Comics list
ja_JP: コミックリスト

en: Comics list navigation
ja_JP: コミックリストのナビゲーション

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment Form
ja_JP: コメントフォーム

en: Comment cache problem?
ja_JP: コメントキャッシュの問題が発生している場合

en: Comment follow email text
ja_JP: コメントフォロワー用メール文

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

en: Comment not found
ja_JP: コメントが見つかりません

en: Comment: %s
ja_JP: コメント: %s

en: Commenting as %s
ja_JP: %s としてコメント中

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Comments are not allowed.
ja_JP: コメントは許可されていません。

en: Comments headline
ja_JP: コメントのヘッドライン

en: Comments on this post are closed.
ja_JP: この投稿へのコメントは受け付けていません。

en: Community
ja_JP: コミュニティ

en: Community Widget
ja_JP: コミュニティウィジェット

en: Compare All Plans
ja_JP: すべてのプランを比較

en: Compare Plans
ja_JP: プランを比較

en: Compare paid plans
ja_JP: 有料プランを比較

en: Complex Phrases
ja_JP: 難解な言い回し

en: Compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and
    		punctuation marks. A quick and easy way to format text without needing any HTML or coding.
ja_JP: 標準の文字や句読点を使用して、リンク、リスト、およびその他のスタイルを含む投稿やコメントを
    		作成しましょう。HTML やコーディングなしでテキストの形式を変更するための、迅速で簡単な方法です。

en: Config
ja_JP: 設定

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Configure %s
ja_JP: %s設定

en: Configure Akismet
ja_JP: Akismet を設定

en: Configure Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクスを設定

en: Configure Google Analytics settings.
ja_JP: Google アナリティクスを設定してください。

en: Configure Site SEO
ja_JP: サイト SEO 設定

en: Configure VaultPress
ja_JP: VaultPress を設定

en: Configure related posts in the Customizer
ja_JP: カスタマイザーにある関連記事を設定する

en: Configure your Google Analytics settings
ja_JP: Google アナリティクスの設定を構成します

en: Configure your SEO settings
ja_JP: SEO 設定を構成します

en: Configure your SEO settings.
ja_JP: SEO 設定を行いましょう。

en: Configure your Security Scans
ja_JP: セキュリティスキャンを設定

en: Configure your notification settings
ja_JP: 通知の設定を構成

en: Configure your sharing buttons
ja_JP: 共有ボタンを設定する

en: Confirm Safe Mode
ja_JP: セーフモードを確認

en: Confirm each new phrase you add by pressing enter.
ja_JP: Enter キーを押して、新しい各フレーズの追加を確定します。

en: Connect
ja_JP: 連携

en: Connect and share your posts on %s
ja_JP: %s と連携して投稿を共有

en: Connect to
ja_JP: 連携:

en: Connect to WordPress.com
ja_JP: WordPress.com と連携

en: Connect to WordPress.com (free) to get started!
ja_JP: WordPress.com に無料で連携してはじめましょう。

en: Connect to WordPress.com (free) to get started.
ja_JP: WordPress.com (無料) に接続して始めましょう。

en: Connect to WordPress.com to get started
ja_JP: WordPress.com に連携してはじめましょう

en: Connect your account to WordPress.com to view more stats
ja_JP: アカウントを WordPress.com に接続してさらに統計情報を表示

en: Connect your account to get the most out of Jetpack
ja_JP: アカウントを関連付けて Jetpack を最大限に利用してください

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
ja_JP: このブログをソーシャルネットワークサイトと連携し、新しい投稿を自動的に友達と共有しましょう。

en: Connect your social media accounts
ja_JP: ソーシャルメディアアカウントを接続する

en: Connect your user account to WordPress.com to use this feature
ja_JP: この機能を使用するために自分のユーザーアカウントを WordPress.com に接続します

en: Connect your user account to WordPress.com to view your email followers
ja_JP: メールフォロワーを表示するには アカウントを WordPress.com と連携してください

en: Connected
ja_JP: 連携済み

en: Connected as {{span}}%(username)s{{/span}}
ja_JP: {{span}}%(username)s{{/span}} として接続

en: Connected as:
ja_JP: 連携アカウント:

en: Connecting...
ja_JP: 連携中...

en: Connections
ja_JP: 接続

en: Contact Form
ja_JP: コンタクトフォーム

en: Contact Form URL:
ja_JP: お問い合せフォーム URL:

en: Contact Info & Map
ja_JP: 連絡先とマップ

en: Contact form fields
ja_JP: お問い合わせフォームのフィールド

en: Contact form information
ja_JP: お問い合わせフォームの情報

[ctx: Contact page for your website.]
en: Contact us
ja_JP: お問い合わせ

en: Content Options
ja_JP: コンテンツのオプション

en: Continue &rarr;
ja_JP: 次へ進む &rarr;

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">「%s」の</span>続きを読む

en: Convert to Comic
ja_JP: コミックに変換

en: Convert to Post
ja_JP: 投稿に変換

en: Cookie Policy
ja_JP: Cookie ポリシー

en: Cookies & Consents Banner
ja_JP: Cookie と同意バナー

en: Copied!
ja_JP: コピー完了 !

en: Copyright
ja_JP: 著作権

en: Could not activate %s
ja_JP: %s を有効化できませんでした

en: Could not check updates for plugins on this site.
ja_JP: このサイトのプラグインの更新をチェックできませんでした。

en: Could not confirm migration.
ja_JP: 移行を確認できませんでした。

en: Could not confirm new owner.
ja_JP: 新しいオーナーを確認できませんでした。

en: Could not confirm safe mode.
ja_JP: セーフモードを確認できませんでした。

en: Could not connect to VaultPress.
ja_JP: VaultPress に接続できませんでした。

en: Could not delete sync error option.
ja_JP: 同期エラーオプションを削除できませんでした。

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
ja_JP: VideoPress アップロードトークンを取得できませんでした。後でもう一度お試しください。

en: Could not retrieve Rewind data.
ja_JP: 巻き戻しデータを取得できませんでした。

en: Could not start a new full sync
ja_JP: 新規の完全同期を開始できませんでした

en: Could not start a new full sync with modules: %s
ja_JP: 以下のモジュールの新規の完全同期を開始できませんでした: %s

en: Count logged in page views from
ja_JP: 次の場所からログインして閲覧したページビューの数

en: Count the page views of registered users who are logged in.
ja_JP: ログイン中の登録ユーザーのページビューをカウントする。

en: Create Post by Email address
ja_JP: メール投稿アドレスを作成する

en: Create Share Button
ja_JP: 共有ボタンを作成

en: Create Your Site
ja_JP: サイトを作成

en: Create address
ja_JP: アドレスを作成

en: Create full-screen carousel slideshows for the images in your posts and pages. Carousel galleries are mobile-friendly and encourage site visitors to interact with your photos.
ja_JP: 投稿やページにある画像の全画面カルーセルスライドショーを作成します。カルーセルギャラリーはモバイルに対応しており、サイト訪問者が写真を操作するよう促します。

en: Create simple contact forms without any coding. You can have multiple forms and when
    		a user submits it, their feedback will be emailed directly to you. If Akismet is active, submissions will be
    		automatically filtered for spam.
ja_JP: コードなしでシンプルな問い合わせフォームを作成します。複数のフォームを作成し、
    		ユーザーが送信したときにフィードバックが直接自分にメールで送信されるように設定できます。Akismet が有効になっている場合、送信されたメッセージは
    		自動でスパムをフィルターします。

en: Cron will run at: %s GMT
ja_JP: cron は次の時間に実行されます: %s GMT

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
ja_JP[0]: 現在、%s件のコメントが承認待ちです。モデレーション画面にアクセスしてください。

en: Currently Reading
ja_JP: 現在読んでいる本

en: Currently in {{a}}Development Mode{{/a}} (some features are disabled) because: {{reasons/}}
ja_JP: 現在、以下の理由により{{a}}開発モード{{/a}}になっています (一部の機能は無効): {{reasons/}}

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Custom CSS Stylesheet
ja_JP: カスタム CSS スタイルシート

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
ja_JP: カスタム CSS はカスタマイザーで管理するようになりました。

en: Custom Email Address
ja_JP: カスタムメールアドレス

en: Custom Message:
ja_JP: カスタムメッセージ:

en: Custom URL:
ja_JP: カスタム URL:

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: Custom sharing services added by user.
ja_JP: ユーザー追加のカスタム共有サービス。

en: Custom:
ja_JP: カスタム:

en: Customer Name
ja_JP: 顧客名

en: Customer Testimonials
ja_JP: お客様の推薦文

en: Customers on paid plans also benefit from unlimited backups of your entire site, spam protection, malware scanning, and automated fixes.
ja_JP: 有料プランのお客様は、サイト全体の無制限バックアップ、スパム保護、マルウェアスキャン、バグ修正自動適用などのメリットも受けられます。

en: Customization tools and widgets help you make your site look great without writing any code, and our CDN speeds up your images.
ja_JP: カスタマイズツールとウィジェットを利用すれば、コードを一切書かずに魅力的なサイトに仕上げることができます。さらに、CDN が画像の表示をスピードアップします。

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: Customize Search Widget
ja_JP: 検索ウィジェットのカスタマイズ

en: Customize Testimonials Archive
ja_JP: 推薦文アーカイブをカスタマイズ

en: Customize your site with endless widget options, image galleries, and embedded media.
ja_JP: 大量のウィジェットオプション、画像ギャラリー、埋め込みメディアでサイトをカスタマイズしてください。

en: DOWN
ja_JP: 下

en: Daily Archives: %s
ja_JP: 日別アーカイブ: %s

en: Daily archives
ja_JP: 日別アーカイブ

en: Daily backup of all your site data with unlimited space and one-click restores
ja_JP: 容量無制限でサイトのすべてのデータを毎日バックアップでき、ワンクリックで復元できます。

en: Daily backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, automated security scanning, and priority support
ja_JP: 容量無制限でサイトのすべてのデータをリアルタイムにバックアップでき、ワンクリックで復元できます。また、自動セキュリティスキャンやワンクリックの脅威解決も含まれます。

en: Daily backups, spam filtering, and priority support.
ja_JP: 日次バックアップ、スパムフィルター、優先サポート。

en: Daily, automated backups (unlimited storage)
ja_JP: 毎日の自動バックアップ (容量無制限)

en: Daily, automated malware scanning
ja_JP: 毎日、マルウェアを自動スキャン

en: Daily, automated malware scanning with automated resolution
ja_JP: 毎日、マルウェアを自動スキャンして自動修復

en: Dark
ja_JP: ダークカラー

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

[ctx: Dashboard widget header]
en: Account connection
ja_JP: アカウント接続

[ctx: Dashboard widget header]
en: Site connection
ja_JP: サイト接続

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date GMT
ja_JP: 日付 (GMT)

en: Day
ja_JP: 日

en: Days
ja_JP: 日

en: Deactivate
ja_JP: 停止

en: Deactivating %(slug)s…
ja_JP: %(slug)s を無効化中…

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Debug Info
ja_JP: デバッグ情報

en: Debug Jetpack for more information.
ja_JP: 詳しくは Jetpack のでバッグ機能をご利用ください。

en: Default
ja_JP: デフォルト

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
ja_JP: 新規フィールド

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
ja_JP: 最初のオプション

en: Default sort order:
ja_JP: デフォルトソート順:

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Field
ja_JP: フィールドを削除

en: Delete Option
ja_JP: オプションを削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Delete Post by Email address
ja_JP: メール投稿アドレスを削除する

en: Delete Product
ja_JP: 商品の削除

en: Delete custom sharing service.
ja_JP: カスタム共有サービスを削除します。

en: Delete it: %s
ja_JP: 削除: %s

en: Delete this item permanently
ja_JP: この項目を完全に削除する

en: Deleted option: %s
ja_JP: 削除したオプション: %s

en: Deliver blazing fast images and video and improve site load times.
ja_JP: 画像と動画の超高速配信とサイト読み込み時間の改善。

en: Description
ja_JP: 説明

en: Design & Customization
ja_JP: デザインおよびカスタマイズ

en: Design the perfect site with unlimited access to hundreds of themes and unlimited, high-speed, and ad-free video hosting.
ja_JP: 数百のテーマへの無制限アクセスや広告非表示の高速動画の容量無制限ホスティングで、最適なサイトをデザインできます。

en: Design the perfect website
ja_JP: パーフェクトなサイトをデザイン

en: Design: Choose from hundreds of website theme designs and customize your site further with feature-rich widgets.
ja_JP: デザイン:何百ものサイトテーマデザインから選択し、機能豊富なウィジェットでさらにサイトをカスタマイズします。

en: Detailed information
ja_JP: 詳細情報

en: Detailed stats and traffic tools to help your site grow
ja_JP: サイトの成長に役立つ詳細な統計情報とトラフィックツール

en: Diacritical Marks
ja_JP: 発音区別符

en: Disable CSS and JS
ja_JP: CSS と JavaScript を無効化

en: Disable Post By Email
ja_JP: メール投稿を無効化

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disconnect
ja_JP: 連携を解除

en: Disconnect Jetpack
ja_JP: Jetpack 連携を解除

en: Disconnecting Jetpack
ja_JP: Jetpack 連携を解除中

en: Disconnecting all connections to %s.
ja_JP: %s へのすべての接続を切断しています。

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示にする

en: Dismiss this notice.
ja_JP: 通知を非表示にする。

en: Display Header Text
ja_JP: ヘッダーテキストを表示する

en: Display WordPress Posts
ja_JP: WordPress 投稿を表示

en: Display a Google+ Badge to connect visitors to your Google+
ja_JP: 訪問者を Google+ へ接続するために Google+ バッジを表示する

en: Display a banner for EU Cookie Law and GDPR compliance.
ja_JP: EU Cookie 法と GDPR コンプライアンスのバナーを表示します。

en: Display a countdown to a certain date.
ja_JP: 指定した日時までのカウントダウンを表示。

en: Display a map with your location, hours, and contact information.
ja_JP: 位置情報、営業時間、連絡先を含む地図を表示します。

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
ja_JP: Gravatar ミニプロフィールを表示

en: Display a photo gallery or slideshow
ja_JP: フォトギャラリーまたはスライドショーを表示

en: Display ads below posts on
ja_JP: 投稿の下に広告を表示

en: Display ads on archive pages?
ja_JP: アーカイブページに広告を表示しますか ?

en: Display ads on pages?
ja_JP: ページに広告を表示しますか ?

en: Display ads on posts?
ja_JP: 投稿に広告を表示しますか ?

en: Display ads on the front page?
ja_JP: フロントページに広告を表示しますか ?

en: Display all authors (including those who have not written any posts)
ja_JP: すべての投稿者を表示 (まだ投稿がない人も含む)

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
ja_JP: すべてのギャラリー画像をモザイク形式で表示する。

en: Display an ad unit at the top of each page.
ja_JP: 各ページ丈夫に広告ユニットを表示する。

en: Display an ad unit at the top of your site.
ja_JP: サイトの上部に広告ユニットを表示。

en: Display an image in your sidebar
ja_JP: サイドバーに画像を表示

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
ja_JP: Twitter 公式の埋め込みタイムラインウィジェットを表示します。

en: Display as:
ja_JP: 表示形式:

en: Display author
ja_JP: 投稿者を表示

en: Display blogs authors with avatars and recent posts.
ja_JP: 投稿者のアバターと最近の投稿を表示

en: Display categories
ja_JP: カテゴリーを表示

en: Display comment link
ja_JP: コメントリンクを表示

en: Display date
ja_JP: 日時を表示

en: Display date when entry was published.
ja_JP: 投稿が公開された日付を表示する。

en: Display entry's category or tag.
ja_JP: 項目のカテゴリーやタグを表示。

en: Display featured images
ja_JP: おすすめ画像を表示します

en: Display images in a full-screen carousel gallery
ja_JP: 画像を全画面のカルーセルギャラリーで表示する

en: Display images in full-size carousel slideshow.
ja_JP: 画像をフルサイズのカルーセルスライドショーで表示する。

en: Display members of your site's community.
ja_JP: サイトのコミュニティーのメンバーを表示します。

en: Display on blog and archives
ja_JP: ブログとアーカイブページで表示

en: Display on pages
ja_JP: ページに表示

en: Display on single posts
ja_JP: 個別ページに表示

en: Display on single projects
ja_JP: 個別プロジェクトで表示

en: Display second ad below post?
ja_JP: 投稿の下に2つ目の広告を表示しますか ?

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
ja_JP: 共有メニューを表示し、視聴者による動画の埋め込みとダウンロードを許可する

en: Display tags
ja_JP: タグを表示

en: Display upcoming events from an iCalendar feed.
ja_JP: iCalendar フィードから今後のイベントを表示します。

en: Display your books from Goodreads
ja_JP: Goodreads の本を表示

en: Display your recent Flickr photos.
ja_JP: 最近の Flickr の写真を表示する。

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
ja_JP: WordPress.com または Jetpack プラグインを有効化した外部ブログの最近の投稿一覧を表示

en: Displays high-quality ads on your site that allow you to earn income.
ja_JP: サイトに高品質の広告を表示し、収益を得られるようにします。

en: Displays information on your site activity, including visitors and popular posts or pages.
ja_JP: 訪問者や、人気の投稿とページなど、サイトアクティビティの情報を表示します。

en: Do I need to fill this out?
ja_JP: このフィールドへの記入は必須ですか ?

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
ja_JP: 投稿詳細とタグクラウドにタグを表示しない。

en: Do not track.
ja_JP: 追跡しない。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
ja_JP: ドメイン `%1$s` は WordPress.com のサブドメインのため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
ja_JP: ドメイン `%1$s` は空のため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
ja_JP: ドメイン `%1$s` は禁止された配列を使っているため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
ja_JP: ドメイン `%1$s` は無効な TLD のため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domains
ja_JP: ドメイン

en: Don&#8217;t send this to subscribers
ja_JP: 購読者に送信しない

en: Don't display a badge (just the campaign)
ja_JP: バッジを表示しない (キャンペーンのみ)

en: Don't show the Reblog button on posts
ja_JP: 投稿にリブログボタンを表示しない

en: Don't use the theme's original CSS.
ja_JP: テーマのオリジナル CSS を使用しない。

en: Double Negatives
ja_JP: 二重否定

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download the free apps
ja_JP: 無料アプリをダウンロード

en: Downtime monitoring
ja_JP: ダウンタイム監視

en: Drag and drop available services here.
ja_JP: 利用可能なサービスをここにドラッグ & ドロップしてください。

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
ja_JP: 有効化したいサービスを下のボックスにドラッグ＆ドロップしてください。

en: Drag up or down
    to re-arrange
ja_JP: 上下にドラッグして
    配置を移動

en: Drive more traffic to your site with Jetpack
ja_JP: Jetpack でサイトへのトラフィックを増加

en: Drop down
ja_JP: ドロップダウン

en: Drop images to upload
ja_JP: アップロードする画像をドロップ

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
ja_JP: 各モジュールには「有効化」「無効化」リンクがあり、個別に切り替えることができます。

en: Earn income by allowing Jetpack to display high quality ads (powered by WordAds).
ja_JP: Jetpack に高品質な広告を表示することを許可して収益を得ることができます (WordAds 経由)。

en: Earn: Generate revenue with the WordPress.com ad program and accept payment for goods and services via PayPal.
ja_JP: 収益化:WordPress.com の広告プログラムで収益を上げ、Paypal で商品やサービスの支払いを受け取ります。

en: Easily and safely embed media from YouTube, Facebook, Flickr, Vimeo, Instagram,
    		Google Maps, SlideShare, Vine, SoundCloud, and more. Just enter the appropriate shortcode directly into the
    		editor and click “Publish.”
ja_JP: YouTube、Facebook、Flickr、Vimeo、Instagram、
    		Google Maps、SlideShare、Vine、SoundCloud などからメディアを簡単かつ安全に埋め込むことができます。適切なショートコードをエディターに直接入力し、
    		「公開」をクリックするだけです。

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
ja_JP: <a href=”%1$s”>"featured" タグ</a>または自分で選択したタグのついているすべての投稿を簡単に「おすすめ」表示できます。現在お使いのテーマでは、おすすめコンテンツエリアに最大%2$s件の投稿が表示されるようになっています。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit CSS
ja_JP: CSS 編集

en: Edit Comic
ja_JP: コミックを編集

en: Edit Menu Item
ja_JP: メニュー項目を編集

en: Edit Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベルを編集

en: Edit Menu Section
ja_JP: メニューセクションを編集

en: Edit Project
ja_JP: プロジェクトを編集

en: Edit Project Tag
ja_JP: プロジェクトタグを編集

en: Edit Project Type
ja_JP: プロジェクトタイプを編集

en: Edit Selected
ja_JP: 選択部分を編集

en: Edit Selection...
ja_JP: 選択部分を編集する…

en: Edit Testimonial
ja_JP: 推薦文を編集

en: Edit Your Profile
ja_JP: プロフィールの編集

en: Edit this new field
ja_JP: この新規フィールドを編集

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email Address:
ja_JP: メールアドレス

en: Email check failed, please try again
ja_JP: メール送信チェックに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Email me whenever
ja_JP: メール通知を送信:

en: Email notifications
ja_JP: メール通知

en: Email settings
ja_JP: メール設定

en: Email: %s
ja_JP: メール: %s

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
ja_JP: メールは %s へ送信されます (<a href="%s">編集</a>)

en: Empty Spam
ja_JP: スパムをすべて削除

en: Enable Lazy Loading for images
ja_JP: 画像の遅延読み込みを有効にする

en: Enable Markdown use for comments.
ja_JP: コメントの Markdown 記法を有効化する。

en: Enable Portfolio Projects for this site.
ja_JP: このサイトでポートフォリオプロジェクトを有効化する。

en: Enable Post By Email
ja_JP: メール投稿を有効化

en: Enable Testimonials for this site.
ja_JP: このサイトで推薦文を有効化する。

en: Enable WordPress REST API to unlock Jetpack's full potential!
ja_JP: WordPress REST APIを有効化して、Jetpack の可能性を最大限に引き出しましょう。

en: Enable ads and display an ad below each post
ja_JP: 広告を有効にし、各投稿の下に広告を表示する

en: Enable carousel
ja_JP: カルーセルを有効化

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
ja_JP: フロントページとアーカイブページで抜粋を有効化する

en: Enable high-speed, ad-free video player
ja_JP: 広告非表示の高速動画プレーヤーを有効にする

en: Enable or disable Jetpack portfolio post type.
ja_JP: Jetpack ポートフォリオの投稿タイプを有効または無効にします。

en: Enable or disable Jetpack testimonial post type.
ja_JP: Jetpack 推薦文の投稿タイプを有効または無効にします。

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
ja_JP: 投稿や固定ページを書く際、以下の文法や文章スタイルのルールに対する校正を行う。

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules:
ja_JP: 以下の文法や文章スタイルのルールに対する校正を行う:

en: Enable the WordPress.com toolbar
ja_JP: WordPress.com ツールバーを有効化

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Enabled Services
ja_JP: 有効化済みのサービス

en: Enabled Services and those hidden behind a button
ja_JP: 有効化済みのサービスとボタン背後に隠された内容

en: Enables a lightweight, mobile-friendly theme that will be displayed to visitors on mobile devices.
ja_JP: モバイル端末の訪問者に表示される、軽量なモバイル対応テーマを有効にします。

en: English Options
ja_JP: 英語設定

en: Enhance plain Gravatar images with information about a person (including a name,
    		bio, pictures, and contact info) when they leave a comment on one of your posts.
ja_JP: 投稿にコメントをする際に表示されるシンプルな Gravatar 画像に、その人物の情報 (名前、
    		プロフィール、写真、連絡先など) を追加して、情報を充実させます。

en: Enhanced analytics for WooCommerce and Jetpack users.
ja_JP: WooCommerce と Jetpack ユーザー向けの詳細な統計情報。

en: Enjoy priority support
ja_JP: 優先サポートをご利用ください

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
ja_JP: WordPress.com または Jetpack が有効化された WordPress のサイト URL を入力してください。

en: Enter a search term to find settings or close search.
ja_JP: 検索語を入力して設定を検索するか、検索を終了してください。

en: Enter text to use as headline.
ja_JP: 見出しとして使うテキストを入力してください。

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
ja_JP: このサービスで使いたいアイコン (16x16px) の URL を入力してください。

en: Enter the customer's name here
ja_JP: 顧客名を入力してください

en: Enter the menu item's name here
ja_JP: メニュー項目の名称を入力

en: Enter your email address
ja_JP: メールアドレスを入力

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ja_JP: メールアドレスを記入して購読すれば、更新をメールで受信できます。

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
ja_JP: 提供されているメタキーの "content" の値を入力してください。%s

en: Error Details: %s
ja_JP: エラー詳細:  %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
ja_JP: エラー詳細: Jetpack ID の先頭が数字になっています。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
ja_JP: エラー詳細: Jetpack ID が空です。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
ja_JP: エラー詳細: Jetpack ID がスカラー形式のデータではありません。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error code: %s
ja_JP: エラーコード: %s

en: Error connecting to API.
ja_JP: API への連携中に問題が発生しました。

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
ja_JP: WordPress.com への連携に失敗しました。コード: %1$s, %2$s

en: Error fetching static.html. Try running:
ja_JP: static.html の取得でエラーが発生しました。次を実行してください:

en: Error in moving to Trash.
ja_JP: ゴミ箱への移動中にエラーが発生しました。

en: Error in restoring from Trash.
ja_JP: ゴミ箱からの復元中にエラーが発生しました。

en: Error loading profile
ja_JP: プロフィール読み込みエラー

en: Error regenerating %(slug)s address. %(error)s
ja_JP: %(slug)s のアドレスの再生成中にエラーが発生しました。%(error)s

en: Error regenerating Post by Email address. %(error)s
ja_JP: メール投稿アドレスの再生成中にエラーが発生しました。%(error)s

en: Error unlinking from WordPress.com. %(error)s
ja_JP: WordPress.com とのリンクを解除中にエラーが発生しました。%(error)s

en: Error updating %(slug)s settings. %(error)s
ja_JP: %(slug)s の設定の更新中にエラーが発生しました。%(error)s

en: Error updating privacy settings. %(error)s
ja_JP: プライバシー設定の更新中にエラーが発生しました。%(error)s

en: Error updating settings. %(error)s
ja_JP: 設定の更新中にエラーが発生しました (%(error)s)。

en: Error!
ja_JP: エラーが発生しました。

en: Error, bad module.
ja_JP: エラー。不正なモジュールです。

en: Error: please enter a valid email address.
ja_JP: エラー: 正しいメールアドレスを記入してください。

en: Error: please fill the required fields (name, email).
ja_JP: エラー: 入力必須項目 (お名前、メールアドレス) を記入してください。

en: Every minute | Every %d minutes
ja_JP[0]: 毎分

en: Everything comes with a price tag these days. Please add a your product price.
ja_JP: 最近では何にでも値札が付いています。商品の価格を追加してください。

en: Example:
ja_JP: 例:

[ctx: Example: "412 Spam comments blocked"]
en: Spam comments blocked.
ja_JP: スパムコメントがブロックされました。

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Excerpts
ja_JP: 抜粋

en: Exclusive hand-crafted designs you will love with dedicated support directly from the theme authors.
ja_JP: テーマ作者による直接の専用サポート対応付きの、丁寧に作り込まれた限定テーマのデザイン。

en: Exif data shows viewers additional technical details of a photo, like its focal length, aperture, and ISO.
ja_JP: Exif データは、写真の焦点距離、絞り、ISO などの他の技術的な情報を閲覧者に表示します。

en: Expecting an array
ja_JP: 値が配列ではありません

en: Explain...
ja_JP: 説明する

en: Explore Jetpack Professional
ja_JP: Jetpack プロ版について詳しく読む

en: Explore Professional
ja_JP: プロ版について詳しく読む

en: Export CSV
ja_JP: CSV をエクスポート

en: Export feedback as CSV
ja_JP: フィードバックを CSV としてエクスポート

en: Facebook Page Plugin
ja_JP: Facebook ページプラグイン

en: Facebook Page URL
ja_JP: Facebook ページ URL

en: Facebook no longer supports Publicize connections to Facebook Profiles, but you can still connect Facebook Pages. Please select a Facebook Page to publish updates to.
ja_JP: Facebook では Facebook プロフィールとのパブリサイズ連携をサポートしなくなりますが、Facebook ページとの連携は引き続き利用できます。更新の公開先とする Facebook を選択してください。

en: Facebook supports Publicize connections to Facebook Pages, but not to Facebook Profiles. <a href="%s">Learn More about Publicize for Facebook</a>
ja_JP: Facebook では Facebook ページとのパブリサイズ連携をサポートしますが、Facebook プロフィールとのパブリサイズ連携はサポートしません。<a href="%s">Facebook でのパブリサイズの詳細</a>

en: Failed fetching rewind data. Try again later.
ja_JP: 巻き戻しデータの取得に失敗しました。後ほど、もう一度お試しください。

en: Failed fetching site data. Try again later.
ja_JP: サイトのデータの取得に失敗しました。後ほど、もう一度お試しください。

en: Failed loading required dependency Sharing_Service.
ja_JP: 必要な従属 Sharing_Service のロードに失敗しました。

en: Failed to test connection (#%1$s: %2$s)
ja_JP: 接続のテストに失敗しました (#%1$s: %2$s)

en: Failed to test connection (empty response body)
ja_JP: 接続のテストに失敗しました (レスポンス本体が空です)

en: Fast, optimized, ad-free, and unlimited video hosting for your site.
ja_JP: 高速で、最適化された、広告非表示の無制限動画ホスティング。

en: Faster site speeds through the WordPress.com CDN
ja_JP: WordPress.com CDN を通じたサイトの高速化

en: Faster, more relevant and more powerful sitewide search.
ja_JP: さらに高速で、もっと関連性があり、さらにパワフルなサイト全体の検索。

en: Faster, more relevant search results
ja_JP: さらに高速で、もっと関連性のある検索結果

en: Feature Info
ja_JP: 機能情報

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Featured Content
ja_JP: おすすめコンテンツ

en: Featured Images
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Features can be activated or deactivated at any time.
ja_JP: 各機能は、いつでも有効化または無効化できます。

en: Feed(s) to Display:
ja_JP: 表示するフィード:

en: Feedback
ja_JP: フィードバック

en: Feedback ID %d could not be removed at this time.
ja_JP: この時点では、フィードバック ID %d を削除できませんでした。

en: Feedback discarded.
ja_JP: フィードバックを削除しました。

en: Feedback(s) marked as spam
ja_JP: フィードバックをスパムとしてマークしました。

en: Fetching key…
ja_JP: キーを取得しています…

en: Field Label
ja_JP: フィールドラベル

en: Field Type
ja_JP: フィールドの種類

en: Field type
ja_JP: フィールドの種類

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
ja_JP: ファイル変更は、サイト管理者によって明示的に無効化されています。

en: Fill out my Wufoo form!
ja_JP: Wufoo フォームに記入してください !

en: Filter Testimonials list
ja_JP: フィルター推薦文リスト

en: Filter Type:
ja_JP: フィルタータイプ:

en: Filter comics list
ja_JP: フィルターコミックリスト

en: Filter menu items list
ja_JP: フィルターメニュー項目リスト

en: Filter projects list
ja_JP: フィルタープロジェクトリスト

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
ja_JP: Jetpack 以外のすべてのプラグインを無効化してみてください。問題が解決しない場合、プラグインの問題ではありません。解決した場合は、プラグインを1つずつ再び有効化していきましょう。また問題が発生するようになれば、直前に有効化したプラグインが原因です。サポートに連絡していただければ、解決のお手伝いをします。

en: Find the perfect design for your site from hundreds of available themes.
ja_JP: 利用できる何百ものテーマの中から、ご自分のサイトにぴったりのテーマを見つけてください。

en: Finished syncing to WordPress.com
ja_JP: WordPress.com と同期しました

en: First option
ja_JP: 最初のオプション

en: First param must be string or empty
ja_JP: 1つ目の変数は文字列または空である必要があります

en: Fix Jetpack's Connection
ja_JP: Jetpack 連携を修正

en: Flickr Photos
ja_JP: Flickr の写真

en: Focal Length
ja_JP: 焦点距離

en: Follow Blog
ja_JP: ブログをフォロー

en: Follow Comments
ja_JP: コメントをフォロー

en: Follow Us
ja_JP: フォローする

en: Follow me on Twitter
ja_JP: Twitter でフォロー

en: Followed Sites
ja_JP: フォロー中のサイト

en: Follower Settings
ja_JP: フォロワー設定

en: Food Menus
ja_JP: フードメニュー

en: For GDPR compliance, please make sure your policy contains <a href="%s" target="_blank">privacy information relating to Jetpack Ads</a>.
ja_JP: GDPR に準拠するために、ポリシーには必ず <a href="%s" target="_blank">Jetpack 広告に関するプライバシー情報</a>を含めてください。

en: For automated, comprehensive scanning of security threats, please {{a}}install and activate{{/a}} VaultPress.
ja_JP: セキュリティ脅威の包括的な自動スキャンをご利用いただくには、VaultPress を{{a}}インストールおよび有効化{{/a}}してください。

en: For automated, comprehensive scanning of security threats, please {{a}}upgrade your account{{/a}}.
ja_JP: セキュリティ脅威の包括的な自動スキャンをご利用いただくには、{{a}}アカウントをアップグレード{{/a}}してください。

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
ja_JP: 例: ホット, お気に入り<br />ラベルは半角カンマで区切ってください

en: For example: event tickets, charitable donations, training courses, coaching fees, etc.
ja_JP: 例:イベントチケット、チャリティ寄付、訓練コース、コーチング料、など

en: For less than the price of a coffee a month you can rest easy knowing your hard work (or livelihood) is backed up.
ja_JP: 1か月あたり1杯のコーヒーよりも安い価格で、苦労して作成したコンテンツ (または生活の糧となるサイト) がバックアップでき、安心できます。

en: For more help, try our <a href="%1$s">connection debugger</a> or <a href="%2$s" target="_blank">troubleshooting tips</a>.
ja_JP: ヘルプが必要な場合は、<a href="%1$s">連携デバッガ</a>または<a href="%2$s" target="_blank">トラブルシューティングのヒント</a>をお試しください。

en: For more information on how specific Jetpack features use data and track activity, please refer to our {{privacyCenterLink}}Privacy Center{{/privacyCenterLink}}.
ja_JP: 特定の Jetpack 機能によるデータの使用方法とアクティビティの追跡方法の詳細については、{{privacyCenterLink}}プライバシーセンター{{/privacyCenterLink}}を参照してください。

en: For more information:
ja_JP: 詳細情報:

en: For state-of-the-art spam defense, please {{a}}activate Akismet{{/a}}.
ja_JP: スパムへの最新式の防御を活用するには、{{a}}Akismet を有効化{{/a}}してください。

en: For state-of-the-art spam defense, please {{a}}install Akismet{{/a}}.
ja_JP: スパムへの最新式の防御を活用するには、{{a}}Akismet をインストール{{/a}}してください。

en: Form Field
ja_JP: フォームフィールド

en: Form builder
ja_JP: フォームビルダー

en: Found %d available cron job. | Found %d available cron jobs.
ja_JP[0]: %d件の利用可能な cron ジョブが見つかりました。

en: Found no available cron jobs.
ja_JP: 利用可能な cron ジョブが見つかりませんでした。

en: Free WordPress apps to manage your site(s) from any device
ja_JP: 無料の WordPress アプリなら、どの端末からでもサイトを管理できます

en: From
ja_JP: 送信元

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
ja_JP: フロントページ、アーカイブページ、検索結果ページ

en: Front page
ja_JP: フロントページ

en: Full Sync Queue lag: %1$s
ja_JP: 完全同期キューの遅れ: %1$s

en: Full Sync Queue size: %1$s
ja_JP: 完全同期キューのサイズ: %1$s

en: Full management mode is off for this site.
ja_JP: このサイトでの完全管理モードは無効化されています。

en: Full post
ja_JP: 投稿の全文

en: Full security suite, marketing and revenue automation tools, unlimited video hosting, and priority support.
ja_JP: フルセキュリティスイート、マーケティングと収益の自動化ツール、無制限動画ホスティング、優先サポート。

en: Full security suite, marketing and revenue automation tools, unlimited video hosting, unlimited themes, enhanced search, and priority support.
ja_JP: フルセキュリティスイート、マーケティングと収益の自動化ツール、無制限動画ホスティング、テーマ無制限利用、高度な検索、優先サポート。

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Generate XML sitemaps
ja_JP: XML サイトマップを生成

en: Generate income with high-quality ads.
ja_JP: 高品質な広告で収益を得ましょう。

en: Generate revenue
ja_JP: 収益を上げる

en: Generated by <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack for WordPress</a>
ja_JP: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack for WordPress</a> によって生成

en: Get Apps
ja_JP: アプリを入手

en: Get The Traffic You Deserve
ja_JP: トラフィックを増やしましょう

en: Get WordPress Apps for every device
ja_JP: すべての端末に WordPress アプリを

en: Get a faster resolution to your support questions.
ja_JP: 問題に対して優先サポートを受ける。

en: Get an API Key
ja_JP: API キーを取得

en: Get clear and concise stats and analytics about your visitors
ja_JP: サイトの訪問者に関するわかりやすく簡潔な統計情報と分析を入手できます

en: Get in touch with us
ja_JP: サポートに連絡する

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
ja_JP: 連携を行い、マルチサイトインストールの Jetpack 管理をスタートしましょう。

en: Get started today
ja_JP: 今すぐ開始

en: Get started with Jetpack Multisite
ja_JP: Jetpack マルチサイトをスタート

en: Get unlimited access to hundreds of professional themes, a superior search experience for your users, and unlimited high-speed, and ad-free video hosting.
ja_JP: 数百のプロフェッショナルテーマへの無制限アクセス、ユーザーのための優れた検索機能、広告非表示の高速動画の容量無制限ホスティングを実現します。

en: Give your visitor's a great search experience by letting them filter and sort fast, relevant search results.
ja_JP: すばやく関連性の高い検索結果を得られるように、フィルターとソートができる優れた検索体験を訪問者に提供しましょう。

en: Give your visitors {{a}}a great search experience{{/a}}.
ja_JP: 訪問者に{{a}}優れた検索体験{{/a}}を提供します。

en: Go to connection screen.
ja_JP: 接続画面に移動します。

en: Good news: Jetpack is sending your sitemap automatically to all major search engines for indexing.
ja_JP: 嬉しいお知らせ:Jetpack は、インデックス用にすべての主要な検索エンジンに対して自動的にサイトマップを送信しています。

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ja_JP: Goodreads 数字ユーザーID <a href="%s" target="_blank">(詳細)</a>:

en: Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクス

en: Google Analytics is a free service that complements our {{a}}built-in stats{{/a}} with different insights into your traffic. WordPress.com stats and Google Analytics use different methods to identify and track activity on your site, so they will normally show slightly different totals for your visits, views, etc.
ja_JP: Google アナリティクスは、{{a}}ビルトインの統計情報機能{{/a}}を補完する無料のサービスです。WordPress.com 統計情報と Google アナリティクスでは、異なる方法を使ってサイトのアクティビティを特定し、追跡しています。そのため、訪問数や表示数などの合計が少しずつ異なって表示されるのが普通です。

en: Google Maps API Key
ja_JP: Google マップの API キー

en: Google Translate
ja_JP: Google 翻訳

en: Google now requires an API key to use their maps on your site. <a href="%s">See our documentation</a> for instructions on acquiring a key.
ja_JP: Google は、サイトで Google マップを使用する場合に API キーを要求するようになりました。キーの取得については、<a href="%s">資料</a>を参照してください。

en: Google+ Badge
ja_JP: Google+ バッジ

en: Got it!
ja_JP: 承知しました !

en: Grab short and simple links to your posts and pages using the compact wp.me domain name. Perfect
    		for use on Twitter, Facebook, and in text messages where every character counts.
ja_JP: wp.me ドメイン名を使用して、投稿やページに短くシンプルなリンクを付けます。これは
    		Twitter、Facebook、テキストメッセージのような文字数制限がある場合に使うのに最適です。

en: Gravatar Hovercards
ja_JP: Gravatar ホバーカード

en: Gravatar Profile
ja_JP: Gravatar プロフィール

en: Green
ja_JP: 緑

en: Greeting Text
ja_JP: グリーティングメッセージ

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: Grow your traffic and revenue with social media scheduling, enhanced site search, SEO tools, PayPal payments, and an ad program.
ja_JP: ソーシャルメディアスケジュール、強化されたサイト検索、SEO ツール、PayPal 支払い、広告プログラムでトラフィックと収益を増加させましょう。

en: Growing your following is easy with your Professional plan, thanks to content sharing and scheduling, SEO tools, and built-in subscription options. You can monetize your site with a simple payment button and in-line ads, and monitor the success of your efforts by integrating with Google Analytics.
ja_JP: プロフェッショナルプランなら、コンテンツの共有とスケジュール、SEO ツール、ビルトインのサブスクリプションオプションによって、フォロワーを簡単に増やすことができます。シンプルペイメントボタンとインライン広告でサイトを収益化し、Google Analytics を組み込んでサイトの効果をモニターできます。

en: Guard your site against brute force login attacks, spam, and harmfulmalware injections.
ja_JP: 総当たりログイン攻撃、スパム、有害なマルウェアの侵入からサイトを保護します。

en: Hassle-free design, marketing, and security for your WordPress site. Connect Jetpack to a WordPress.com account to start building your own success story.
ja_JP: WordPress サイトのためのデザイン、マーケティング、セキュリティ。Jetpack を WordPress.com アカウントに連携し、サイトを成功に導きましょう。

en: Hassle-free design, marketing, and security — all in one place.
ja_JP: デザイン、マーケティング、セキュリティのすべてを1か所で簡単に管理。

en: Have feedback on Jetpack?
ja_JP: Jetpack へのご意見・ご要望

[ctx: Header. Noun: Monitor is a module of Jetpack.]
en: Monitor
ja_JP: モニター

en: Height (px; at least 200):
ja_JP: 高さ (200 px 以上):

en: Height in pixels
ja_JP: 高さ (ピクセル)

en: Height in pixels:
ja_JP: 高さ (ピクセル):

en: Hello there! Your stats have been activated.
ja_JP: こんにちは !お客様のサイトが有効化されました。

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help your content get found and shared with SEO tools.
ja_JP: SEO ツールを使って、コンテンツが発見・共有されやすくなる手助けをしましょう。

en: Here are your whitelisted IPs:
ja_JP: ホワイトリスト済みの IP は以下のとおりです。

en: Here&#8217;s what your form will look like
ja_JP: フォームは以下のように表示されます

en: Hidden Verbs
ja_JP: 隠れ動詞

en: Hide all featured images
ja_JP: すべてのおすすめ画像を非表示にします

en: Hide related content after posts
ja_JP: 投稿後の関連コンテンツ表示をしない

en: Hide the stats smiley face image
ja_JP: 統計のスマイル画像を非表示

en: Hide the stats smiley face image.
ja_JP: 統計のスマイル画像を非表示

en: High definition on by default
ja_JP: デフォルトで高画質に設定

en: Highlight and copy the following text to your clipboard:
ja_JP: 以下のテキストをハイライトして、クリップボードにコピーします:

en: Highlight related content with a heading
ja_JP: 見出し付きの関連記事をハイライト表示する

en: Hit counter is delayed by up to 60 seconds.
ja_JP: アクセスカウンターに最大60秒の遅延があります。

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Host fast, high-quality, ad-free video.
ja_JP: 広告非表示の高速高品質動画をホスト。

en: Hour
ja_JP: 時間

en: Hours & Info
ja_JP: 営業時間・情報

en: Hours:
ja_JP: 営業時間:

en: How do you want to promote the campaign?
ja_JP: キャンペーンをどう応援しますか ?

en: How does this work?
ja_JP: どのように使うのですか ?

en: How many photos would you like to display?
ja_JP: 写真をいくつ表示しますか ?

en: How much is your website worth?
ja_JP: サイトの価値はどれくらいですか ?

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ja_JP: ブログ投稿のご購読ありがとうございます。
    
    フォローしている投稿にコメントがつくと、メールで通知が送信されます。
    
    メール通知を有効化するには以下から認証を行なってください。このメッセージが何かの間違いだと思う場合は、何もする必要はありません。今後メールは送信されません。

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ja_JP: ブログ投稿のご購読ありがとうございます。
    
    このブログで新しい投稿が公開されると、メールで通知が送信されます。
    
    メール通知を有効化するには以下から認証を行なってください。このメッセージが何かの間違いだと思う場合は、何もする必要はありません。今後メールは送信されません。

en: Hundreds of beautiful themes to choose from
ja_JP: 何百もの美しいテーマの中から、ぴったりのテーマを選択できます

en: I already use this app.
ja_JP: すでにこのアプリを利用中です。

en: I have a problem restoring my site.
ja_JP: サイトを復元できません。

en: I have an issue with a current plan.
ja_JP: 現在のプランに関する問題があります。

en: I have questions about buying a plan.
ja_JP: アップグレードプランの購入について質問があります。

en: I have security concerns / my site is hacked.
ja_JP: セキュリティ上の懸念 / サイトがハッキングされた

en: I need help with backing up my site.
ja_JP: サイトのバックアップにサポートが必要です。

en: I'm having trouble connecting Jetpack to WordPress.com.
ja_JP: Jetpack を WordPress.com に接続できない

en: I'm just starting out; leave me a comment or a like :)
ja_JP: まだ始めたばかりです。コメントや「いいね」をもらえるとうれしいです :)

en: IP Address:
ja_JP: IP アドレス:

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. Enter multiple IPs on separate lines. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
ja_JP: IPv4 と IPv6 が許可されています。複数の IP アドレスは別々の行に入力してください。<br />範囲を指定するには、低い値と高い値をダッシュで区切って入力します。例: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon + text
ja_JP: アイコンとテキスト

en: Icon URL
ja_JP: アイコン URL

en: Icon only
ja_JP: アイコンのみ

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
ja_JP: 投稿や固定ページの校正時に無視する単語やフレーズを指定してください。

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
ja_JP: 空欄の場合、画像サイズを検出するよう試みます。

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
ja_JP: その他の内容が表示されている場合、テーマまたはプラグインが不要な文字を追加している可能性があります。上記のステップ2または3をお試しください。

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
ja_JP: やはり解決しない場合は<a href="%s">こちらをクリックして Jetpack サポートにご連絡ください</a>。問題に関しての情報と解決のために行った手順をできるだけ詳しく説明していただければ、サポートスタッフがお手伝いします。

en: If this is a separate and new website, or the new home of <a href="%1$s">%2$s</a>,
    					we recommend turning Safe Mode off, and re-establishing your connection to WordPress.com.
ja_JP: これが別の新しいサイトである場合、または <a href="%1$s">%2$s</a> の新しいアドレスである場合、
    					セーフモードをオフにし、WordPress.com との連携を再構築することをおすすめします。

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
ja_JP: これで問題が解決する場合は、テーマの何かが壊れているようです。テーマ作成者にご連絡ください。

en: If this sounds like a great improvement (and it is) you can enable it now by clicking the toggle below.
ja_JP: これにより大幅に改善できると思われる (そして、実際に改善される) 場合は、下のトグルをクリックすることにより有効化できます。

en: If you don't already have an API key, then {{a}}get your API key here{{/a}}, and you'll be guided through the process of getting one.
ja_JP: まだ API キーをお持ちでない場合は、{{a}}ここで API キーを入手{{/a}}してください。画面の指示に従ってキーを入手してください。

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
ja_JP: まだ WordPress.com アカウントをお持ちでない場合は、無料で簡単に登録できます。

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
ja_JP: 404 メッセージが表示された場合、ホスティングサービスに連絡してください。セキュリティ設定により、XMLRPC がブロックされている可能性があります。

en: If you need help at any step of the way we’re happy to chat with you!
ja_JP: 手順に関してサポートが必要な場合は、チャットをご利用ください。

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
ja_JP: 問題の原因が不明な場合、またはプラグインによって発生しているわけではない場合は %s (デフォルトの WordPress テーマ) を有効化してみてください。

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
ja_JP: 問題の原因が不明な場合、またはプラグインによって発生しているわけではない場合は、デフォルトの WordPress テーマを有効化してみてください。

en: Ignore all
ja_JP: すべて無視

en: Ignore always
ja_JP: 常に無視

en: Ignore suggestion
ja_JP: 候補を無視

en: Ignored Phrases
ja_JP: 無視する語句

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Alignment:
ja_JP: 画像の位置:

en: Image Color:
ja_JP: 画像色:

en: Image Gallery Carousel
ja_JP: 画像ギャラリーカルーセル

en: Image Gallery Slideshow
ja_JP: 画像ギャラリースライドショー

en: Image Grid
ja_JP: 画像グリッド

en: Image Link
ja_JP: 画像リンク

en: Image List
ja_JP: 画像リスト

en: Image Performance
ja_JP: 画像のパフォーマンス

en: Image Settings:
ja_JP: 画像設定:

en: Image Size:
ja_JP: 画像サイズ:

en: Image URL
ja_JP: 画像の URL

en: Image URL:
ja_JP: 画像 URL:

[ctx: Image alternate text.]
en: Decoration: Jetpack bar graph
ja_JP: 装飾: Jetpack バーグラフ

[ctx: Image alternate text.]
en: Decoration: Jetpack clouds
ja_JP: 装飾: Jetpack クラウド

en: Image missing or invalid URL. Please check the Image widget URL in your <a href="%s">widget settings</a>.
ja_JP: 画像の URL が不明または無効です。<a href="%s">ウィジェット設定画面</a>で画像ウィジェット URL を確認してください。

en: Image of WordPress login screen protected by Jetpack
ja_JP: Jetpack によって保護された WordPress ログイン画面の画像

en: Image title:
ja_JP: 画像タイトル:

en: Images
ja_JP: 画像

en: Images:
ja_JP: 画像:

en: Improve your site's speed by only loading images visible on the screen.
    		New images will load just before they scroll into view. This prevents viewers
    		from having to download all the images on a page all at once, even ones they can't see.
ja_JP: 画面に表示できる画像だけを読み込んで、サイトを高速化します。
    		新しい画像は、閲覧者がビューにスクロールする直前に読み込まれます。これにより、
    		表示できない画像を含め、閲覧者がすべての画像を一度にまとめてページにダウンロードする必要がなくなります。

en: In "Mobile"
ja_JP: 「モバイル」で

en: In "Upgrade"
ja_JP: 「アップグレード」内

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">開発モード</a>で、ドットを含まないサイト URL (例: http://localhost) を経由します。

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">開発モード</a>で、wp-config.php または他の場所に定義される JETPACK_DEV_DEBUG 定数を経由します。

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the jetpack_development_mode filter.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">開発モード</a>で、jetpack_development_mode フィルターを経由します。

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Include activity from commenters
ja_JP: コメント投稿者のアクティビティを含める

en: Include activity from followers
ja_JP: フォロワーのアクティビティを含める

en: Include activity from likers
ja_JP: 「いいね」した人のアクティビティを含める

en: Include this CSS in the Mobile Theme
ja_JP: モバイルテーマにもこの CSS を適用する

en: Increase traffic and revenue
ja_JP: トラフィックと収益を増加

en: Infinite Scroll Behavior
ja_JP: 無限スクロール動作

en: Infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches
    		the bottom of the page. This helps you reader see more of your content.
ja_JP: 無限スクロールを使用すると、読者がページの下の方へ近づくと自動的に追加投稿を
    		読み込みます。これにより、読者はより多くのコンテンツを目にします。

en: Information about this blog is currently being retrieved.
ja_JP: このブログについての情報を現在取得中です。

en: Initialized a new full sync
ja_JP: 完全同期を開始しました

en: Initialized a new full sync with modules: %s
ja_JP: モジュールで新しい完全同期を初期化しました: %s

en: Insert an ad unit wherever you can place a widget.
ja_JP: ウィジェット配置可能な位置ならどこでも広告ユニットを挿入できます。

en: Install premium themes
ja_JP: プレミアムテーマをインストール

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
ja_JP: IP レンジ {low_range}-{high_range} を保存できます (例: 1.1.1.1-2.2.2.2) 。スペースは含めないでください。

en: Integrate easily with Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスと簡単に統合。

en: Integrates your WordPress site with Google Analytics, a platform that offers insights into your traffic, visitors, and conversions.
ja_JP: WordPress サイトを、トラフィック、訪問者、変換に対する統計概要を提供するプラットフォームである Google Analytics と統合します。

en: Introducing Premium Themes
ja_JP: プレミアムテーマの導入

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ja_JP: ブログの投稿をフォローした方へ送信する文 (サイト情報および承認作業に関する説明は自動的に追加されます) 。

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ja_JP: ブログをフォローした方へ送信する文 (サイト情報および承認作業に関する説明は自動的に追加されます) 。

en: Invalid Akismet key
ja_JP: Akismet キーが無効です

en: Invalid Akismet key. Please contact support.
ja_JP: Akismet キーが無効です。サポートにご連絡ください。

en: Invalid Akismet user
ja_JP: Akismet ユーザーが無効です

en: Invalid JSON
ja_JP: 無効な JSON

en: Invalid Parameter
ja_JP: 変数が無効です

en: Invalid SEO meta description value.
ja_JP: 無効な SEO メタ情報の値です。

en: Invalid SEO title format.
ja_JP: 無効な SEO タイトル形式です。

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
ja_JP: 無効なユーザー ID です。Goodreads 数字ユーザー ID を確認し、再入力してください。

en: Invalid Video GUID!
ja_JP: 動画 GUID が無効です !

en: Invalid image URL
ja_JP: 無効な画像 URL

en: Invalid key
ja_JP: 無効なキー

en: Invalid option: %s. | Invalid options: %s.
ja_JP[0]: 無効なオプション: %s

en: Invalid or expired nonce.
ja_JP: 無効または期限切れの nonce 値です。

en: Invalid parameter "dismissed".
ja_JP: 無効な変数 "dismissed" です。

en: Invalid parameter "notice".
ja_JP: 無効な変数 "notice" です。

en: Invalid parameters.
ja_JP: 無効なパラメーターです。

en: Invalid remote response.
ja_JP: 無効なリモート応答。

en: Invalid request
ja_JP: 不正なリクエスト

en: Invalid security token.
ja_JP: 不正なセキュリティトークンです。

en: Invalid site information returned from remote.
ja_JP: 無効なサイト情報がリモートから返されました。

en: Invalid token JSON: %s
ja_JP: 無効なトークン JSON: %s

en: Is %1$s the new home of %2$s?
ja_JP: %1$s は %2$s の新しいアドレスですか ?

en: Is site approved for WordAds?
ja_JP: サイトは WordAds に承認されていますか？

en: Is this site private?
ja_JP: このサイトは非公開ですか ?

en: Is this website a temporary duplicate of <a href="%1$s">%2$s</a> for the purposes
    					of testing, staging or development? If so, we recommend keeping it in Safe Mode.
ja_JP: このサイトは、テスト、ステージング、開発いずれかのために <a href="%1$s">%2$s</a>
    					を一時的に複製したものですか ? その場合には、セーフモードのままにしておくことをおすすめします。

en: It is that time of the year when devices are shiny again.
ja_JP: 新しい端末が現れる時期になりました。

en: It is your own responsibility to ensure that your site complies with the relevant laws.
ja_JP: サイトが適用される法令に準拠していることを確認するのは、あなた自身の責任となります。

en: It looks like the WordPress site URL is incorrectly configured. Please check it in your widget settings.
ja_JP: WordPress サイト URL が正しく設定されていないようです。ウィジェット設定で確認してください。

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
ja_JP: Facebook URL が正しく設定されていないようです。<a href="%s">ウィジェットの設定</a>を確認してください。

en: It looks like your Google+ URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
ja_JP: Google+ URL が正しく設定されていないようです。<a href="%s">ウィジェットの設定</a>を確認してください。

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
ja_JP: サイトが Jetpack と通信できないようです。

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
ja_JP: 以下の問題が原因となっている可能性があります。ご確認ください。

en: Items on your restaurant's menu
ja_JP: レストランのメニュー項目

en: Items to show:
ja_JP: 表示する項目:

en: JETPACK_CLIENT__HTTPS is set to NEVER
ja_JP: JETPACK_CLIENT__HTTPS は NEVER に設定されています

en: Jargon
ja_JP: 特殊用語

en: Jetpack Backups allow you to easily restore or download a backup from a specific moment.
ja_JP: Jetpack のバックアップを使用すると、特定の時点のバックアップを簡単に復元またはダウンロードできます。

en: Jetpack Centralized Site Management
ja_JP: Jetpack によるサイトの集中管理

en: Jetpack Debugging Center
ja_JP: Jetpack デバッグセンター

en: Jetpack FAQ
ja_JP: Jetpack よくある質問

en: Jetpack Network Settings Updated!
ja_JP: Jetpack ネットワーク設定を更新しました。

en: Jetpack Plugin Version
ja_JP: Jetpack プラグインバージョン

en: Jetpack Premium now includes our full security suite
ja_JP: Jetpack プレミアムにはフルセキュリティスイートが含まれるようになりました

en: Jetpack Safe Mode
ja_JP: Jetpack セーフモード

en: Jetpack Search
ja_JP: Jetpack 検索

en: Jetpack Search is powering search on your site.
ja_JP: Jetpack 検索はサイトの検索を強化します。

en: Jetpack Settings
ja_JP: Jetpack 設定

en: Jetpack Sitemaps module is active, but unavailable. This can happen if your site is set to discourage search engine indexing. Please enable search engine indexing to allow sitemap generation.
ja_JP: Jetpack Sitemaps モジュールはアクティブですが、利用できません。これは、お客様のサイトで検索エンジンのインデックス作成を防止するように設定されている場合に発生する可能性があります。検索エンジンのインデックス作成を有効にして、サイトマップの生成を許可します。

en: Jetpack Sitemaps module is not currently active. Activate it first if you want to work with sitemaps.
ja_JP: Jetpack Sitemaps モジュールは現在アクティブではありません。サイトマップでの処理を行うには、最初に Jetpack Sitemaps モジュールをアクティブにする必要があります。

en: Jetpack Sites
ja_JP: Jetpack サイト

en: Jetpack Stats Icon
ja_JP: Jetpack 統計アイコン

en: Jetpack Stats People
ja_JP: 人に関する Jetpack の統計情報

en: Jetpack Subscriptions Settings
ja_JP: Jetpack 購読設定

en: Jetpack Subscriptions:
ja_JP: Jetpack 購読:

en: Jetpack Support
ja_JP: Jetpack サポート

en: Jetpack Sync Full Status: `%1$s`
ja_JP: Jetpack 同期の完全ステータス:`%1$s`

en: Jetpack Tour: Next Feature
ja_JP: Jetpack ツアー: 次の機能

en: Jetpack automatically optimizes and speeds up images using the global WordPress.com Content Delivery Network (CDN)
ja_JP: Jetpack はグローバル WordPress.com コンテンツ配信ネットワーク (CDN) を使用して、自動的に画像を最適化し、表示をスピードアップします。

en: Jetpack automatically optimizes and speeds up images using the global WordPress.com Content Delivery Network (CDN). Let us do the heavy lifting for you by reducing bandwidth usage which could potentially lower your hosting costs.
ja_JP: Jetpackは、グローバルな WordPress.com のコンテンツ配信ネットワーク (CDN) を使用して画像を自動的に最適化・高速化します。私たちのサーバーに負荷を分散して帯域幅を減少させることにより、ホスティングコストが低下する可能性があります。

en: Jetpack checks your site every few minutes, and if it's offline we'll notify you instantly.
ja_JP: Jetpack が数分間隔でサイトをチェックします。サイトがオフラインになっている場合は、すぐにお知らせします。

en: Jetpack checks your site every five minutes and if any downtime is detected you will receive an email
    		notification alerting you to the issue, so you can act quickly and get your site back online.
ja_JP: Jetpack はサイトを5分ごとに確認し、ダウンタイムが検出された場合にはメール
    		通知にて問題をお知らせいたします。そのため、迅速に行動してサイトをオンラインに戻せます。

en: Jetpack comes with free, basic support for all users.
ja_JP: Jetpack にはすべてのユーザーが利用できる無料の基本サポートが付いています。

en: Jetpack connection is broken.
ja_JP: Jetpack 接続が切れています。

en: Jetpack connection status unknown.
ja_JP: Jetpack 接続ステータスが不明です。

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
ja_JP[0]: Jetpack には、最新バージョンの %l プラグインが含まれています。

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
ja_JP: Jetpack には、最新バージョンの &#8220;%1$s&#8221; プラグインが含まれています。

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %(error_key)s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
ja_JP: Jetpack は WordPress.com と連携できませんでした: %(error_key)s。これは通常、Web ホスト上の何らかの設定が間違っていることを意味しています。

en: Jetpack gives you access to more than 100 free and 200 premium WordPress themes.
ja_JP: Jetpack では、WordPress の100の無料テーマと200のプレミアムテーマを利用できます。

en: Jetpack has been placed into <a href="%1$s">Safe mode</a> because we noticed this is an exact copy of <a href="%2$s">%3$s</a>.
ja_JP: これが <a href="%2$s">%3$s</a> の完全な複製であることが認識されたため、Jetpack は<a href="%1$s">セーフモード</a>になっています。

en: Jetpack has been placed into Safe Mode. Learn more about <a href="%1$s">Safe Mode</a>.
ja_JP: Jetpack はセーフモードになっています。<a href="%1$s">セーフモード</a>の詳細。

en: Jetpack has been successfully disconnected for %s.
ja_JP: %s と Jetpack の連携を解除しました。

en: Jetpack has locked your site's login page.
ja_JP: Jetpack がログインページをロックしました。

en: Jetpack help personnel
ja_JP: Jetpack サポート担当者

en: Jetpack includes other features that help you customize your site
ja_JP: Jetpack にはサイトをカスタマイズするのに役立つ機能があります。

en: Jetpack includes other features that help you customize your site including Custom CSS, Contact Forms, Galleries and Carousels, Notifications and Subscriptions, Configurable Widgets, and many more.
ja_JP: Jetpack には、カスタム CSS、お問い合わせフォーム、ギャラリー・カルーセル、通知・購読、設定可能なウィジェットなどを含む、サイトのカスタマイズに役立つその他の機能が含まれています。

en: Jetpack is a free plugin that utilizes powerful WordPress.com servers to enhance your site and simplify managing it
ja_JP: Jetpack は強力な WordPress.com サーバーを利用してサイトを強化し、管理をシンプルにする無料プラグインです

en: Jetpack is a free plugin that utilizes powerful WordPress.com servers to enhance your site and simplify managing it.
ja_JP: Jetpack は強力な WordPress.com サーバーを利用してサイトを強化し、管理をシンプルにする無料プラグインです。

en: Jetpack is actively blocking malicious login attempts. Data will display here soon!
ja_JP: Jetpack は悪意のあるログイン試行をブロックしています。間もなくこちらに日付が表示されます !

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
ja_JP: 現在 Jetpack は WordPress.com アカウントに連携済みです

en: Jetpack is improving and optimizing your image speed.
ja_JP: Jetpack は画像の表示速度を向上・最適化しています。

en: Jetpack is monitoring your site. If we think your site is down, you will receive an email.
ja_JP: Jetpack がサイトを監視中です。サイトがダウンしていると判断した場合には、メールをお送りします。

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
ja_JP: Jetpack はネットワーク全体で有効化されており、通知を非表示にすることはできません。

en: Jetpack is not active on this site.
ja_JP: Jetpack はこのサイトで有効ではありません。

en: Jetpack is not connected. Please connect Jetpack by visiting <a href='%s'>Settings</a>.
ja_JP: Jetpack が連携されていません。<a href='%s'>設定画面</a>にアクセスして Jetpack を連携してください。

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
ja_JP: 現在 Jetpack は WordPress.com アカウントと連携されていません

en: Jetpack is now handling your backups.
ja_JP: バックアップは Jetpack により処理されます。

en: Jetpack is the best way to experience WordPress, whether your site is brand new or already well established.
ja_JP: 新しいサイトでも、すでに確立されているサイトでも、WordPress を体験するには Jetpack が最良の方法です。

en: Jetpack options reset.
ja_JP: Jetpack オプションがリセットされました。

en: Jetpack protects your site against brute force attacks and unauthorized logins. We also monitor your site for downtime and keep your plugins updated.
ja_JP: Jetpack は、総当たり攻撃や権限がないユーザーによるログインに対してサイトを保護します。また、サイトがダウンしていないか監視し、プラグインを最新の状態に保つ機能も提供します。

en: Jetpack provides detailed stats and insights about your viewers.
ja_JP: Jetpack は読者に関する詳細な統計情報とインサイトを提供します。

en: Jetpack reduces complexity and makes this previously difficult process a breeze. Browse hundreds of themes in our showcase, or search by theme, name, style, color, or type.
ja_JP: Jetpack は複雑さを軽減し、以前は難しかったこのプロセスをごく簡単なものにします。ショーケースで数百ものテーマを閲覧したり、テーマ、名前、スタイル、色、またはタイプで特定のテーマを検索したりできます。

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
ja_JP: Jetpack を使うには WordPress バージョン %s 以降が必要です。

en: Jetpack simplifies site security, customization, and management.
ja_JP: Jetpack は、サイトのセキュリティ、カスタマイズ、管理をよりシンプルにします。

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
ja_JP: Jetpack は、WordPress.com クラウドの力を活用してインストール型サイトをパワーアップできる WordPress プラグインです。

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site.
ja_JP: Jetpack 同期は現在このサイトでは許可されていません。

en: Jetpack version
ja_JP: Jetpack バージョン

en: Jetpack version %(version)s
ja_JP: Jetpack バージョン %(version)s

en: Jetpack will automatically take your great published content and share it instantly with third-party services
    		like search engines, increasing your reach and traffic.
ja_JP: Jetpack は上質な公開済みコンテンツを自動的に取り上げ、
    		検索エンジンなどのサードパーティ製のサービスと即時に共有することで、アクセス数とトラフィックを増加させます。

en: Jetpack will optimize your images and serve them from the server location nearest
    		to your visitors. Using our global content delivery network will boost the loading speed of your site.
ja_JP: Jetpack が画像を最適化し、訪問者に最も近いところにあるサーバーから
    		画像を提供します。WordPress.com のグローバルコンテンツ配信ネットワークを使用すると、サイトの読み込み速度が向上します。

en: Jetpack will optimize your images and serve them from the server location nearest to your visitors. Using our global content delivery network will boost the loading speed of your site.
ja_JP: Jetpack が画像を最適化し、訪問者に最も近いところにあるから画像を提供します。WordPress.com のグローバルコンテンツ配信ネットワークを使用すると、サイトの読み込み速度が向上します。

en: Jetpack will re-test for HTTPS support once a day, but you can click here to try again immediately:
ja_JP: Jetpack は1日に1回 HTTPS サポートの再テストを実施しますが、こちらをクリックすれば直ちにテストをもう一度実施できます。

en: Jetpack works by connecting to WordPress.com for a lot of features. Sometimes, when the connection gets messed up, you need to disconnect and reconnect to get things working properly. <a href="%s">Disconnect from WordPress.com</a>
ja_JP: Jetpack は WordPress.com と接続することにより、多くの機能を使用できます。接続が輻輳することがあり、その場合、正しく機能するために切断して、再接続することが必要になります。<a href="%s">WordPress.com</a> から切断

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
ja_JP: [gallery] ショートコードを上書きする他のプラグインまたはテーマを使用中のため、カルーセルプラグインは無効化されています。

en: Jetpack's Protect features
ja_JP: Jetpack プロテクト機能

en: Jetpack's WordPress themes
ja_JP: Jetpack の WordPress テーマ

en: Jetpack's ads and PayPal features
ja_JP: Jetpack の広告と PayPal 機能

en: Jetpack's customization tools
ja_JP: Jetpack カスタマイズツール

en: Jetpack's global Content Delivery Network (CDN) optimizes images so your visitors enjoy the fastest experience regardless of device or location. It also helps you save space on your hosting plan, since images are stored on our servers.
ja_JP: Jetpack のグローバルコンテンツ配信ネットワーク (CDN) は画像を最適化し、デバイスまたは場所に関係なく訪問者が高速なエクスペリエンスを味わえるようにします。画像はサーバーに保存されるため、ホスティングプランでのスペースの節約にもなります。

en: Jetpack's monitor feature
ja_JP: Jetpack サイト監視機能

en: Jetpack's performance features
ja_JP: Jetpack のパフォーマンス機能

en: Jetpack's photon serves up lightning fast, optimized images
ja_JP: Jetpack の Photon は最適化済みの画像をすばやく提供します

en: Jetpack's publicize features
ja_JP: Jetpack パブリサイズ機能

en: Jetpack's recommended features include:
ja_JP: Jetpack のおすすめ機能には、次のようなものがあります。

en: Jetpack's site stats feature
ja_JP: Jetpack サイト統計機能

en: Jetpack’s Plugin Updates allows you to choose which plugins update automatically.
ja_JP: Jetpack のプラグイン更新を使用して、自動的に更新するプラグインを選択できます。

en: Jetpack’s Search module is a powerful replacement for the search capability built into WordPress.
ja_JP: WordPress に組み込まれた検索機能の代わりに、Jetpack の強力な検索モジュールを使用できます。

en: Jetpack’s downtime monitor will keep tabs on your site, and alert you the moment that downtime is detected.
ja_JP: Jetpack のダウンタイムモニターはサイトを監視し、ダウンした場合すぐにアラートを送ります。

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
ja_JP[0]: %s人の購読者に加わりましょう

en: Join the millions of users who rely on Jetpack to enhance and secure their sites. We're passionate about WordPress and here to make your life easier.
ja_JP: Jetpack でサイトの強化とセキュリティ強化を実現している多くのユーザーの一員になりませんか。我々は WordPress に関して熱心で、人々の暮らしをより良いものにするために日々努力をしています。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
ja_JP: 投稿と固定ページのエディターにボタンを追加し、シンプルなフォームを作成して訪問者がいつでも問い合わせできるようにします。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
ja_JP: フルサイズの簡単に操作できるギャラリーで、写真や画像を生き生きと表示します。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Display image galleries in a variety of elegant arrangements.
ja_JP: 画像ギャラリーを種類豊富な美しいビジュアルで表示します。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
ja_JP: コメント投稿中、または個別のメール購読ウィジェットを使って、訪問者が簡単に購読できるオプションを提供しましょう。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
ja_JP: <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a> で、プラグインのリモート管理を手助けしたり、自動更新を有効化できるようになります。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
ja_JP: 関連する新しいコンテンツを公開された各投稿の下部に強調表示することで、訪問者のブログへエンゲージメントを維持します。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lazy-loading images improve your site's speed and create a smoother viewing experience. Images will load as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
ja_JP: 画像の遅延読み込みによって、サイトの速度が向上し、よりスムーズな表示体験が実現します。画像は、まとめてではなく、訪問者が画面をスクロールダウンすると読み込まれます。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
ja_JP: コメント投稿者のプロフィールへ Gravatar アカウントをリンク可能にし、訪問者がコミュニティについて簡単に知ることができるようにします。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
ja_JP: WordPress.com アカウントを使用して、ご利用のすべての Jetpack 対応サイトにワンクリックでログインできるようになります。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
ja_JP: 無料で素速い画像 CDN から画像をミラーリング・供給し、利用中のサーバーに追加の負荷をかけることなくサイトのパフォーマンスを向上させます。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Receive immediate notifications if your site goes down, 24/7.
ja_JP: サイトがダウンした場合、いつでもすぐに通知を受け取れます。

[ctx: Jumpstart Description]
en: Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
ja_JP: Twitter、Facebook、および Google+ ボタンがそれぞれの投稿の下部に表示され、訪問者は簡単にコンテンツを共有できます。

en: Jumpstart could not be dismissed.
ja_JP: ジャンプスタートを非表示にできませんでした。

en: Jumpstart dismissed.
ja_JP: ジャンプスタートは非表示になりました。

en: Jumpstart done.
ja_JP: ジャンプスタートが実行されました。

en: Jumpstart failed activating this module: %s. | Jumpstart failed activating these modules: %s.
ja_JP[0]: ジャンプスタートの際、次のモジュールの有効化に失敗しました: %s。

en: Jupiter
ja_JP: 木星

en: Just give us a little time to collect data so we can display it for you here.
ja_JP: ここに表示するデータを収集するまでの間、少々お待ちください。

en: Just one more step before you can manage your site from WordPress.com! Click the button below and you will be good to go.
ja_JP: WordPress.com でサイトを管理できるようになるまであと一歩です。以下のボタンをクリックすると、すべて完了です。

en: Just one more step before your menus can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your menus with our newly-redesigned user interface.
ja_JP: WordPress.com でメニューを管理できるようになるまであと一歩です。以下のボタンをクリックすると、新しいデザインのユーザーインターフェイスでメニューを管理できるようになります。

en: Just one more step before your plugins can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing all of your plugins in one place.
ja_JP: WordPress.com でプラグインを管理できるようになるまであと一歩です。以下のボタンをクリックすると、すべてのプラグインを1つの場所で管理できるようになります。

en: Just one more step before your site can be secured by Jetpack and WordPress.com. Click the button below and you'll be safe and secure.
ja_JP: Jetpack と WordPress.com によってセキュリティを強化できるようになるまであと一歩です。以下のボタンをクリックすると、安全性とセキュリティを強化できるようになります。

en: Just one more step before your themes can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your themes with our newly-redesigned user interface.
ja_JP: WordPress.com でテーマを管理できるようになるまであと一歩です。以下のボタンをクリックすると、新しいデザインのユーザーインターフェイスでテーマを管理できるようになります。

en: Keep It Safe
ja_JP: サイトを保護

en: Keep an eye on your success with simple, concise, and mobile-friendly stats.
ja_JP: シンプルで簡潔なモバイル端末向け統計情報機能で、サイトの成功を見守りましょう。

en: Keep tabs on your site and receive alerts the moment downtime is detected.
ja_JP: サイトを監視し、ダウンした場合はすぐにアラートを送ります。

en: Keep your site safe, 24/7
ja_JP: 毎日24時間サイトを保護

en: Kickstart your marketing with social media automation tools, related content, email subscriptions, and sharing tools.
ja_JP: ソーシャルメディアの自動化ツール、関連コンテンツ、メール購読、共有ツールを利用してマーケティングを促進できます。

en: Label
ja_JP: ラベル

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
ja_JP: メールアドレス

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
ja_JP: 名前

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
ja_JP: ウェブサイト

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
ja_JP: オプション

[ctx: Label for the button on the Masterbar to add a new domain]
en: Add
ja_JP: 追加

[ctx: Label for the button on the Masterbar to manage plugins]
en: Manage
ja_JP: 管理

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
ja_JP: オプション

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
ja_JP: 移動

en: Labels
ja_JP: ラベル

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
ja_JP: ラベル: <small>例: ホット, お気に入り<em> ラベルは半角カンマで区切ってください</em></small>

en: Landscape
ja_JP: 横向き

en: Language
ja_JP: 言語

en: Large
ja_JP: 大

en: Last Modified
ja_JP: 最終更新日

en: Last query information:
ja_JP: 前回のクエリー情報:

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Layout Options:
ja_JP: レイアウトオプション:

en: Lazy-loading images improve your site's speed and create a smoother viewing experience. Images will load as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
ja_JP: 画像の遅延読み込みによって、サイトの速度が向上し、よりスムーズな表示体験が実現します。画像は、まとめてではなく、訪問者が画面をスクロールダウンすると読み込まれます。

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn more about Featured Images
ja_JP: アイキャッチ画像について詳しく読む

en: Learn more about Jetpack Manage on Jetpack.com
ja_JP: Jetpack 一括管理について Jetpack.com で詳しく読む

en: Learn more about Markdown.
ja_JP: Markdown についてさらに詳しく読む。

en: Learn more about adding support for Infinite Scroll to your theme.
ja_JP: テーマに Infinite Scroll のサポートを追加することについて詳しく読む。

en: Leave a Reply
ja_JP: コメントを残す

en: Leave a Reply to %s
ja_JP: %s にコメントする

en: Leave a reply
ja_JP: コメントを残す

en: Leave the Flickr RSS URL field blank to display <a target="_blank" href="%s">interesting</a> Flickr photos.
ja_JP: <a target="_blank" href="%s">興味深い</a> Flickr の写真を表示するには Flickr RSS URL フィードを空にしてください。

en: Left
ja_JP: 左

en: Let search engines and visitors know that you are serious about your websites integrity by upgrading Jetpack. Our anti-spam tools will eliminate comment spam, protect your SEO, and make it easier for visitors to stay in touch.
ja_JP: Jetpack をアップグレードして、検索エンジンにも訪問者にも、サイトの安全性に真剣に取り組んでいることを示しましょう。スパム対策ツールにより、スパムコメントを取り除き、SEO を保護し、訪問者が簡単にサイトを利用し続けられるようにします。

en: Let us know your name.
ja_JP: お名前を教えてください。

en: Let us know!
ja_JP: ご意見をお聞かせください !

en: Light
ja_JP: ライトカラー

en: Like
ja_JP: いいね

en: Like this:
ja_JP: いいね:

en: Likes
ja_JP: いいね

en: Likes Notifications
ja_JP: 「いいね」通知

en: Likes and Shares
ja_JP: 「いいね」と共有

en: Limit must be greater than or equal to 0.
ja_JP: 上限は0以上にする必要があります。

en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">More info</a>.)
ja_JP: フルサイズ画像の幅を最大%1$sピクセルにします。(<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">詳細情報</a>。)

en: Link Color (hex):
ja_JP: リンク色 (hex 値):

en: Link To:
ja_JP: リンク先:

en: Link URL (when the image is clicked):
ja_JP: リンク URL (画像クリック時):

en: Link account with WordPress.com
ja_JP: アカウントを WordPress.com と連携

en: Link text
ja_JP: リンクテキスト

en: Link the video title to its URL on VideoPress.com
ja_JP: 動画タイトルを VideoPress.com の URL にリンク

en: Link to WordPress.com
ja_JP: WordPress.com へのリンク

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
ja_JP: 編集

en: Link your account to WordPress.com to get the most out of Jetpack.
ja_JP: Jetpack を最大限ご活用いただくため、アカウントを WordPress.com とリンクさせましょう。

en: Links to services that you use across the web.
ja_JP: 使用している Web サービスへのリンク。

en: Links to your blog's RSS feeds
ja_JP: ブログ RSS フィードへのリンク

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
ja_JP: あなたのウェブサイト、ブログ、その他あなたが誰なのかが分かるようなサイトへのリンク。

en: List
ja_JP: リスト

en: Live Preview
ja_JP: ライブプレビュー

en: Load more posts as the reader scrolls down
ja_JP: 読者のスクロールに合わせて投稿をさらに読み込む

en: Load more posts in page with a button
ja_JP: ボタンを使ってページの投稿をさらに読み込む

en: Load more posts using the default theme behavior
ja_JP: デフォルトのテーマ動作を使用して投稿をさらに読み込む

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
ja_JP: <a href="%s">XMLRPC ファイル</a>を表示してみてください。正しく動作している場合は「XML-RPC server accepts POST requests only.」というメッセージのみが一行で表示されます。

en: Loading Comments...
ja_JP: コメントを読み込んでいます…

en: Loading video...
ja_JP: 動画を読み込んでいます…

en: Loading&hellip;
ja_JP: 読み込み中&hellip;

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Loading…
ja_JP: 読み込み中…

en: Loads the next posts automatically when the reader approaches the bottom of the page.
ja_JP: ページの末尾に近づいたら、次の投稿を自動的に読み込みます。

en: Location
ja_JP: 場所

en: Location of the Ogg video file.
ja_JP: Ogg 動画ファイルの位置。

en: Log Out
ja_JP: ログアウト

en: Log in as <span>%s</span>
ja_JP: <span>%s</span> としてログイン

en: Log in as a different WordPress.com user
ja_JP: 別の WordPress.com ユーザーとしてログイン

en: Log in with WordPress.com
ja_JP: WordPress.com アカウントでログイン

en: Log in with username and password
ja_JP: ユーザー名とパスワードでログイン

en: Logged In
ja_JP: ログイン中

en: Logged Out
ja_JP: ログアウト中

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
ja_JP: ステージングモードのサイトでは、WordPress.com でログインすることができません。

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
ja_JP: サイトで接続上の問題が発生しているため、現在 WordPress.com を使ったログインは利用できません。

en: Login Blocked by Jetpack
ja_JP: Jetpack がログインをブロックしました

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Looks like you don't have any products. You can create one using the Add New button below.
ja_JP: 商品がないようです。下の「新規追加」ボタンを使用して作成できます。

en: Loop video playback
ja_JP: 繰り返し動画再生

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
ja_JP: ランチ: 11am - 2pm
    ディナー: 月〜木 5pm - 11pm、金〜土 5pm - 1am

en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年n月j日 @ G:i

en: MailChimp Subscriber Popup
ja_JP: MailChimp 購読者のポップアップ

en: Main Sidebar
ja_JP: メインサイドバー

en: Major new features from Jetpack
ja_JP: Jetpack の主な新機能

en: Make It Successful
ja_JP: サイトを成功させる

en: Make Sure Your Site Is Always Online
ja_JP: サイトが常にオンラインになっていることを確認できます

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
ja_JP: IP アドレスは自宅や職場、その他の場所で異なる場合があるため、最も頻繁に使用する IP アドレスを追加するようにしてください。以下のリストから IP アドレスを削除すると、ホワイトリストからも削除されます。

en: Make sure your site is easily found on search engines with SEO tools for your content and social posts.
ja_JP: コンテンツやソーシャル投稿用の SEO ツールを活用し、検索エンジンでサイトが簡単に見つかるようにしましょう。

en: Make the content you publish more engaging with high-resolution video. With Jetpack Video you can customize your media player and deliver high-speed, ad-free, and unbranded videos to your visitors. Videos are hosted on our WordPress.com servers and do not subtract space from your hosting plan!
ja_JP: 公開するコンテンツを高解像度の動画でより魅力的にします。Jetpack 動画を使用すると、メディアプレーヤーをカスタマイズし、広告非表示の、高速でブランド名の付けられていない動画を訪問者に配信できます。動画は WordPress.com サーバーでホストされるため、ホスティングプランからスペースが消費されることはありません。

en: Make this connection available to all users of this blog?
ja_JP: このブログの他のユーザーもこの連携を利用できるようにしますか ?

en: Manage
ja_JP: 一元管理

en: Manage Plugins
ja_JP: プラグインの管理

en: Manage Purchases
ja_JP: 購入を管理

en: Manage Your Menus
ja_JP: メニューの管理

en: Manage Your Plugins
ja_JP: プラグインの管理

en: Manage Your Security Settings
ja_JP: セキュリティ設定の管理

en: Manage Your Site
ja_JP: サイトの管理

en: Manage Your Themes
ja_JP: テーマの管理

en: Manage all your sites from a single dashboard: publish content, track stats, moderate comments, and so much more from anywhere in the world.
ja_JP: ひとつのダッシュボードからすべてのサイトを管理できます。コンテンツの公開、統計情報の追跡、コメントの承認など、さまざまな操作を世界中のどこからでも実行できます。

en: Manage and update this and other WordPress sites from one simple dashboard on WordPress.com. You can update
    		plugins, set them to automatically update, and (de)activate them on a per-site basis or in bulk from
    		wordpress.com/plugins. You can also use the brand new and mobile-friendly post editor on WordPress.com as well
    		as view and activate installed themes and create or edit site menus.
ja_JP: このサイトおよびその他の WordPress サイトを、WordPress.com のシンプルな単一のダッシュボードから管理および更新できます。プラグインの更新は、
    		自動更新を設定したり、サイトごとに、または
    		wordpress.com/plugins から一括で有効化または無効化を実行したりできます。また、刷新されたモバイルでも使いやすい WordPress 投稿エディターを使用したり、
    		インストール済みのテーマを表示および有効化したり、サイトのメニューを作成または編集したりできます。

en: Manage has been activated for you!
ja_JP: 一元管理機能を有効化しました。

en: Manage multiple Jetpack enabled sites from one single dashboard at wordpress.com. Allows all existing, connected Administrators to modify your site.
ja_JP: Wordpress.com では、Jetpack が有効な複数のサイトを1つのダッシュボードで管理できます。既存の連携された管理者全員がお使いのサイトを編集できます。

en: Manage security on WordPress.com
ja_JP: WordPress.com でセキュリティを管理

en: Manage site connection
ja_JP: サイト接続の管理

en: Manage with Live Preview
ja_JP: ライブプレビューで管理

en: Manage your email preferences.
ja_JP: メール設定を管理します。

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ja_JP: wordpress.com/sites のセントラルダッシュボードから複数の Jetpack サイトを管理できます。<a href="%s" target="_blank">さらに詳しく</a>

en: Manage your plan
ja_JP: プランの管理

en: Manage your plugins
ja_JP: プラグインの管理

en: Mark as Spam
ja_JP: スパムとしてマーク

en: Mark this message as NOT spam
ja_JP: このメッセージのスパム判定を解除

en: Mark this message as spam
ja_JP: このメッセージをスパムとしてマーク

en: Markdown content
ja_JP: Markdown コンテンツ

en: Marketing & Performance
ja_JP: マーケティングおよびパフォーマンス

en: Match accounts using email addresses
ja_JP: メールアドレスと一致するアカウントを検索する

en: Match all conditions
ja_JP: 全条件に一致

en: Match by Email
ja_JP: メール照合

en: Maximum Width (px; 220 to 1200):
ja_JP: 最大幅 (220～1200 px):

en: Maximum number of filters (1-50):
ja_JP: フィルターの最大数 (1-50):

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
ja_JP: 表示する投稿の上限数 (10件まで):

en: Maximum: %s
ja_JP: 最大: %s

en: Me
ja_JP: 自分

en: Measure: Keep track of your site’s performance with real-time stats—see where visitors are coming from and what they’re searching for.
ja_JP: 計測:リアルタイム統計でサイトのパフォーマンスを追跡します。訪問者がどこからアクセスし、何を検索しているかが分かります。

en: Media
ja_JP: メディア

en: Media File
ja_JP: メディアファイル

en: Media Width
ja_JP: メディア幅

en: Media Width:
ja_JP: メディア幅:

en: Medium
ja_JP: 中

en: Member of The Internet Defense League
ja_JP: Internet Defense League のメンバー

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Menu Item
ja_JP: メニュー項目

en: Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベル

en: Menu Item Labels
ja_JP: メニュー項目ラベル

en: Menu Items
ja_JP: メニュー項目

en: Menu Items re-ordered.
ja_JP: メニュー項目を並べ替えました。

en: Menu Section
ja_JP: メニュー操作部

en: Menu Sections
ja_JP: メニューセクション

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ja_JP: メニュー項目の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item label list navigation
ja_JP: メニュー項目ラベルリストのナビゲーション

en: Menu item labels list
ja_JP: メニュー項目ラベルリスト

en: Menu item list navigation
ja_JP: メニュー項目リストのナビゲーション

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
ja_JP: メニュー項目を公開しました。<a href=”%s”>項目を表示</a>

en: Menu item restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s からメニュー項目を復元しました

en: Menu item saved.
ja_JP: メニュー項目を保存しました。

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
ja_JP: メニュー項目「<strong>%1$s</strong>」を予約投稿しました。<a target="_blank" href="%2$s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ja_JP: メニュー項目を送信しました。<a target="_blank" href="%s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item updated.
ja_JP: メニュー項目を更新しました。

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
ja_JP: メニュー項目を更新しました。<a href="%s">項目を表示</a>

en: Menu items list
ja_JP: メニュー項目リスト

en: Menu section list
ja_JP: メニューセクションリスト

en: Menu section list navigation
ja_JP: メニューセクションリストのナビゲーション

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Message Sent
ja_JP: メッセージを送信しました。

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Metadata
ja_JP: メタデータ

en: Migrate Stats &amp; Subscribers
ja_JP: 統計や購読者を移管

en: Milestone
ja_JP: マイルストーン

en: Milestone Reached Message
ja_JP: マイルストーン到達メッセージ

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is determined automatically]
en: Automatic
ja_JP: 自動

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to days]
en: Days
ja_JP: 日

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to hours]
en: Hours
ja_JP: 時間

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to months]
en: Months
ja_JP: 月

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to years]
en: Years
ja_JP: 年

en: Minimum: %s
ja_JP: 最小: %s

en: Minutes
ja_JP: 分

en: Missing attachment ID.
ja_JP: 添付ファイル ID がありません。

en: Missing options.
ja_JP: オプションが不足しています。

en: Missing or invalid access token
ja_JP: アクセストークンが不明または無効

en: Missing parameter "notice".
ja_JP: 変数 "notice" が欠落しています。

en: Missing parameter "type".
ja_JP: 変数 "type" が欠落しています。

en: Missing target blog ID.
ja_JP: 対象ブログ ID がありません。

en: Missing target post ID.
ja_JP: 対象投稿 ID がありません。

en: Mobile App Promos
ja_JP: モバイルアプリの広告

en: Mobile Apps
ja_JP: モバイルアプリ

en: Mobile-compatible:
ja_JP: モバイル対応:

en: Modal (Overlay Box)
ja_JP: モーダル (オーバーレイボックス)

en: Mode:
ja_JP: モード:

en: Moderate comments
ja_JP: コメントを承認

en: Modified
ja_JP: 更新日

en: Modified GMT
ja_JP: 更新日 (GMT)

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, and more to your sidebar.
ja_JP: 画像、Twitter ストリームなどをサイドバーに追加できるようにします。

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content.
ja_JP: アプリケーションがコンテンツへ安全にアクセスすることを許可します。

[ctx: Module Description]
en: Allow users to log into this site using WordPress.com accounts
ja_JP: ユーザーが WordPress.com アカウントを使ってこのサイトにログインすることを許可

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email
ja_JP: 読者が投稿やコメントを購読し、通知メールを受信可能に

[ctx: Module Description]
en: Allow visitors to share your content.
ja_JP: 読者がコンテンツをシェアできるようにします。

[ctx: Module Description]
en: Automated social marketing.
ja_JP: 自動ソーシャルマーケティング。

[ctx: Module Description]
en: Automatically load new content when a visitor scrolls
ja_JP: 訪問者がスクロールした際に自動的にコンテンツを読み込み

[ctx: Module Description]
en: Better results on search engines and social media.
ja_JP: 検索エンジンやソーシャルメディアの検索結果改善。

[ctx: Module Description]
en: Block suspicious-looking sign in activity
ja_JP: 怪しいログイン活動をブロック

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar
ja_JP: スペリング、スタイル、文法をチェック

[ctx: Module Description]
en: Collect valuable traffic stats and insights.
ja_JP: トラフィックの統計情報とインサイトを収集します。

[ctx: Module Description]
en: Control where widgets appear on your site.
ja_JP: サイトのどこにウィジェットを表示するかを管理します。

[ctx: Module Description]
en: Create short and simple links for all posts and pages.
ja_JP: すべての記事やページへの短くシンプルなリンクを作成。

[ctx: Module Description]
en: Display different types of content on your site with custom content types.
ja_JP: カスタムコンテンツタイプを使用して、さまざまなタイプのコンテンツをサイトに表示できます。

[ctx: Module Description]
en: Display image galleries in a variety of elegant arrangements.
ja_JP: 画像ギャラリーを種類豊富な美しいビジュアルで表示します。

[ctx: Module Description]
en: Display images and galleries in a gorgeous, full-screen browsing experience
ja_JP: 豪華なフルスクリーンのブラウジング体験で画像とギャラリーを表示

[ctx: Module Description]
en: Earn income by allowing Jetpack to display high quality ads.
ja_JP: Jetpack による高品質な広告を許可することで、収益を得られます。

[ctx: Module Description]
en: Embed media from popular sites without any coding.
ja_JP: 人気サイトからコーディング不要でメディアを埋め込みます。

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
ja_JP: コメント投稿者の Gravatar 画像上でポップアップカードを有効化する。

[ctx: Module Description]
en: Enable the Jetpack Mobile theme
ja_JP: Jetpack モバイルテーマを有効化

[ctx: Module Description]
en: Enhanced search, powered by Elasticsearch
ja_JP: Elasticsearch 駆動の拡張検索

[ctx: Module Description]
en: Establish your site's authenticity with external services.
ja_JP: 外部サービスに対しサイトの信頼性を確立。

[ctx: Module Description]
en: Fast, ad-free video hosting
ja_JP: 広告非表示の高速動画のホスティング

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show they appreciate your content.
ja_JP: コンテンツを簡単に評価する方法を読者に提供します。

[ctx: Module Description]
en: Increase page views by showing related content to your visitors.
ja_JP: 読者に関連記事を表示してページ閲覧数を増やします。

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
ja_JP: リーチとトラフィックを増加。

[ctx: Module Description]
en: Increase visitor engagement by adding a Like button to comments.
ja_JP: コメントに「いいね」ボタンを追加して訪問者のエンゲージメントを強化しましょう。

[ctx: Module Description]
en: Insert a customizable contact form anywhere on your site.
ja_JP: サイトのお好きな位置にお問い合わせフォームを挿入できます。

[ctx: Module Description]
en: Lazy load images
ja_JP: 画像を遅延読み込み

[ctx: Module Description]
en: Let readers use WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts to comment
ja_JP: 読者が WordPress.com、Twitter、Facebook、または Google+ アカウントを使ってコメントできるようにする

[ctx: Module Description]
en: Make it easy for search engines to find your site.
ja_JP: 検索エンジンがサイトを簡単に見つけられるようにします。

[ctx: Module Description]
en: Manage all of your sites from a centralized dashboard.
ja_JP: 一元化されたダッシュボードからすべてのサイトを管理。

[ctx: Module Description]
en: Off-site backups, security scans, and automatic fixes.
ja_JP: オフサイトバックアップ、セキュリティスキャンと自動修正。

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by sending an email
ja_JP: メール送信を通じて投稿を公開

[ctx: Module Description]
en: Receive immediate notifications if your site goes down, 24/7.
ja_JP: サイトがダウンした場合、いつでもすぐに通知を受け取れます。

[ctx: Module Description]
en: Receive instant notifications of site comments and likes.
ja_JP: サイトのコメントや「いいね」の通知をすぐに受け取れます。

[ctx: Module Description]
en: Replaces the admin bar with a useful toolbar to quickly manage your site via WordPress.com.
ja_JP: 管理バーを使いやすいツールバーに取り換えて、WordPress.com からサイトを効率的に管理します。

[ctx: Module Description]
en: Serve images from our servers
ja_JP: 画像を私たちのサーバーから提供

[ctx: Module Description]
en: Set up Google Analytics without touching a line of code.
ja_JP: コードにまったく触れることなく Google アナリティクスを設定

[ctx: Module Description]
en: Speed up and improve the reliability of your site using the latest in web technology.
ja_JP: 最新の Web テクノロジを使用してサイトの速度と信頼度を向上させてください。

[ctx: Module Description]
en: Tweak your site’s CSS without modifying your theme.
ja_JP: テーマを編集せずにサイトの CSS をカスタマイズできます。

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup for complex equations and other geekery.
ja_JP: LaTeX マークアップ言語を使って複雑な数式などを書き込めます。

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax
ja_JP: プレーンテキストの Markdown 構文で投稿やページに書き込み

[ctx: Module Name]
en: Ads
ja_JP: 広告

[ctx: Module Name]
en: Carousel
ja_JP: カルーセル

[ctx: Module Name]
en: Comment Likes
ja_JP: コメントへのいいね

[ctx: Module Name]
en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
ja_JP: コンタクトフォーム

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

[ctx: Module Name]
en: Custom content types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

[ctx: Module Name]
en: Data Backups
ja_JP: データバックアップ

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
ja_JP: 拡張配信

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
ja_JP: 追加サイドバーウィジェット

[ctx: Module Name]
en: Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクス

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
ja_JP: Gravatar ホバーカード

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
ja_JP: 無限スクロール

[ctx: Module Name]
en: Lazy Images
ja_JP: レイジーイメージ

[ctx: Module Name]
en: Likes
ja_JP: いいね

[ctx: Module Name]
en: Manage
ja_JP: 一元管理

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
ja_JP: モバイルテーマ

[ctx: Module Name]
en: Monitor
ja_JP: モニター

[ctx: Module Name]
en: Notifications
ja_JP: 通知

[ctx: Module Name]
en: Post by email
ja_JP: メール投稿

[ctx: Module Name]
en: Progressive Web Apps
ja_JP: プログレッシブ Web アプリ

[ctx: Module Name]
en: Protect
ja_JP: プロテクト

[ctx: Module Name]
en: Publicize
ja_JP: パブリサイズ

[ctx: Module Name]
en: Related posts
ja_JP: 関連投稿

[ctx: Module Name]
en: SEO Tools
ja_JP: SEO ツール

[ctx: Module Name]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: Module Name]
en: Sharing
ja_JP: 共有

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
ja_JP: ショートコード埋め込み

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
ja_JP: シングルサインオン

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
ja_JP: サイト統計情報

[ctx: Module Name]
en: Site verification
ja_JP: サイト認証

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
ja_JP: サイトマップ

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
ja_JP: スペルと文法

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
ja_JP: 購読

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
ja_JP: タイルギャラリー

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
ja_JP: WP.me 短縮リンク

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
ja_JP: ウィジェット表示管理

[ctx: Module Name]
en: WordPress.com Toolbar
ja_JP: WordPress.com ツールバー

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
ja_JP: 外観

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
ja_JP: 一元管理

[ctx: Module Tag]
en: Developers
ja_JP: 開発者

[ctx: Module Tag]
en: General
ja_JP: 一般

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
ja_JP: モバイル

[ctx: Module Tag]
en: Other
ja_JP: その他

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
ja_JP: 写真と動画

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
ja_JP: おすすめ

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
ja_JP: サイト統計情報

[ctx: Module Tag]
en: Social
ja_JP: ソーシャル

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
ja_JP: トラフィック

[ctx: Module Tag]
en: Writing
ja_JP: 執筆

en: Module not found: `%s`.
ja_JP: モジュールが見つかりません: %s

en: Modules reset to default.
ja_JP: モジュールを初期設定にリセットしました。

en: Monetize your site with ads
ja_JP: 広告でサイトを収益化する

en: Monetize your site with high-quality ads and take PayPal payments.
ja_JP: 高品質な広告でサイトを収益化し、PayPal で支払いを受け取りましょう。

en: Monitor your site's downtime
ja_JP: サイトの稼働率をモニター

en: Monitor: Get instant alerts if your site goes down via email and push notifications.
ja_JP: モニター:サイトが停止したらメールおよびプッシュ通知で即時アラートが送られます。

en: Month
ja_JP: 月

en: Monthly Archives: %s
ja_JP: 月別アーカイブ: %s

en: Monthly archives
ja_JP: 月別アーカイブ

en: Months
ja_JP: 月

en: More
ja_JP: 続き

en: More %s
ja_JP: その他の %s

en: More Features
ja_JP: さらに多くの機能

en: More Info
ja_JP: 詳しい情報

en: More Jetpack features our users love
ja_JP: ユーザーお気に入りの Jetpack の他の機能

en: More Photos
ja_JP: ほかの写真

en: More details about your Jetpack settings
ja_JP: お使いの Jetpack 設定に関する詳細

en: More information
ja_JP: 詳細情報

en: More information on using Publicize.
ja_JP: パブリサイズ共有についての詳細。

en: Most sites will come under attack from automated bots that attempt to log in for malicious purposes.
    		We protect you automatically from unauthorized access by using data from millions of sites.
ja_JP: ほとんどのサイトは、自動化されたボットによる悪意のある目的でのログイン試行という攻撃にさらされます。
    		WordPress.com は、何百万ものサイトからのデータを使用して、承認されていないアクセスから自動的に保護します。

en: Move menu section down
ja_JP: メニューセクションを下に移動

en: Move menu section up
ja_JP: メニューセクションを上に移動

en: Multi network install are not supported.
ja_JP: 複数ネットワークのインストールはサポートされていません。

en: Multiple security tools to give you peace of mind
ja_JP: 安心を提供する複数のセキュリティーツール

en: Must specify Twitter Timeline id or username.
ja_JP: Twitter のタイムライン ID またはユーザー名を指定する必要があります。

en: My Community
ja_JP: マイコミュニティ

en: My Likes
ja_JP: お気に入り

en: My Profile
ja_JP: プロフィール

en: My Site | My Sites
ja_JP[0]: 参加サイト

en: My Tweets
ja_JP: ツイート

en: My site is down / I can't access my site.
ja_JP: サイトがダウンした / サイトにアクセスできない

en: Name
ja_JP: 名前

[ctx: Navigation item]
en: Debug
ja_JP: デバッグ

[ctx: Navigation item]
en: Privacy
ja_JP: プライバシー

[ctx: Navigation item]
en: Terms
ja_JP: 利用規約

[ctx: Navigation item.]
en: At A Glance
ja_JP: 概要

[ctx: Navigation item.]
en: At a Glance
ja_JP: 概要

[ctx: Navigation item.]
en: Dev Tools
ja_JP: 開発ツール

[ctx: Navigation item.]
en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

[ctx: Navigation item.]
en: Plans
ja_JP: プラン

[ctx: Navigation item.]
en: Reset Options (dev only)
ja_JP: オプションをリセット (開発版のみ)

[ctx: Navigation item.]
en: Security
ja_JP: セキュリティ

[ctx: Navigation item.]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Navigation item.]
en: Sharing
ja_JP: 共有

[ctx: Navigation item.]
en: Traffic
ja_JP: トラフィック

[ctx: Navigation item.]
en: Writing
ja_JP: 執筆

[ctx: Navigation item. Noun. Links to a debugger tool for Jetpack.]
en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Network Settings
ja_JP: ネットワークの設定

en: New Comic
ja_JP: 新規コミック

en: New Menu Item
ja_JP: 新規メニュー項目

en: New Menu Item Label Name
ja_JP: 新規メニュー項目ラベル名

en: New Menu Sections Name
ja_JP: 新規メニューセクション名

en: New Project
ja_JP: 新規プロジェクト

en: New Project Tag Name
ja_JP: 新規プロジェクトタグ名

en: New Project Type Name
ja_JP: 新規プロジェクトタイプ名

en: New Row
ja_JP: 新規行

en: New Testimonial
ja_JP: 推薦文を新規追加

en: New comment on your post "%s"
ja_JP: あなたの投稿 "%s" への新規コメント

en: New field
ja_JP: 新規フィールド

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
ja_JP: 新無料サービス: カナダ郵政省の配送料をストアで表示

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
ja_JP: 新無料サービス: 米国郵政公社の配送料をストアで表示。さらに WooCommerce 内で配送用ラベルを印刷できます。

en: New owner is not admin
ja_JP: 新しいオーナーが管理者ではありません

en: New owner is not connected
ja_JP: 新しいオーナーが接続されていません

en: New owner is same as current user
ja_JP: 新しいオーナーが現在のユーザーと同じです

en: New pingback on your post "%s"
ja_JP: あなたの投稿 "%s" への新規ピンバック

en: New trackback on your post "%s"
ja_JP: あなたの投稿 "%s" への新規トラックバック

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
ja_JP: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&raquo;</span>

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &rarr;

en: Newest
ja_JP: 最新

en: Newest first
ja_JP: 新しいものを最初に表示

en: Next &raquo;
ja_JP: 次へ &raquo;

en: Next &raquo;
ja_JP: 次へ &raquo;

en: Next feature
ja_JP: 次の機能

en: No
ja_JP: いいえ

en: No API key
ja_JP: API キーがありません

en: No Avatars
ja_JP: アバター画像なし

en: No Borders
ja_JP: 枠線なし

en: No Comics found
ja_JP: コミックが見つかりませんでした

en: No Comics found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にコミックが見つかりませんでした

en: No Footer
ja_JP: フッターなし

en: No Header
ja_JP: ヘッダーなし

en: No Labels
ja_JP: ラベルなし

en: No Labels found
ja_JP: ラベルが見つかりませんでした

en: No Menu Items found
ja_JP: メニュー項目が見つかりませんでした

en: No Menu Items found in Trash
ja_JP: ゴミ箱内にメニュー項目が見つかりませんでした

en: No Modules Found
ja_JP: モジュールが見つかりませんでした

en: No Projects found
ja_JP: プロジェクトが見つかりませんでした

en: No Projects found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にプロジェクトはありません。

en: No Scrollbar
ja_JP: スクロールバー非表示:

en: No Testimonials found
ja_JP: 推薦文が見つかりませんでした

en: No Testimonials found in Trash
ja_JP: ゴミ箱内に推薦文が見つかりませんでした

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
ja_JP: リクエストに blog_id の値が指定されていません。Jetpack の WordPress.com 連携を一度解除し、再度連携を行なってください。その後、パブリサイズ連携の設定を行なってみてください。

en: No command found.
ja_JP: コマンドが見つかりません。

en: No comment text was submitted.
ja_JP: コメントテキストが入力されていません。

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
ja_JP: VideoPress 識別子のデータが見つかりませんでした。<strong>%s</strong>

en: No feedback found
ja_JP: フィードバックが見つかりませんでした

en: No hits.
ja_JP: アクセスなし。

en: No location or theme ID provided in the untappd-menu shortcode.
ja_JP: untappd-menu ショートコードにロケーション ID またはテーマ ID がありません。

en: No logo set
ja_JP: ロゴ未設定

en: No plugins found.
ja_JP: プラグインが見つかりませんでした。

en: No posts data returned by remote.
ja_JP: リモートで投稿データが何も返されませんでした。

en: No reply from Jetpack servers
ja_JP: Jetpack のサーバーからの返信がありません。

en: No search results found for %(term)s
ja_JP: %(term)s の検索結果は0件でした

en: No sitemap found. Maybe it's being generated. Please try again later.
ja_JP: サイトマップが見つかりません。現在生成中の可能性もあります。後でもう一度お試しください。

en: No stats
ja_JP: 統計情報なし

en: No suggestions
ja_JP: 候補はありません

en: No tags found.
ja_JP: タグが見つかりませんでした。

en: No themes found.
ja_JP: テーマが見つかりませんでした。

en: No threats found, you're good to go!
ja_JP: 脅威は見つかりませんでした。問題ありません。

en: No upcoming events
ja_JP: 今後のイベントはありません

en: No update needed
ja_JP: アップデートの必要はありません

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
ja_JP: リクエストにユーザー情報が含まれていません。ユーザーアカウントが Jetpack と連携しているかどうかご確認ください。連携を行うには、wp-admin の <a href="%s">Jetpack ページ</a>へ移動します。

en: No writing errors were found.
ja_JP: 文章の間違いは見つかりませんでした。

en: No. <a href="%1$s">%2$s</a> is a new and different website that's separate from
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. It requires  a new connection to WordPress.com for new stats and subscribers.
ja_JP: いいえ。<a href="%1$s">%2$s</a> は、
    					<a href="%3$s">%4$s</a> とは別の新しいサイトです。新しい統計情報や購読者のために WordPress.com と新規連携する必要があります。

en: Nobody likes downtime, and that's why Downtime Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
ja_JP: ダウンタイムを好む人はいません。ダウンタイムモニターは5分毎にサイトをチェックして、正しく動作しているかを調べます。ダウンタイムが検知されたらすぐに問題を知らせるメール通知が送信されます。これにより、問題にすばやく対応してサイトをまたオンラインにすることができるはずです。

en: Nonce verification failed.
ja_JP: Nonce 認証に失敗しました。

en: None
ja_JP: なし

en: None, just display the badge please
ja_JP: バッジのみ表示する

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
ja_JP: 必須ではありませんが、フィードバックの送信先や件名を変更したい場合に利用できます。もし何も変更がない場合、投稿または固定ページの投稿者に対しページ名を件名としてメールが送られます。

en: Not Connected
ja_JP: 未連携

en: Not valid onboarding data.
ja_JP: 有効なオンボーディングデータがありません。

en: Note that {{b}}verifying your site with these services is not necessary{{/b}} in order for your site to be indexed by search engines. To use these advanced search engine tools and verify your site with a service, paste the HTML Tag code below. Read the {{support}}full instructions{{/support}} if you are having trouble. Supported verification services: {{google}}Google Search Console{{/google}}, {{bing}}Bing Webmaster Center{{/bing}}, {{pinterest}}Pinterest Site Verification{{/pinterest}}, and {{yandex}}Yandex.Webmaster{{/yandex}}.
ja_JP: 検索エンジンでサイトがインデックスされるようにするには、{{b}}各サービスでサイトを認証する必要はありません{{/b}}。高度な検索エンジンツールを使用し、サービスでサイトを認証するには、下に HTML タグコードを貼り付けてください。問題がある場合は、{{support}}詳細な手順{{/support}}をお読みください。対応認証サービス:{{google}}Google Search Console{{/google}}、{{bing}}Bing Webmaster Center{{/bing}}、{{pinterest}}Pinterest Site Verification{{/pinterest}}、{{yandex}}Yandex.Webmaster{{/yandex}}。

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
ja_JP: 注: テーマを変更するとカスタム CSS はリセットされます。

en: Nothing Found
ja_JP: 見つかりません

en: Nothing is in the queue: %s
ja_JP: キューに何も入っていません: %s

en: Nothing to dismiss. This was not a new connection.
ja_JP: 非表示にするものがありません。これは新しい連携ではありませんでした。

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Notify me of follow-up comments by email.
ja_JP: 新しいコメントをメールで通知

en: Notify me of new posts by email.
ja_JP: 新しい投稿をメールで受け取る

[ctx: Noun]
en: Format:
ja_JP: 形式:

[ctx: Noun]
en: User
ja_JP: ユーザー

[ctx: Noun, a header for a preview block in a configuration screen.]
en: Preview
ja_JP: プレビュー

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
ja_JP: 投稿者

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
ja_JP: 権限グループ

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
ja_JP: 日付

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
ja_JP: タグ

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

[ctx: Noun. Displayed to screen readers.]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Nova label separator]
en: ,
ja_JP: 、

en: Number of Posts to Display:
ja_JP: 表示する投稿の数:

en: Number of entries to show at most in Portfolio pages.
ja_JP: ポートフォリオページに表示する項目の最大数。

en: Number of entries to show at most in Testimonial pages.
ja_JP: 推薦文ページに表示する項目の最大数。

en: Number of posts to show for each author:
ja_JP: 投稿者ごとに表示する投稿数:

en: Official buttons
ja_JP: 公式ボタン

en: Offset must be greater than or equal to 0.
ja_JP: オフセット値は0以上にする必要があります。

en: Ogg File URL
ja_JP: Ogg ファイル URL

en: Okay, got it!
ja_JP: 完了しました !

en: Older posts
ja_JP: 過去の投稿

en: Oldest first
ja_JP: 古いものを最初に表示

en: On Mobile
ja_JP: モバイル上

en: On for all posts
ja_JP: すべての投稿で有効化

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
ja_JP: このページでは Jetpack 内で利用可能なモジュールを表示できます。詳細を確認し、必要なものを有効化・無効化してください。

en: Onboarding failed to process: %s
ja_JP: 初期セットアップで次の処理に失敗しました: %s

en: Once you connect, you can upgrade to a paid plan in order to unlock world-class security, spam protection tools, and priority support.
ja_JP: 連携が完了したら、プレミアムまたはプロ版にアップグレードできます。最高レベルのセキュリティ、スパム保護ツール、優先サポートをご利用いただけるようになります。

en: One of your IP addresses was not valid.
ja_JP: 無効な IP アドレスが含まれていました。

en: Only images can be uploaded here.
ja_JP: ここでは画像のみがアップロードできます。

en: Only one embed can be rendered at a time.
ja_JP: 一度にレンダリングできる埋め込みは1つだけです。

en: Only super admins can edit the global whitelist
ja_JP: ネットワーク管理者のみがグローバルホワイトリストを編集できます

en: Oops, looks like that's not the right email address. Please try again!
ja_JP: 入力したメールアドレスが正しくないようです。もう一度お試しください。

en: Oops, we couldn't find a user with that email. Please try again!
ja_JP: そのメールのユーザーが見つかりませんでした。もう一度お試しください。

en: Oops, we couldn't validate the recovery token.
ja_JP: 復元トークンを検証できませんでした。

en: Oops, we were unable to send a recovery email. Try again.
ja_JP: 復元メールを送信できませんでした。もう一度お試しください。

en: Open link in a new tab
ja_JP: リンクを新しいタブで開く

en: Open link in a new window/tab
ja_JP: リンクを新ウィンドウまたはタブで開く

en: Open links in new window/tab:
ja_JP: リンクを新ウィンドウまたはタブで開く:

en: Opens in new window
ja_JP: 新しいウィンドウで開く

en: Optimize: Upload images and videos directly to our powerful servers that present your media with lightning speed.
ja_JP: 最適化:超高速でメディアを公開する強力なサーバーに画像や動画を直接アップロードします。

en: Option
ja_JP: オプション

en: Option deleted, re-migrate via `wp jetpack custom-css migrate`.
ja_JP: オプションは削除されました。wp jetpack custom-css migrate` を通して再移管してください。

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
ja_JP: 設定が見つからないまたは空です。すべての設定名を一覧表示するには “list” を使ってください

en: Optional text to display to your readers:
ja_JP: 読者に表示するテキスト (オプション)。

en: Options
ja_JP: 設定

en: Options failed to reset.
ja_JP: オプションのリセットに失敗しました。

en: Options reset.
ja_JP: オプションのリセットが完了しました。

en: Or
ja_JP: または

en: Orange
ja_JP: オレンジ

en: Order
ja_JP: 順序

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
ja_JP: 人気の投稿 &amp; ページを並べ替える:

en: Our faster site search is now available to all Professional plan customers. This replaces the default WordPress search with an Elasticsearch-powered infrastructure that returns faster, more relevant results to users.
ja_JP: 高速サイト検索が、すべてのプロフェッショナルプランのお客様に利用していただけるようになりました。この機能はデフォルトの WordPress 検索を、もっと関連性のある結果をさらに速くユーザーに戻す、Elasticsearch を使用したインフラストラクチャに置き換えます。

en: Our mobile and desktop apps are free and available to you on Apple or Android devices once Jetpack is connected to WordPress.com
ja_JP: Jetpack を WordPress.com に連携すると、Apple または Android の端末で無料のモバイルアプリとデスクトップアプリを利用できるようになります。

en: Outbound HTTPS not working
ja_JP: アウトバウンド HTTPS が作動していません

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
ja_JP: PHP の XML 拡張が使用できません。Jetpack は、WordPress.com との通信に XML 拡張を必要とします。PHP の XML 拡張を有効にするよう、ホスティングプロバイダーに問い合わせてください。

en: PHP's XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
ja_JP: PHP の XML 拡張モジュールが利用できません。PHP の XML 拡張モジュールを有効化するよう、ホスティングサービスに連絡してください。

en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Page URL
ja_JP: ページの URL

en: Page Widget
ja_JP: ページウィジェット

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Parent Menu Section
ja_JP: 親メニューセクション

en: Parent Menu Section:
ja_JP: 親メニューセクション：

en: Parent Project Type
ja_JP: 親プロジェクトタイプ

en: Parent Project Type:
ja_JP: 親プロジェクトタイプ:

en: Passive Voice
ja_JP: 受動態

en: Path
ja_JP: パス

en: Paying customers also benefit from automated backups, malware scans, and priority support.
ja_JP: 有料プランをご利用のお客様は、自動バックアップ、マルウェアスキャン、優先サポートもご利用いただけます。

en: People
ja_JP: 人

en: People need to know what they're paying for! Please add a brief title.
ja_JP: 何に対して支払うのか読者に伝える必要があります。簡潔なタイトルを追加してください。

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: Performance & speed
ja_JP: パフォーマンスおよびスピード

en: Permalink to %s
ja_JP: %s へのパーマリンク

en: Permalink: %s
ja_JP: パーマリンク: %s

en: Person Widget
ja_JP: 人ウィジェット

en: Person with laptop
ja_JP: ラップトップユーザー

en: Personal Links
ja_JP: パーソナルリンク

en: Phone:
ja_JP: 電話番号:

en: Phrases to Avoid
ja_JP: 無視するフレーズ

en: Pingback excerpt:
ja_JP: ピンバックの抜粋:

en: Pingback:
ja_JP: ピンバック:

en: Pink
ja_JP: ピンク

en: Plan
ja_JP: プラン

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
ja_JP: %s を再生するには JavaScript が必要です。

en: Please activate Akismet.
ja_JP: Akismet を有効化してください。

en: Please be sure to submit some text with your comment.
ja_JP: コメントのメッセージをご記入ください。

en: Please confirm Safe Mode or fix the Jetpack connection. Select one of the options below or <a href="%1$s">learn
    					more about Safe Mode</a>.
ja_JP: セーフモードであることを確認するか Jetpack 連携を修正してください。次のオプションのうちいずれかを選ぶか、<a href="%1$s">
    					セーフモードの詳細をご覧ください</a>。

en: Please correct the issue below and try again. | Please correct the issues listed below and try again.
ja_JP[0]: 下記の問題を解決してから、もう一度お試しください。

en: Please define an SVG icon filename.
ja_JP: SVG アイコンのファイル名を定義してください。

en: Please define default parameters in the form of an array.
ja_JP: 配列形式でデフォルトパラメーターを定義してください。

en: Please describe the problem you are having.
ja_JP: お困りの問題についてご記入ください。

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
ja_JP: ホワイトリストに追加したい IP アドレスを入力してください。

en: Please install Akismet.
ja_JP: Akismet をインストールしてください。

en: Please note that the related posts displayed now are only for previewing purposes.
ja_JP: 現在表示されている関連記事は、プレビューのみを目的として提供されている点にご注意ください。

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
ja_JP: このサイトは非公開設定のため、利用可能なサービスが制限されています。ご注意ください。

en: Please provide a valid email address.
ja_JP: 正しいメールアドレスを入力してください。

en: Please provide an email address to comment.
ja_JP: コメントするにはメールアドレスをご記入ください。

en: Please provide an email address.
ja_JP: メールアドレスを入力してください。

en: Please provide your name to comment.
ja_JP: コメントするにはお名前をご記入ください。

en: Please provide your name.
ja_JP: 名前を入力してください。

en: Please select a user to authorize via the --user global argument.
ja_JP: 認証するユーザーを --user グローバル引数で選択してください。

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
ja_JP: ボットではないことを証明するために、この算数の問題を解いてください。回答後に再度ログインする必要があります。

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
ja_JP: ユーザーを ID、ユーザー名、メールアドレスのいずれかで指定してください。

en: Please specify a valid module.
ja_JP: 有効なモジュールを指定してください。

en: Please specify a valid user.
ja_JP: 有効なユーザーを指定してください。

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
ja_JP: ブログまたはユーザー、どちらの連携を解除するか指定してください。

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
ja_JP: 設定またはモジュールのどちらをリセットしたいか選択してください。

en: Please verify your birthday.
ja_JP: 誕生日を確認してください。

en: Please view this post in your web browser to complete the quiz.
ja_JP: この投稿をブラウザーで開いてクイズに回答してください。

en: Please visit a single post view to reveal the customization options.
ja_JP: 単一の投稿ビューに移動し、カスタマイズオプションを表示してください。

en: Plugin %s is not installed.
ja_JP: プラグイン %s はインストールされていません。

en: Plugin Updates
ja_JP: プラグイン更新

en: Plugin activated.
ja_JP: プラグインを有効化しました。

en: Plugin can only be Network Activated
ja_JP: プラグインはネットワークでのみ有効化できます

en: Plugin deactivated.
ja_JP: プラグインを無効化しました。

en: Plugin deactivation is not allowed
ja_JP: プラグインの無効化は許可されていません

en: Plugin found.
ja_JP: プラグインが見つかりました。

en: Plugin needs updating. | Plugins need updating.
ja_JP[0]: プラグインの更新が必要です。

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Popular
ja_JP: 人気

en: Popular Labels
ja_JP: 人気のラベル

en: Popular Project Tags
ja_JP: 人気のプロジェクトタグ

en: Portfolio
ja_JP: ポートフォリオ

en: Portfolio Archive Content
ja_JP: ポートフォリオアーカイブコンテンツ

en: Portfolio Archive Featured Image
ja_JP: ポートフォリオアーカイブアイキャッチ画像

en: Portfolio Archive Title
ja_JP: ポートフォリオアーカイブタイトル

en: Portfolio Items
ja_JP: ポートフォリオ項目

en: Portfolio Projects
ja_JP: ポートフォリオプロジェクト

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
ja_JP: ポートフォリオページに最大 %1$s プロジェクトを表示

en: Portfolios
ja_JP: ポートフォリオ

en: Portfolios shortcode: [portfolio]
ja_JP: ポートフォリオショートコード:[ポートフォリオ]

en: Portrait
ja_JP: 縦向き

en: Position
ja_JP: 位置

en: Post Comment
ja_JP: コメントを送信

en: Post Details
ja_JP: 投稿の詳細

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Post by %s.
ja_JP: %s の投稿。

en: Post by Email
ja_JP: メール投稿

en: Post converted. | %s posts converted
ja_JP[0]: %s件の投稿を変換しました。

en: Post excerpt
ja_JP: 投稿の抜粋

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Post not found
ja_JP: 投稿が見つかりませんでした

en: Post published and sending emails to subscribers.
ja_JP: 投稿が公開されました。購読者にメールが送信されます。

en: Post published and sharing on %1$s.
ja_JP: 投稿が公開されて、%1$s で共有されています。

en: Post published, sending emails to subscribers and sharing post on %1$s.
ja_JP: 投稿が公開されたので、購読者にメールが送信されます。投稿は %1$s で共有されています。

en: Post type Archives:
ja_JP: 投稿タイプアーカイブ:

en: Post type:
ja_JP: 投稿タイプ:

en: Post types to search (minimum of 1):
ja_JP: 検索する投稿タイプ (1個以上):

en: Post was not sent - check your email addresses!
ja_JP: 投稿を送信できませんでした。メールアドレスを確認してください。

en: Posted by
ja_JP: 投稿者:

en: Posted by %s
ja_JP: 投稿: %s

en: Posted in %s
ja_JP: カテゴリー: %s

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts & Comments
ja_JP: 投稿・コメント

[ctx: Posts about Category written by John and Bob]
en: Posts about %1$s written by %2$l
ja_JP: %1$s についての %2$l の投稿

en: Posts page
ja_JP: 投稿ページ

en: Powerful services for your site
ja_JP: あなたのサイトのためのパワフルなサービス

en: Preprocessor
ja_JP: プリプロセッサ

en: Preprocessor:
ja_JP: プリプロセッサ:

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview, install, and activate with one-click, then use our suite of design tools to make it look just as you need it to.
ja_JP: ワンクリックでサイトをプレビュー、インストール、有効化した後は、デザインツール一式を使用して望みどおりの外観に仕上げることができます。

en: Preview:
ja_JP: プレビュー:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
ja_JP: プレビュー: 保存しなかった場合、変更点は失われます。

en: Price
ja_JP: 価格

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Primary language for the site.
ja_JP: このサイトの主言語。

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Priority support
ja_JP: 優先サポート

en: Privacy & Cookies: This site uses cookies. By continuing to use this website, you agree to their use. 
    To find out more, including how to control cookies, see here:
ja_JP: プライバシーと Cookie: このサイトは Cookie を使用しています。このサイトの使用を継続することで、その使用に同意したとみなされます。
    Cookie のコントロール方法を含む詳細についてはこちらをご覧ください。

en: Privacy Information
ja_JP: プライバシーに関する情報

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Privacy Policy Link
ja_JP: 個人情報保護方針へのリンク

en: Privacy information
ja_JP: プライバシーに関する情報

en: Problem creating file for theme download
ja_JP: テーマダウンロードのファイルを作成中に問題が発生しました

en: Problem downloading theme
ja_JP: テーマをダウンロード中に問題が発生しました

en: Processing...
ja_JP: 処理中…

en: Product
ja_JP: 商品

en: Product image
ja_JP: 商品画像

en: Professional Plan customers get access to advanced SEO tools.
ja_JP: プロフェッショナルプランの利用者は高度な SEO ツールを利用できます。

en: Professional Themes
ja_JP: プロによるテーマ

en: Professional themes
ja_JP: プロによるテーマ

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Project
ja_JP: プロジェクト

en: Project Tag
ja_JP: プロジェクトタグ

en: Project Tags
ja_JP: プロジェクトタグ

en: Project Type
ja_JP: プロジェクトタイプ

en: Project Types
ja_JP: プロジェクトタイプ

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ja_JP: プロジェクト項目の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">プロジェクトをプレビュー</a>

en: Project list navigation
ja_JP: プロジェクトリストのナビゲーション

en: Project published and sharing project on %1$s.
ja_JP: プロジェクトが公開されました。プロジェクトは %1$s で共有されています。

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
ja_JP: プロジェクトを公開しました。<a href="%s">プロジェクトを表示</a>

en: Project restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s からプロジェクトを復元しました

en: Project saved.
ja_JP: プロジェクトを保存しました。

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
ja_JP: プロジェクトを予約投稿しました: <strong>%1$s</strong> 。<a target="_blank" href="%2$s">プロジェクトををプレビュー</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ja_JP: プロジェクトを送信しました。<a target="_blank" href="%s">プロジェクトをプレビュー</a>

en: Project tag list
ja_JP: プロジェクトタグリスト

en: Project tag list navigation
ja_JP: プロジェクトタグリストのナビゲーション

en: Project type list
ja_JP: プロジェクトタイプリスト

en: Project type list navigation
ja_JP: プロジェクトタイプリストのナビゲーション

en: Project updated.
ja_JP: プロジェクトを更新しました。

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
ja_JP: プロジェクト項目を更新しました。<a href="%s">項目を表示</a>

en: Projects
ja_JP: プロジェクト

en: Projects list
ja_JP: プロジェクトリスト

en: Promote: Spread the word about your website by connecting to all major social media channels and plan ahead with automated scheduled posting.
ja_JP: 宣伝:すべての主要なソーシャルメディアチャンネルに接続してサイトに関係する言葉を広め、自動予約投稿を事前に計画します。

en: Proofread Writing
ja_JP: 文章の校正

en: Proofread when a post or page is first published.
ja_JP: 投稿または固定ページを最初に公開する時に校正します。

en: Proofread when a post or page is updated.
ja_JP: 投稿または固定ページを更新するときに校正します。

en: Proofreading
ja_JP: 校正

en: Protect API key
ja_JP: API キーの保護

en: Protect against data loss, malware, and malicious attacks.
ja_JP: データロス、マルウェア、悪意のある攻撃から保護。

en: Protect cannot keep your site secure.
ja_JP: プロテクト機能がサイトを保護できません。

en: Protect global whitelist
ja_JP: グローバルホワイトリストの保護

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
ja_JP: プロテクト機能は総当たりログイン攻撃に対してサイトを保護します。

en: Protect is inactive.
ja_JP: プロテクト機能は有効化されていません。

en: Protect whitelist
ja_JP: 保護ホワイトリスト

en: Protect your site from spam.
ja_JP: サイトをスパムから保護。

en: Protect: Have peace of mind with around the clock protection against brute force attacks, spam, and malware.
ja_JP: 保護:総当たり攻撃、スパム、マルウェアから24時間保護されるので安心です。

en: Protects your site from traditional and distributed brute force login attacks.
ja_JP: 総当たりログイン攻撃 (典型的、分散型の両方) からサイトを保護します。

en: Prove your humanity:
ja_JP: ボットではない証明をしてください:

en: Provide your readers with the option to translate your site into their preferred language.
ja_JP: 選択した言語でサイトを翻訳するオプションを読者に提供します。

en: Provides the necessary hidden tags needed to verify your WordPress site with various services.
ja_JP: WordPress サイトと様々なサービスを検証するために必要な隠しタグを提供します。

en: Publication Date
ja_JP: 公開日

en: Publicize
ja_JP: パブリサイズ共有

en: Publicize connection %d could not be disconnected
ja_JP: パブリサイズ接続 %d を切断できませんでした

en: Publicize connection %d could not be disconnected.
ja_JP: パブリサイズ接続 %d を切断できませんでした。

en: Publicize connection %d has been disconnected.
ja_JP: パブリサイズ接続 %d が切断されました。

en: Publicize to my <strong>Facebook Page</strong>:
ja_JP: <strong>Facebook ページ</strong>で更新を共有:

en: Publicize to my <strong>Tumblr blog</strong>:
ja_JP: <strong>Tumblr ブログ</strong>で更新を共有:

en: Publicize:
ja_JP: パブリサイズ共有:

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Publish content, track stats, moderate comments and so much more from anywhere in the world. Our mobile and desktop apps are free and available to you on Apple or Android devices once Jetpack is connected to WordPress.com.
ja_JP: 世界中のどこからでもコンテンツを公開したり、統計情報を追跡したり、コメントを管理したりできます。Jetpack を WordPress.com に連携すると、モバイルやデスクトップの無料アプリを Apple または Android の端末上で利用できます。

en: Publish posts on your site by writing and sending an email from any email client instead of using the post editor.
ja_JP: 投稿エディターを使用する代わりに、ご希望のメールクライアントからメールを送信することで、サイトに投稿を公開できます。

en: Publish with ease using WordPress.com or the official WordPress mobile apps.
ja_JP: WordPress.com または公式の WordPress モバイルアプリを使って簡単に公開できます。

en: Published by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Publisher limits playback of video embeds.
ja_JP: 投稿者によって動画の再生が制限されています。

en: Purple
ja_JP: 紫

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar
ja_JP: 管理バーに過去48時間のビュー数の表を表示

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
ja_JP: 管理バーに過去48時間のビュー数の表を表示する。

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
ja_JP: 自分のプロフィールをチェックするには、Gravatar 上でマウスオーバーしてください。

en: RSS Feed
ja_JP: RSS フィード

en: RSS Links
ja_JP: RSS リンク

en: Radio
ja_JP: ラジオボタン

en: Random Order:
ja_JP: ランダム順:

en: Reach more people and earn money with automated marketing tools.
ja_JP: 自動マーケティングツールでさらに多くの人にリーチし、売り上げを伸ばしましょう。

en: Reach more people and earn money with automated social media scheduling, better search results, SEO preview tools, PayPal payments, and an ad program.
ja_JP: ソーシャルメディアの自動スケジュール、検索結果の改善、SEO プレビューツール、PayPal 支払い、そして広告プログラムでより多くの人に接し、収益を上げましょう。

[ctx: Read all of the posts by Author Name on Blog Title]
en: Read all of the posts by %1$s on %2$s
ja_JP: %1$s さんの投稿をすべて表示 (%2$s)

en: Read more about Jetpack benefits
ja_JP: Jetpack のメリットについて詳しく読む

en: Read the full announcement!
ja_JP: 告知の全文をご覧ください。

en: Reader
ja_JP: 購読ブログ

en: Real-time backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, and automated security scanning.
ja_JP: サイトのすべてのデータの容量無制限でのリアルタイムバックアップ、ワンクリック復元、自動的なセキュリティスキャン。

en: Real-time backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, automated security scanning, and priority support
ja_JP: サイトのすべてのデータの容量無制限でのリアルタイムバックアップ、ワンクリック復元、自動的なセキュリティスキャン、優先サポート。

en: Real-time offsite backups with automated restores deliver peace-of-mind, so you can focus on writing great content and increasing traffic while we protect every aspect of your investment. Upgrade today.
ja_JP: リアルタイムのオフサイトバックアップと自動復元により安心してご利用いただけるため、投資のあらゆる部分について WordPress.com の保護を受けながら、素晴らしいコンテンツを制作してトラフィックを増やすことに集中できます。今すぐアップグレードしましょう。

en: Real-time site backups and automatic threat resolution.
ja_JP: リアルタイムのサイトバックアップと、セキュリティの脅威に対する自動解決。

en: Receive Monitor Email Notifications.
ja_JP: モニターメール通知を受信する。

en: Recent Posts
ja_JP: 最近の投稿

en: Recommendations
ja_JP: おすすめ

en: Recommended features active.
ja_JP: おすすめ機能は有効化済みです。

en: Recommended features failed to activate. %(error)s
ja_JP: おすすめ機能の有効化に失敗しました。%(error)s

en: Recovery instructions were sent to %s. Check your inbox!
ja_JP: 復元手順を %s に送信しました。受信メールをチェックしてください。

en: Red
ja_JP: 赤

en: Red Cat Badge
ja_JP: レッドキャットバッジ

en: Redundant Phrases
ja_JP: 冗長な言い回し

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
ja_JP: %s との連携を再読み込み

en: Regenerate Address
ja_JP: アドレスを再生成

en: Regenerate Post by Email address
ja_JP: メール投稿アドレスを再生成する

en: Regenerate address
ja_JP: アドレスを再生成

en: Regenerated %(slug)s address .
ja_JP: %(slug)s のアドレスが再生成されました。

en: Regenerated Post by Email address.
ja_JP: メール投稿アドレスが再生成されました。

en: Registered users
ja_JP: 登録済みユーザー

en: Related
ja_JP: 関連

en: Related Posts
ja_JP: 関連記事

en: Related posts
ja_JP: 関連記事

en: Relevance
ja_JP: 関連性の高さ

en: Relevance (recommended)
ja_JP: 関連性の高さ (推奨)

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Phrase from being ignored
ja_JP: 無視するフレーズから削除

en: Remove Service
ja_JP: サービスを削除

en: Remove image
ja_JP: 画像を削除

en: Remove logo
ja_JP: ロゴを削除

en: Removes spam from comments and contact forms.
ja_JP: コメントやお問合せフォームからスパムを削除します。

en: Repeated Word
ja_JP: 反復語

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
ja_JP: <a href="%s">テーマの CSS</a> と入れ替え <b>(上級者向け)</b>

en: Replace WordPress built-in search with an improved search experience
ja_JP: WordPress のビルトイン検索機能を、強化された検索機能 (ベータ) に置き換える

en: Replace selection with:
ja_JP: 選択部分を入れ替える

en: Replace the default WordPress search with better results that will help your users find what they are looking for.
ja_JP: WordPress デフォルトの検索機能を、サイトのユーザーが探しているものを見つけやすくする、より優れた機能に置き換えます。

en: Replacement
ja_JP: 差し替え

en: Replaces the default WordPress search with a faster, filterable search experience.
ja_JP: デフォルトの WordPress 検索を高速でフィルター可能な検索に切り替えます。

en: Replaces the default search with an Elasticsearch-powered search interface and filters.
ja_JP: デフォルトの検索を、Elasticsearch を利用した検索インターフェースとフィルターに置き換えます。

en: Replaces the standard WordPress comment form with a new comment system that includes social media login options.
ja_JP: 標準 WordPress コメントフォームを、ソーシャルメディアログインオプションを組み込んだ新しいコメントシステムに切り替えます。

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Report visibility
ja_JP: レポートの表示

en: Request failed with code %s
ja_JP: コード %s でリクエストが失敗しました

en: Request to %1$s returned a non-200 response code: %2$d.
ja_JP: %1$s に対するリクエストで200以外のレスポンスコードが返されました: %2$d。

en: Request to %1$s returned an error: (%2$d) %3$s.
ja_JP: %1$s に対するリクエストでエラーが返されました:(%2$d) %3$s。

en: Require Two-Step Authentication
ja_JP: 二段階認証が必須です

en: Require accounts to use WordPress.com Two-Step Authentication
ja_JP: アカウントに WordPress.com 二段階認証を必須とする

en: Required?
ja_JP: 必須項目ですか ?

en: Resetting Jetpack Options for %s...
ja_JP: %s の Jetpack オプションをリセット中...

en: Resetting Jetpack options…
ja_JP: Jetpack オプションをリセット中…

en: Resetting default modules...
ja_JP: デフォルトモジュールをリセット中…

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
ja_JP: wp_options に格納された Jetpack 設定をリセット中…

en: Response was not OK:
ja_JP: レスポンスが不正です:

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore this item from the Trash
ja_JP: この項目をゴミ箱から復元する

en: Review SEO features
ja_JP: SEO 機能をレビュー

en: Rewind data correctly received.
ja_JP: 巻き戻しデータを正常に受信しました。

en: Right
ja_JP: 右

en: SEO Tools
ja_JP: SEO ツール

en: SEO preview tools
ja_JP: SEO プレビューツール

en: SEO tools are not enabled for this site.
ja_JP: SEO ツールは、このサイトでは使用できません。

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save &amp; Buy Upgrade
ja_JP: 保存 &amp; アップグレード購入

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save New Order
ja_JP: 新しい順序を保存

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Save Stylesheet
ja_JP: スタイルシートを保存

en: Save and go back to form builder
ja_JP: 保存してフォームビルダーに戻る

en: Save configuration
ja_JP: 設定を保存

en: Save this field
ja_JP: このフィールドを保存

en: Saved successfully
ja_JP: 保存しました。

en: Saving…
ja_JP: 保存中...

en: Schedule Posts
ja_JP: 投稿を予約

en: Schedule multiple Facebook, Twitter, and other social media postings in advance and view share history stats.
ja_JP: Facebook、Twitter など、複数のソーシャルメディアへの投稿を事前に予約し、共有履歴の統計情報を確認できます。

en: Schedule social media posts in advance, show related content, and give better search results.
ja_JP: ソーシャルメディアへの投稿を前もってスケジュールし、関連するコンテンツを表示し、より良い検索結果を提供します。

en: Scroll back to top
ja_JP: ページ上部へ戻る

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Comics
ja_JP: コミックを検索

en: Search Feedback
ja_JP: フィードバックを検索

en: Search Menu Item Labels
ja_JP: 検索メニュー項目ラベル

en: Search Menu Items
ja_JP: メニュー項目を検索

en: Search Menu Sections
ja_JP: メニューセクションを検索

en: Search Modules…
ja_JP: モジュールを検索…

en: Search Project Tags
ja_JP: プロジェクトタグを検索

en: Search Project Types
ja_JP: プロジェクトタイプを検索

en: Search Projects
ja_JP: プロジェクトを検索

en: Search Results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: Search Testimonials
ja_JP: 推薦文を検索

en: Search engines can't access your site at the moment. If you'd like to make your site accessible, check your {{a}}Reading settings{{/a}} and switch "Search Engine Visibility" on.
ja_JP: 検索エンジンでは現在サイトにアクセスできません。サイトにアクセスできるようにするには、{{a}}表示設定{{/a}}を確認して、「検索エンジンでの表示」を有効にします。

en: Search for a Jetpack feature.
ja_JP: Jetpack の機能を検索しましょう。

en: Search our support site
ja_JP: サポートサイトを検索

en: Search results
ja_JP: 検索結果

[ctx: Search term.]
en: data
ja_JP: データ

[ctx: Search term.]
en: gdpr
ja_JP: GDPR

[ctx: Search term.]
en: privacy
ja_JP: プライバシー

[ctx: Search term.]
en: terms of service
ja_JP: 利用規約

[ctx: Search term.]
en: tos
ja_JP: TOS

[ctx: Search term.]
en: tracks
ja_JP: トラック

en: Second ad below post
ja_JP: 2番目の広告を投稿の下に表示

en: Second param must be numeric or empty
ja_JP: 2つ目の変数は数値または空である必要があります

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Security & Backups
ja_JP: セキュリティおよびバックアップ

en: Security Scanning
ja_JP: セキュリティスキャン

en: Select a Simple Payment Button:
ja_JP: シンプルな支払いボタンを選択します:

en: Select a theme&hellip;
ja_JP: テーマを選択&hellip;

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
ja_JP: ユーザーを選択するか、「カスタム」を選んでメールアドレスを入力します。

en: Select an image
ja_JP: 画像を選択

en: Select another theme to view its custom CSS.
ja_JP: カスタム CSS を表示する別のテーマを選択してください。

en: Select feedback to download
ja_JP: ダウンロードするフィードバックを選択

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
ja_JP: 統計レポートを表示できる権限グループを選択してください。

en: Semantic Personal Publishing Platform
ja_JP: セマンティックなパブリッシングツール

en: Send Email
ja_JP: メールを送信

en: Send email
ja_JP: メールを送信

en: Send email notification when someone likes a post
ja_JP: 投稿にいいねが付いた際にメール通知を送信する

en: Send to Email Address
ja_JP: メールで送信

en: Send us a message!
ja_JP: メッセージをお寄せください。

en: Sent by a verified %s user.
ja_JP: 認証済みの %s ユーザーから送信されました。

en: Sent by an unverified visitor to your site.
ja_JP: 認証されていないサイト訪問者から送信されました。

en: Sent data to WordPress.com
ja_JP: WordPress.com へデータを送信しました

en: Sent more data to WordPress.com
ja_JP: WordPress.com へ追加データを送信

en: Separate tags with commas
ja_JP: タグが複数ある場合はコンマで区切ってください

en: Serve images from our global CDN
ja_JP: グローバル CDN から画像を提供

en: Service name
ja_JP: サービス名

en: Services dragged here will appear individually.
ja_JP: ここにドラッグしたサービスは個別に表示されます。

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
ja_JP: ここにドラッグしたサービスは「共有」ボタン内に表示されます。

en: Set a different content width for full size images.
ja_JP: フルサイズの画像に異なるコンテンツ幅を設定する。

en: Set as logo
ja_JP: ロゴに設定

en: Set up Jetpack
ja_JP: Jetpack を設定

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings have been saved
ja_JP: 設定を保存しました。

[ctx: Settings header]
en: Backups and security scanning
ja_JP: バックアップとセキュリティスキャン

[ctx: Settings header]
en: Brute force attack protection
ja_JP: 総当たり攻撃からの保護

[ctx: Settings header]
en: Composing
ja_JP: 作成

[ctx: Settings header]
en: Downtime monitoring
ja_JP: ダウンタイムのモニター

[ctx: Settings header]
en: Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクス

[ctx: Settings header]
en: Like buttons
ja_JP: 「いいね」ボタン

[ctx: Settings header]
en: Privacy Settings
ja_JP: プライバシー設定

[ctx: Settings header]
en: Publicize connections
ja_JP: パブリサイズの接続

[ctx: Settings header]
en: Search engine optimization
ja_JP: 検索エンジンの最適化

[ctx: Settings header]
en: Sharing buttons
ja_JP: 共有ボタン

[ctx: Settings header]
en: Site stats
ja_JP: サイト統計情報

[ctx: Settings header]
en: Spam filtering
ja_JP: スパムのフィルタリング処理

[ctx: Settings header]
en: WordPress.com log in
ja_JP: WordPress.com のログイン

[ctx: Settings header]
en: WordPress.com toolbar
ja_JP: WordPress.com ツールバー

en: Share
ja_JP: 共有

en: Share information with our analytics tool about your use of services while logged in to your WordPress.com account. {{cookiePolicyLink}}Learn more{{/cookiePolicyLink}}.
ja_JP: WordPress.com アカウントへのログイン中のサービス利用の情報を分析ツールと共有してください。{{cookiePolicyLink}}さらに詳しく{{/cookiePolicyLink}}。

en: Share on Tumblr
ja_JP: Tumblr で共有

en: Share this:
ja_JP: 共有:

en: Shared
ja_JP: 共有

en: Shared Post
ja_JP: 共有投稿

en: Sharing
ja_JP: 共有

en: Sharing Buttons
ja_JP: 共有ボタン

en: Sharing Label
ja_JP: 共有ラベル

en: Sharing Settings
ja_JP: 共有設定

en: Sharing URL
ja_JP: 共有 URL

en: Sharing is off. Add services above to enable.
ja_JP: 共有が無効になっています。上記のサービスを追加して有効化してください。

en: Sharing label
ja_JP: 共有ラベル

en: Shield Badge
ja_JP: シールドバッジ

[ctx: Short label appearing near a paid feature configuration block.]
en: Paid
ja_JP: 有料

[ctx: Short message informing user that the site is secure.]
en: Secure
ja_JP: 安全です

[ctx: Short warning message]
en: Updates needed
ja_JP: 更新が必要

[ctx: Short warning message about an invalid key being used for Akismet.]
en: Invalid key
ja_JP: 無効なキー

[ctx: Short warning message about new threats found.]
en: Threats found!
ja_JP: 脅威が見つかりました !

[ctx: Short warning message about site having no security scan.]
en: No scanning
ja_JP: スキャンなし

[ctx: Shorthand for Privacy Policy.]
en: Privacy
ja_JP: プライバシー

[ctx: Shorthand for Terms of Service.]
en: Terms
ja_JP: 利用規約

en: Show Account Links
ja_JP: アカウントのリンクを表示

en: Show Cover Photo
ja_JP: カバーフォトを表示

en: Show Excerpts:
ja_JP: 抜粋を表示:

en: Show Faces
ja_JP: 顔写真を表示

en: Show Featured Image:
ja_JP: アイキャッチ画像を表示:

en: Show Owners
ja_JP: オーナーを表示

en: Show Page Posts.
ja_JP: ページを表示。

en: Show Personal Links
ja_JP: パーソナルリンクを表示

en: Show Photo
ja_JP: 写真を表示

en: Show Stream
ja_JP: ストリームを表示

en: Show Tag Line
ja_JP: タグラインを表示

en: Show a "follow blog" option in the comment form
ja_JP: コメントフォームに「ブログをフォロー」オプションを表示

en: Show a "follow comments" option in the comment form
ja_JP: コメントフォームに「コメントをフォロー」オプションを表示

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
ja_JP: コメントフォームに「ブログをフォロー」オプションを表示

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
ja_JP: コメントフォームに「コメントをフォロー」オプションを表示

en: Show a headline
ja_JP: 見出しを表示

en: Show a hit counter for your blog.
ja_JP: ブログのアクセスカウンターを表示

en: Show a maximum of
ja_JP: 表示する最大数:

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
ja_JP: WordPress モバイルアプリの広告をモバイルテーマのフッターに表示します。

en: Show a thumbnail image where available
ja_JP: 使用可能な場合はサムネイル画像を表示します

en: Show a thumbnail image where available.
ja_JP: 使用可能な場合はサムネイル画像を表示します。

en: Show ads on the first article on your home page or at the end of every page and post. Place additional ads at the top of your site and to any widget area to increase your earnings.
ja_JP: 広告をホームページの最初の記事または各ページや投稿の最後に表示します。収益をアップさせるには、さらに広告をサイトの先頭とウィジェット領域にも配置します。

en: Show all
ja_JP: すべて表示

en: Show an ad for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme
ja_JP: WordPress モバイルアプリの広告をモバイルテーマのフッターに表示

en: Show buttons on
ja_JP: ボタン表示

en: Show context
ja_JP: コンテキストを表示

en: Show context (category or tag)
ja_JP: コンテキスト (カテゴリーまたはタグ) を表示

en: Show date
ja_JP: 日付を表示

en: Show entry date
ja_JP: 投稿日を表示

en: Show featured images
ja_JP: アイキャッチ画像を表示

en: Show full posts on front page and on archive pages
ja_JP: フロントページとアーカイブページで全文を表示する

en: Show likes.
ja_JP: WordPress.com「いいね」ボタンを表示する。

en: Show map
ja_JP: 地図を表示

en: Show map of photo location in carousel, when available.
ja_JP: 写真の位置情報がある場合はカルーセル内に表示する。

en: Show photo Exif metadata in carousel (when available)
ja_JP: 写真の Exif メタデータが存在する場合カルーセルに表示する

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
ja_JP: 写真のメタ情報 (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) がある場合はカルーセル内に表示する。

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
ja_JP: 写真のメタ情報 (<a href="http://ja.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) がある場合はカルーセル内に表示する。

en: Show profile photos in the plugin.
ja_JP: プラグインにプロフィール写真を表示する。

en: Show related content after posts
ja_JP: 投稿の後に関連コンテンツを表示

en: Show search box
ja_JP: 検索ボックスを表示する

en: Show sharing buttons.
ja_JP: ソーシャル共有アイコンを表示する。

en: Show sort selection dropdown
ja_JP: ソート選択ドロップダウンを表示

en: Show the Reblog button on posts
ja_JP: 投稿にリブログボタンを表示

en: Show thumbnails
ja_JP: サムネイルを表示

en: Show top posts over
ja_JP: 以下の期間の人気記事を表示:

en: Show top search terms over
ja_JP: 以下の期間の人気検索キーワードを表示:

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
ja_JP[0]: 合計購読者数を表示しますか？ (現在%s名)

en: Show visitors related content from your site at the bottom of your posts. This encourages them
    		to browse more content, explore your site, and transform them into regular readers.
ja_JP: 訪問者のために、サイト内の関連するコンテンツを投稿の下部に表示します。これで訪問者は、
    		さらにコンテンツを表示し、サイト内を閲覧することで、定期的な読者になります。

en: Show your support for the Internet Defense League.
ja_JP: Internet Defense League を応援していることを示す。

en: Show:
ja_JP: 表示:

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: and
ja_JP: と

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
ja_JP: または

en: Shows %s post on each load. | Shows %s posts on each load.
ja_JP[0]: 読み込みまれるごとに投稿を%s件表示します。

en: Shows your most viewed posts and pages.
ja_JP: もっともよく読まれている投稿や固定ページを表示

en: Shutter Speed
ja_JP: シャッタースピード

en: Sign Out
ja_JP: ログアウト

en: Silver
ja_JP: シルバー

en: Similar post
ja_JP: 類似投稿

en: Simple Payments
ja_JP: シンプルな支払い

en: Simple Payments orders
ja_JP: Simple Payments の注文

en: Simple Payments products
ja_JP: Simple Payments 商品

en: Simple and concise statistics about your traffic. Jetpack collects data about pageviews, likes, comments,
    		locations, and top posts. View them in your dashboard or on WordPress.com.
ja_JP: トラフィックに関するシンプルで簡潔な統計情報。Jetpack は、ページビュー、「いいね」、コメント、
    		位置情報、および人気投稿に関するデータを収集します。これらの情報をダッシュボードまたは WordPress.com で確認しましょう。

en: Since your milestone
ja_JP: マイルストーンから

en: Single Sign On
ja_JP: シングルサインオン

en: Site ID must be provided to disconnect a sub-site.
ja_JP: サブサイトの連携を解除するにはサイト ID を指定する必要があります。

en: Site ID must be provided to register a sub-site.
ja_JP: サブサイトを登録するにはサイト ID を指定する必要があります。

en: Site Logo
ja_JP: サイトロゴ

en: Site Name
ja_JP: サイト名

en: Site Pages
ja_JP: サイトのページ

en: Site Security
ja_JP: サイトセキュリティ

en: Site Stats
ja_JP: サイト統計情報

en: Site connection <strong>failed</strong>
ja_JP: サイトの連携に<strong>失敗しました</strong>

en: Site data correctly received.
ja_JP: サイトのデータを正常に受信しました。

en: Site features correctly received.
ja_JP: サイトの機能を正常に受信しました。

en: Site not verified with any service.
ja_JP: サイトは、いずれのサービスによっても検証されていません。

en: Site stats, related content, and sharing tools
ja_JP: サイト統計情報、関連コンテンツ、共有ツール

en: Site successfully connected.
ja_JP: サイトと連携しました。

en: Sitemap Interval
ja_JP: サイトマップの間隔

en: Sitemap URL
ja_JP: サイトマップの URL

en: Sitemaps
ja_JP: サイトマップ

en: Sitemaps are files that search engines like Google or Bing use to index your website. They can help improve your ranking in search results. When you enable this feature, Jetpack will create sitemaps for you and update them automatically when the content on your site changes.
ja_JP: サイトマップは、Google または Bing などの検索エンジンがサイトをインデックスするのに使用するファイルです。検索結果のランキングを上げるのに役立ちます。この機能を有効にすると、Jetpack はサイトマップを作成し、サイトのコンテンツが変更されると自動的に更新します。

en: Sites
ja_JP: サイト

en: Sites with large numbers of images can now activate the Lazy Loading Images feature, which significantly speeds up loading times for visitors. Instead of waiting for the entire page to load, Jetpack will instead show pages instantly, and only download additional images when they are about to come into view.
ja_JP: 多量の画像があるサイトで Lazy Loading Images 機能を有効化できるようになりました。このため、訪問者がページを読み込む速度が大幅に速くなりました。ページ全体が読み込まれるのを待機する代わりに、Jetpack はすぐにページを表示し、他の画像は表示しようとするときにのみダウンロードします。

en: Size:
ja_JP: サイズ:

en: Skip to primary content
ja_JP: メインコンテンツへ移動

en: Skip to toolbar
ja_JP: ツールバーへスキップ

en: Slideshow
ja_JP: スライドショー

en: Small
ja_JP: 小

en: Smiley
ja_JP: スマイリー

en: Smiley face
ja_JP: スマイル

en: Social
ja_JP: ソーシャル

en: Social Icons
ja_JP: SNS アイコン

en: Social Links Menu
ja_JP: ソーシャルリンクメニュー

en: Social Media Icons (Deprecated)
ja_JP: SNS アイコン (非推奨)

en: Social Media Scheduling
ja_JP: ソーシャルメディアへの投稿予約

en: Social Menu
ja_JP: ソーシャルメニュー

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s" target="_blank">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s" target="_blank">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
ja_JP: テーマとプラグインの一部には Jetpack との間で<a href="%1$s" target="_blank">既知の互換性問題</a>が存在します。<a href="%2$s" target="_blank">こちらのリスト</a>で確認してください (<a href="%3$s" target="_blank">Jetpack サポートページ</a>または <a href="%4$s" target="_blank">サポートフォーラム</a>で、同じ問題を経験・解決した人がいるかどうかを調べることもできます)。

en: Someone likes one of my posts
ja_JP: 投稿に「いいね」がついたとき

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
ja_JP: 誰かがあなたのサイトへのアクセス権を不正に取得しようとしているか、何らかのバグが発生したようです。いずれの場合も、このウィンドウを閉じて構いません。

en: Something Else
ja_JP: その他

en: Something happened while loading stats. Please try again later or {{a}}view your stats now on WordPress.com{{/a}}
ja_JP: 統計情報のロード中に異常が発生しました。あとで再試行するか、{{a}}WordPress.com ですぐに統計情報を表示します{{/a}}

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
ja_JP: Jetpack 連携に何か問題が発生したようです。

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
ja_JP: Wufoo ショートコードがなにかおかしいようです。%sWufoo Code Manager%s からコピー & ペーストした場合は大丈夫なはずです。

en: Something went wrong:
ja_JP: エラー:

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
ja_JP: 問題が発生したようです。お手数ですが、もう一度お試しください。

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
ja_JP: コメント投稿の際にエラーが発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
ja_JP: リクエストを認証できませんでした。

en: Sorry, no updating arrays at this time
ja_JP: 現時点では更新する配列がありません

en: Sorry, nothing to report.
ja_JP: 報告する内容がありません。

en: Sorry, that Pinterest URL was not recognized.
ja_JP: Pinterest の URL を認識できませんでした。

en: Sorry, you are not allowed to activate this plugin.
ja_JP: このプラグインを有効化する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to deactivate this plugin.
ja_JP: このプラグインを無効化する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to preview drafts.
ja_JP: 下書きをプレビューする権限がありません。

en: Sorry, you cannot view this resource.
ja_JP: このリソースを表示することはできません。

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
ja_JP: このブログではメールでの投稿共有はできません。

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
ja_JP: お使いのブラウザには対応していません。browsehappy.com からアップグレードをお試しください。

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
ja_JP: ご指定の住所の位置を取得できないため、地図は表示されません。住所の形式が正しいかご確認ください。

en: Sort by
ja_JP: ソート順

en: Sort by:
ja_JP: 並び順:

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: スパム <span class="count">(%s)</span>

en: Spam Protection
ja_JP: スパム対策

en: Spam filtering
ja_JP: スパムのフィルタリング処理

en: Spam it: %s
ja_JP: スパムと判定: %s

en: Speed up your site
ja_JP: サイトをスピードアップ

en: Speed up your site and its content
ja_JP: サイトとコンテンツをスピードアップ

en: Spelling
ja_JP: スペルチェック

en: Square Tiles
ja_JP: 正方形タイル

en: Stars
ja_JP: 星

en: Start Fresh
ja_JP: 最初から始める

en: Start Fresh &amp; Create New Connection
ja_JP: 新規連携を作成する

en: Start Video After
ja_JP: 動画再生開始のタイミング

en: Start exploring Jetpack Premium now to see all the benefits of your new plan.
ja_JP: Jetpack プレミアムを今すぐご利用になり、新しいプランのメリットを体験してください。

en: Start exploring Jetpack Professional now to see all the benefits of your new plan.
ja_JP: Jetpack プロフェッショナルを今すぐご利用になり、新しいプランのメリットを体験してください。

en: Start quick tour
ja_JP: クイックツアーをスタート

en: Start tour to Learn about the benefits you receive when you connect Jetpack to WordPress.com
ja_JP: Jetpack を WordPress.com と連携させることのメリットが分かるツアーを開始します

en: State-of-the-art spam defense powered by Akismet.
ja_JP: Akismet が提供するスパムへの最新式の防御。

en: Static page:
ja_JP: 固定ページ:

en: Stats
ja_JP: 統計情報

en: Stats &amp; Traffic Tools
ja_JP: 統計情報・トラフィックツール

en: Status updated
ja_JP: ステータスを更新しました

en: Style:
ja_JP: スタイル:

en: Stylesheet saved.
ja_JP: スタイルシートを保存しました。

en: Sub-site override
ja_JP: サブサイト上書き

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Submit &#187;
ja_JP: 送信 &#187;

en: Submit Beta feedback
ja_JP: ベータ版へのフィードバックを送信

en: Submitting Comment%s
ja_JP: コメントを送信%s

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Subscribe Button:
ja_JP: 購読ボタン

en: Subscribe Placeholder:
ja_JP: 購読のプレースホルダー:

en: Subscribe to %s
ja_JP: %s を購読

en: Subscribe to Blog via Email
ja_JP: ブログをメールで購読

en: Subscriber
ja_JP: 購読者

en: Success Message Text:
ja_JP: 成功メッセージテキスト:

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click 'Confirm Follow' to start subscribing.
ja_JP: 成功しました。購読確認のメールを送信しました。購読を開始するには、今すぐメールをチェックして「フォローを確認」ボタンをクリックしてください。

en: Summary
ja_JP: 概要

en: Super Badge
ja_JP: スーパーバッジ

en: Support
ja_JP: サポート

[ctx: Support request email subject line]
en: from: %s Jetpack contact form
ja_JP: 送信元: %s Jetpack コンタクトフォーム

en: Switch
ja_JP: 切り替え

en: Switch Site
ja_JP: サイト切り替え

en: Sync Queue lag: %1$s
ja_JP: 同期キューの遅れ: %1$s

en: Sync Queue size: %1$s
ja_JP: 同期キューのサイズ: %1$s

en: Sync errored with code: %s
ja_JP: 同期エラーが発生しました (エラーコード: %s)

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
ja_JP: アイデンティティの衝突を引き起こす可能性があるため、WordPress.com との同期をブロック中です

en: Tag Dimensions:
ja_JP: タグのサイズ:

en: Tag name
ja_JP: タグ名

en: Tagged with %s
ja_JP: タグ: %1$s

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Take Our Survey
ja_JP: アンケートに回答

en: Take Survey
ja_JP: アンケートに答える

en: Take WordPress with you.
ja_JP: どこにいても WordPress.com ブログを投稿・編集できます。

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Term not found
ja_JP: タームが見つかりません

en: Terms of Service
ja_JP: 利用規約

en: Test your site's compatibility with Jetpack.
ja_JP: サイトの Jetpack 対応をテストします。

en: Test your site’s compatibility with Jetpack.
ja_JP: サイトの Jetpack 対応をテストできます。

en: Testimonial
ja_JP: 推薦文

en: Testimonial Archive Content
ja_JP: お客様の声アーカイブコンテンツ

en: Testimonial Archive Featured Image
ja_JP: お客様の声アーカイブアイキャッチ画像

en: Testimonial Archive Title
ja_JP: お客様の声アーカイブタイトル

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ja_JP: 推薦文の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial list navigation
ja_JP: 推薦文リストのナビゲーション

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
ja_JP: 推薦文ページに最近%1$s件の推薦文を表示する

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
ja_JP: 推薦文を公開しました。<a href="%s">推薦文を表示</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s から推薦文を復元しました

en: Testimonial saved.
ja_JP: 推薦文を保存しました。

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
ja_JP: 推薦文を<strong>%1$s</strong>に予約投稿しました。<a target="_blank" href="%2$s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ja_JP: 推薦文を送信しました。<a target="_blank" href="%s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial updated.
ja_JP: 推薦文を更新しました。

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
ja_JP: 推薦文を更新しました。<a href="%s">推薦文を表示</a>

en: Testimonials
ja_JP: 推薦文

en: Testimonials list
ja_JP: 推薦文リスト

en: Testimonials shortcode: [testimonials]
ja_JP: 推薦文のショートコード:[推薦文]

en: Testing connection for %s
ja_JP: %s の接続をテスト中

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
ja_JP: Jetpack とサイトの互換性をテストしています...

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text & Image Links
ja_JP: テキスト・画像リンク

en: Text Link
ja_JP: テキストリンク

en: Text List
ja_JP: テキストリスト

[ctx: Text displayed when there is no information]
en: None
ja_JP: なし

en: Text only
ja_JP: テキストのみ

en: Textarea
ja_JP: テキストエリア

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
ja_JP: プロテクト機能を有効化していただき、ありがとうございます。サイトの保護を開始するには、Jetpack をマルチサイトインストールでネットワーク全体に対して有効化し、プロテクト機能をメインサイトで有効化してください。WordPress マルチサイト内におけるログイン状態の処理方法により、Jetpack がネットワーク全体に有効化されていない場合、この機能が適切に動作しません。<a href="%s" target="_blank">さらに詳しく</a>

en: Thanks for choosing Jetpack Personal. Jetpack is now backing up your site and scanning for security threats.
ja_JP: Jetpack パーソナルプランをお選びいただき、ありがとうございます。Jetpack はサイトの内容をバックアップし、セキュリティの脅威をスキャンします。

en: Thanks for choosing Jetpack Premium. Jetpack is now backing up your site, scanning for  security threats, and enabling monetization features.
ja_JP: Jetpack プレミアムプランをお選びいただき、ありがとうございます。Jetpack はサイトをバックアップし、セキュリティの脅威をスキャンし、収益化を実現します。

en: Thanks for choosing Jetpack Professional. Jetpack is now backing up your content in real-time, indexing your content for search, scanning for security threats, and granting access to premium themes.
ja_JP: Jetpack プロフェッショナルプランをお選びいただき、ありがとうございます。コンテンツのリアルタイムバックアップ、セキュリティ脅威のスキャン、プレミアムテーマのご利用が可能になりました。

en: That connection has been removed.
ja_JP: 連携は解除されています。

en: That post does not have a VideoPress video associated to it.
ja_JP: その投稿には VideoPress 動画が関連付けられていません。

en: The After the Deadline proofreading service improves your writing by using artificial intelligence to
    		find spelling and grammatical errors and offers smart suggestions.
ja_JP: After the Deadline 校正サービスは、人工知能を使って
    		スペルミスや文法の誤りを見つけたり、スマートサジェスチョンを表示したりしてくれるので、文章を改善できます。

en: The Big Day
ja_JP: 記念日

en: The Blip.tv service has been shut down since August 20th, 2015.
ja_JP: Blip.tv サービスの提供は2015年8月20日で終了しました。

en: The Blog URL is not properly setup in the widget.
ja_JP: ブログの URL がウィジェットに正しく設定されていません。

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
ja_JP: このサイトのクライアント ID / WP.com ブログ ID

en: The ID of this site does not exist.
ja_JP: このサイトの ID は存在しません。

en: The Jetpack Module is already activated.
ja_JP: その Jetpack モジュールはすでに有効化済みです。

en: The Jetpack Module is already deactivated.
ja_JP: ご指定のモジュールはすでに無効化されています。

en: The Jetpack Version is %s
ja_JP: Jetpack バージョンは %s です

en: The Plugin is already active.
ja_JP: ご指定のプラグインはすでに有効化されています。

en: The Plugin is already deactivated.
ja_JP: ご指定のプラグインはすでに有効化されています。

en: The Twitter Timeline widget can't display tweets based on searches or hashtags. To display a simple list of tweets instead, change the Widget ID to a Twitter username. Otherwise, delete this widget.
ja_JP: Twitter タイムラインウィジェットでは、検索やハッシュタグに基づいてツイートを表示することはできません。代わりに単純なツイートのリストを表示するには、ウィジェット ID を Twitter のユーザー名に変更してください。そうしない場合は、このウィジェットを削除してください。

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
ja_JP: サイトドメイン保有者の Twitter ユーザー名。

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
ja_JP: VideoPress プラグインがサーバーと通信できませんでした。このエラーはプラグインの設定ミスによって起こることがよくあります。再インストールまたはアップグレードを試してみてください。

en: The WP.com user ID of the connected user
ja_JP: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザー ID

en: The WP.com user email of the connected user
ja_JP: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザーメールアドレス

en: The WP.com username of the connected user
ja_JP: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザー名

en: The WordAds module is not active
ja_JP: WordAds モジュールがアクティブになっていません

en: The WordPress for Android App Gets a Big Facelift
ja_JP: WordPress for Android アプリが大幅リニューアル

en: The WordPress.com account for the primary connection is %s
ja_JP: メインで連携している WordPress.com のアカウントは %s です

en: The WordPress.com blog_id is %d
ja_JP: WordPress.com blog_id は %d です

en: The WordPress.com toolbar replaces the default WordPress admin toolbar and streamlines your WordPress experience. It offers one-click access to manage all your sites, update your WordPress.com profile, view notifications, and catch up on the sites you follow in the Reader.
ja_JP: WordPress.com ツールバーはデフォルトの WordPress 管理ツールバーに置き換えられ、WordPress が使いやすくなります。すべてのサイトを管理し、WordPress.com プロファイルを更新し、通知を表示し、Reader でフォローしているサイトをチェックするためのワンクリックアクセスを提供します。

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
ja_JP: 認証処理の期限が切れています。前の画面に戻ってもう一度お試しください。

en: The big day is here.
ja_JP: 記念日がきました。

[ctx: The blog of a website.]
en: Blog
ja_JP: ブログ

en: The cron is not scheduled to run.
ja_JP: cron の実行は予約されていません。

en: The cron named `%s` was removed from the schedule.
ja_JP: `%s` という cron は予約解除されました。

en: The cron named `%s` was scheduled.
ja_JP: `%s` という cron を予約しました。

en: The default content width for the %s theme is %d pixel. | The default content width for the %s theme is %d pixels.
ja_JP[0]: %s テーマのデフォルトコンテンツの幅は%dピクセルです。

en: The default policy URL only covers cookies set by Jetpack. If you’re running other plugins, custom cookies, or third-party tracking technologies, you should create and link to your own cookie statement.
ja_JP: デフォルトのポリシー URL には、Jetpack によって設定される Cookie の情報だけが記載されています。他のプラグイン、カスタム Cookie、またはサードパーティの追跡テクノロジーを実行している場合は、Cookie に関する独自の声明文を作成して、その声明文にリンクする必要があります。

en: The easiest way to upload ad-free and unbranded videos to your site. You get stats on video
    		playback and shares and the player is lightweight and responsive.
ja_JP: 広告なしの、ブランド名の付けられていない動画をサイトにアップロードするための、最も簡単な方法です。動画の
    		再生や共有についての統計情報を取得でき、プレーヤーは軽量ですぐに応答します。

en: The easiest way to upload ad-free and unbranded videos to your site. You get stats on video playback and shares and the player is lightweight and responsive.
ja_JP: 広告やブランディングのない動画をサイトにアップロードする最も簡単な方法です。動画の再生と共有に関する統計情報を取得でき、プレーヤーは軽量・レスポンシブ対応です。

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
ja_JP: このメールアドレスは購読メールからオプトアウトされました。 <br /><a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a> で設定を管理できます

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
ja_JP: 入力したメールは無効です。確認してからもう一度お試しください。

en: The embed_url parameter must be a valid URL.
ja_JP: embed_url 変数は有効な URL でなければなりません。

en: The file permissions on this host prevent editing files.
ja_JP: このホストでのファイル権限により、ファイルを編集できません。

[ctx: The home page of a website.]
en: Home Page
ja_JP: ホームページ

en: The ideal way to experience WordPress
ja_JP: WordPress を活用するための理想的ツール

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
ja_JP: この画像は統計情報の集計に使われますが、隠しても動作します。

en: The image helps collect stats, but should work when hidden.
ja_JP: 画像は統計収集に役立ちますが、非表示時でも機能するはずです。

en: The module %s failed to be activated. | The modules %s failed to be activated.
ja_JP[0]: モジュール %s の有効化に失敗しました。

en: The module %s was activated. | The modules %s were activated.
ja_JP[0]: モジュール %s が有効化されました。

en: The number of sites of the connected WP.com user
ja_JP: 連携中の WordPress.com ユーザーのサイト数

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
ja_JP[0]: 古いバージョンは無効化済みです。サイトから削除できます。

en: The onboarding token couldn't be deleted.
ja_JP: オンボードトークンを削除できませんでした。

en: The plugin is already installed
ja_JP: プラグインはインストール済みです

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
ja_JP: メインの連携は <strong>%s</strong> の WordPress.com アカウントに紐付けられています。

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ja_JP: 校正ツールによるこの投稿へのアドバイスがあります。本当に公開しますか ?
    
    投稿を公開するには OK を、アドバイスを確認して投稿を編集するにはキャンセルをクリックしてください。

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ja_JP: 校正ツールによるこの投稿へのアドバイスがあります。本当に更新しますか ?
    
    投稿を更新するには OK を、アドバイスを確認して投稿を編集するにはキャンセルをクリックしてください。

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese and Spanish.
ja_JP: 校正機能は、英語、フランス語、ドイツ語、ポルトガル語、およびスペイン語に対応しています。

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
ja_JP: 校正ツールは英語・フランス語・ドイツ語・ポルトガル語・スペイン語に対応しています。ユーザーのインターフェイス言語がデフォルトの校正言語 (上記参照) になります。

en: The recovery token is not valid for this user.
ja_JP: このユーザーに対して復元トークンは無効です。

en: The request is not signed correctly.
ja_JP: リクエストの署名が正しくありません。

en: The requested Jetpack data updates were successful.
ja_JP: 要求された Jetpack データの更新に成功しました。

en: The requested Jetpack module could not be activated.
ja_JP: リクエストされた Jetpack モジュールは有効化できませんでした。

en: The requested Jetpack module could not be deactivated.
ja_JP: リクエストされた Jetpack モジュールは、無効化できませんでした。

en: The requested Jetpack module is inactive.
ja_JP: リクエストされた Jetpack モジュールは無効です。

en: The requested Jetpack module is not active.
ja_JP: リクエストされた Jetpack モジュールは無効です。

en: The requested Jetpack module is not supported by your plan.
ja_JP: ご利用のプランでは、要求された Jetpack モジュールはサポートされていません。

en: The requested Jetpack module was activated.
ja_JP: リクエストされた Jetpack モジュールは有効化されました。

en: The requested Jetpack module was already inactive.
ja_JP: リクエストされた Jetpack モジュールはすでに無効でした。

en: The requested Jetpack module was deactivated.
ja_JP: リクエストされた Jetpack モジュールは無効化されました。

en: The requested Jetpack module was not found.
ja_JP: リクエストされた Jetpack モジュールは見つかりませんでした。

en: The requested URL is not an embed.
ja_JP: リクエストされた URL は埋め込みではありません。

en: The requested widget was not found.
ja_JP: リクエストされたウィジェットは見つかりませんでした。

en: The required "local_user" parameter is missing.
ja_JP: 必須変数 “local_user” が指定されていません。

en: The required "nonce" parameter is missing.
ja_JP: 必須変数 “nonce” が指定されていません。

en: The response parameter is invalid or malformed
ja_JP: 応答パラメーターの引数が無効か、不正な形式です

en: The response parameter is missing
ja_JP: 応答パラメーターが指定されていません

en: The roles property must be a string or an array.
ja_JP: 権限グループのプロパティは文字列または配列である必要があります。

en: The secret parameter is invalid or malformed
ja_JP: シークレットパラメーターの引数が無効か、不正な形式です

en: The secret parameter is missing
ja_JP: シークレットパラメーターが指定されていません

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
ja_JP: おすすめコンテンツの設定は「<a href="%s">外観 &rarr; カスタマイズ</a>」に移動しました。

en: The site is in Development Mode, so you can not connect to WordPress.com.
ja_JP: サイトは開発モードになっているため、WordPress.com と連携できません。

en: The site is not the main network site
ja_JP: このサイトはメインのネットワークサイトではありません

en: The specified theme was not found.
ja_JP: ご指定のテーマが見つかりません

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
ja_JP: テスト結果とその他のデバッグ情報をサポートチームに送信します。この情報を<a href="#">確認・編集</a>することもできます。

en: The theme is already installed
ja_JP: テーマはインストール済みです

en: The user is already connected
ja_JP: ユーザーはすでに連携済みです

en: The video has been imported as Attachment ID %d
ja_JP: 添付ファイル ID %d の動画がインポートされました

en: The widget only works with Facebook Pages.
ja_JP: このウィジェットは Facebook ページのみに対応しています。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Theme enhancements
ja_JP: テーマの拡張

en: Theme is empty.
ja_JP: テーマが空です。

en: Theme support required.
ja_JP: テーマのサポートが必要です。

en: Theme: %1$s.
ja_JP: テーマ: %1$s.

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: There are no photos to display. Make sure your Flickr feed URL is correct, and that your pictures are publicly accessible.
ja_JP: 表示する写真がありません。Flickr フィード URL が正しいか、写真が公開アクセス可能かを確認してください。

en: There are no posts to display. <a href="%s" target="_blank">Want more traffic?</a>
ja_JP: 表示する投稿はありません。<a href="%s" target="_blank">トラフィックを増やしたいですか ?</a>

en: There are no users to display in this <a href="%1$s">My Community widget</a>. <a href="%2$s">Want more traffic?</a>
ja_JP: <a href="%1$s">マイコミュニティウイジェット</a>に表示するユーザーがまだいません。<a href="%2$s">トラフィックを増加させたいですか ?</a>

en: There are unsaved settings in this tab that will be lost if you leave it. Proceed?
ja_JP: タブを離れると失われてしまう未保存の変更があります。続行しますか ?

en: There is no cron named %s.
ja_JP: %s という cron はありません。

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja_JP: この投稿はパスワードで保護されているため抜粋文はありません。

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
ja_JP: サイトと Jetpack サービスとの通信能力に問題があるようです。

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
ja_JP: After the Deadline サービスとの通信に問題が発生しました。1分ほど待ってもう一度お試しください。

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
ja_JP: %s と連携して承認する際に問題が発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
ja_JP: %s との連携の際に問題が発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
ja_JP: パブリサイズ共有連携の際に問題が発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
ja_JP: このアドレスを地図上に表示する際のデータ取得に問題が発生しました。ブラウザを再読み込みしてもう一度お試しください。

en: There was an error communicating with the proofreading service.
ja_JP: 校正チェックサービスとの通信に問題が発生しました。

en: There was an error contacting Jetpack servers.
ja_JP: Jetpack のサーバーと通信する際にエラーが発生しました。

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
ja_JP: ユーザー作成エラーが発生しました。サイトの管理者にお問い合わせください。

en: There was an error deactivating your plugin
ja_JP: プラグインの無効化中にエラーが発生しました

en: There was an error disconnecting Jetpack. Error: %(error)s
ja_JP: Jetpack との連携を解除中にエラーが発生しました。エラー: %(error)s

en: There was an error installing WooCommerce Services.
ja_JP: WooCommerce サービスのインストールの際にエラーが発生しました。

en: There was an error installing your plugin
ja_JP: プラグインをインストールする際にエラーが発生しました

en: There was an error installing your theme
ja_JP: テーマをインストールする際にエラーが発生しました

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
ja_JP: WordPress.com を使ってログインする際にエラーが発生しました。ユーザー名とパスワードでログインしてみてください。

en: There was an error updating your plugin
ja_JP: プラグインの更新中にエラーが発生しました

en: There was an error updating your theme
ja_JP: テーマの更新中にエラーが発生しました

en: There was an error when subscribing. Please try again.
ja_JP: 購読の登録中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error while activating the module.
ja_JP: モジュールを有効化する際にエラーが発生しました。

en: There was an error while deactivating the module.
ja_JP: モジュールを無効化する際にエラーが発生しました。

en: There was an error while getting the update data for this site.
ja_JP: このサイトの更新データを取得する際にエラーが発生しました。

en: There was an issue connecting your Jetpack. Please click "Connect to WordPress.com" again.
ja_JP: Jetpack との連携時に問題が発生しました。「WordPress.com と連携」をもう一度クリックしてください。

en: There was an issue saving your updates to the VideoPress service. Please try again later.
ja_JP: VideoPress サービスに更新を保存する際に問題が発生しました。 後でもう一度お試しください。

en: There was an issue validating this request.
ja_JP: このリクエストの検証中に問題が発生しました。

en: There was an unspecified error registering the site
ja_JP: サイト登録の際に不明なエラーが発生しました

en: There's a problem with your Antispam API key. {{a}}Learn more{{/a}}.
ja_JP: お使いのスパム対策 API キーに問題があります。{{a}}さらに詳しく{{/a}}。

en: These are the latest posts in %s.
ja_JP: %sに最新の投稿があります。

en: These settings affect all sites on the network.
ja_JP: これらの設定はネットワークに含まれる全サイトに影響します。

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
ja_JP: ブログからフォロワーへ送るメールの設定を変更できます。

en: This Content-Type is not supported.
ja_JP: この Content-Type はサポートしていません。

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
ja_JP:  (必須)

en: This connection is working correctly.
ja_JP: 適切に連携されています。

en: This feature has been disabled by a site administrator.
ja_JP: この機能はサイト管理者によって無効化されています。

en: This feature has been disabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
ja_JP: この機能はサイト管理者によって無効化されています。{{link}}さらに詳しく{{/link}}。

en: This feature has been enabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
ja_JP: この機能はサイト管理者によって有効化されています。{{link}}さらに詳しく{{/link}}。

en: This feature is being managed by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
ja_JP: この機能はサイト管理者によって管理されています。{{link}}さらに詳しく{{/link}}。

en: This field is for validation and should not be changed
ja_JP: このフィールドは検証用です。変更しないでください。

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ja_JP[0]: このギャラリーには<a %1$s>%2$s枚の写真</a>が含まれています。

en: This helps to clearly separate the related posts from post content.
ja_JP: これは、投稿のコンテンツと関連記事を明確に分離するのに役立ちます。

en: This helps you make informed decisions about your content and drive more traffic to your site with our related posts, social, and enhanced distribution features.
ja_JP: 関連記事、ソーシャル機能、拡張配信機能が提供する豊富な情報に基づいてコンテンツを決定し、サイトへのトラフィックを増やすのに役立ちます。

en: This information helps us improve our products, make marketing to you more relevant, personalize your WordPress.com experience, and more as detailed in our {{pp}}privacy policy{{/pp}}.
ja_JP: この情報は、製品を改善し、マーケティングをより関連性の高いものとし、WordPress.com の利用をパーソナライズするのに役立ちます。さらに詳しくは、{{pp}}個人情報保護方針{{/pp}}をご覧ください。

en: This is an XML Image Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ja_JP: これは、<a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> によって生成された XML 形式の画像サイトマップで、<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> や <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a> などの検索エンジンでの使用を想定しています。

en: This is an XML News Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ja_JP: これは、<a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> によって生成された XML 形式のニュースのサイトマップで、<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> や <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a> などの検索エンジンでの使用を想定しています。

en: This is an XML Sitemap Index generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ja_JP: これは、<a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> によって生成された XML 形式のサイトマップインデックスで、<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> や <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a> などの検索エンジンでの使用を想定しています。

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ja_JP: これは、<a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> によって生成された XML サイトマップで、<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> や <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a> などの検索エンジンでの使用を想定しています。

en: This is an XML Video Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
ja_JP: これは、<a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> によって生成された XML 形式の動画サイトマップで、<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> や <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a> などの検索エンジンでの使用を想定しています。

en: This is where PayPal will send your money. To claim a payment, you'll need a <a href="%s" %s>PayPal account</a> connected to a bank account.
ja_JP: PayPal の返金はこちらに送られます。支払いを請求するには、銀行口座に連携済みの <a href="%s" %s>PayPal アカウント</a>が必要です。

en: This module has no configuration options
ja_JP: このモジュールには設定オプションがありません

en: This option has moved. You can now manage it %1$shere%2$s.
ja_JP: このオプションは移動されました。%1$sこちら%2$sで管理できるようになりました。

en: This post has been shared!
ja_JP: 投稿を共有しました !

en: This post is password protected.
ja_JP: この投稿はパスワードで保護されています。

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja_JP: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
ja_JP: このプロフィールは現在 WordPress.com プロフィールと連携していません。

en: This release of Jetpack brings major new features and big improvements to your WordPress site.
ja_JP: この Jetpack のリリースは、WordPress サイトに重要な新機能と大きな改善をもたらします。

en: This request method does not support body parameters.
ja_JP: このリクエストメソッドは body のパラメーターをサポートしていません。

en: This request method is not supported.
ja_JP: このリクエストメソッドはサポートされていません。

en: This site has no plugins.
ja_JP: このサイトにはプラグインがありません。

en: This site is not connected to WordPress.com. Please ask the site administrator to connect.
ja_JP: このサイトは WordPress.com に接続していません。サイト管理者に接続を依頼してください。

en: This site was successfully disconnected.
ja_JP: このサイトは正常に切断されました。

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
ja_JP: スライドショーを開始できませんでした。ページを再読み込みするか、他のブラウザでお試しください。

en: This slideshow requires JavaScript.
ja_JP: スライドショーには JavaScript が必要です。

en: This theme does not exist
ja_JP: このテーマは存在しません

en: This user is linked and ready to fly with Jetpack.
ja_JP: このユーザーはリンク済みで、Jetpack の準備が完了しています。

en: This user is not authorized to %s on this blog.
ja_JP: このユーザーにはこのブログで%sを行う権限がありません。

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
ja_JP: 現在のユーザーにはネットワーク全体のプラグインを管理する権限がありません。

en: This video is intended for mature audiences.
ja_JP: この動画は成人向けです。

en: This video requires <a rel="nofollow" href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Adobe Flash</a> for playback.
ja_JP: この動画を再生するには <a rel="nofollow" href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Adobe Flash</a> が必要です。

en: This widget adds a payment button of your choice to your sidebar. To create or edit the payment buttons themselves, <a href="%s">use the Customizer</a>.
ja_JP: このウィジェットによって、サイドバーに支払いボタンを追加できるようになります。支払いボタンを作成または編集するには、<a href="%s">カスタマイザーを使用</a>します。

en: This will reset all Jetpack options, are you sure?
ja_JP: Jetpack のすべての設定がリセットされます。本当に実行しますか ?

en: Three great reasons to go Pro
ja_JP: プロ版にアップグレードする3つの理由

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Thumbnail Grid
ja_JP: サムネイルグリッド

en: Tiled Columns
ja_JP: タイルカラム

en: Tiled Galleries
ja_JP: タイルギャラリー

en: Tiled Mosaic
ja_JP: タイルモザイク

en: Tiles
ja_JP: タイル

en: Time
ja_JP: 時刻

en: Time Unit
ja_JP: 時間の単位

en: Time:
ja_JP: 時間:

en: Timeline Theme:
ja_JP: タイムラインテーマ:

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title (optional):
ja_JP: タイトル (オプション):

[ctx: Title for Me sub-menu that contains Get Apps, Next Steps, and Help options]
en: Special
ja_JP: スペシャル

[ctx: Title for Reader sub-menu that contains followed sites, likes, and recommendations]
en: Streams
ja_JP: ストリーム

en: Title will appear on the first frame of your video
ja_JP: タイトルは動画の最初のフレームに表示されます

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: To automatically back up your entire site, please {{a}}install and activate{{/a}} VaultPress.
ja_JP: サイト全体を自動でバックアップするには、VaultPress を{{a}}インストールおよび有効化{{/a}}してください。

en: To automatically back up your entire site, please {{a}}upgrade your account{{/a}}.
ja_JP: サイト全体を自動でバックアップするには{{a}}アカウントをアップグレード{{/a}}してください。

en: To find your Flickr RSS URL, go to your photostream, add "?details=1" to the URL, and hit enter. Scroll down until you see the RSS icon or the "Latest" link. Right-click on either options and copy the URL. Paste into the box above.
ja_JP: 自分の Flickr RSS URL を見つけるには、フォトストリームに移動し、URL に "?details=1" を追加して Enter キーを押してください。RSS アイコンか「最新」リンクが表示されるまで下へスクロールします。いずれかを右クリックして URL をコピーし、上のボックスに貼り付けます。

en: To get started, click on Add Media in your post editor and upload a video; we’ll take care of the rest!
ja_JP: 開始するにあたり、投稿エディターで「メディアを追加」をクリックして動画をアップロードしてください。あとは WordPress.com にお任せください。

en: To infinity and beyond
ja_JP: 無限スクロール

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
ja_JP: メール投稿機能を利用するには、%s アカウントを WordPress.com と連携する必要があります。

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
ja_JP: パブリサイズ共有機能を使うには、以下のリンクから %s アカウントを WordPress.com アカウントに連携する必要があります。

en: Toolbar
ja_JP: ツールバー

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
ja_JP: ヘルプ

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
ja_JP: 全履歴を表示

en: Top
ja_JP: 上

en: Top Posts
ja_JP: 人気記事

en: Top Posts &amp; Pages
ja_JP: 人気の投稿とページ

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
ja_JP: 表示数に基づいた人気の投稿とページは、24〜48時間以内の統計情報をもとに算出されます。更新までにしばらくかかる場合があります。

en: Top Searches
ja_JP: 人気検索キーワード

en: Top of each page
ja_JP: 各ページの上部に表示

en: Total malicious attacks blocked on your site.
ja_JP: サイトでブロックされた悪意のある攻撃の合計数。

en: Track each scroll load (7 posts by default) as a page view in Google Analytics
ja_JP: スクロールが読み込まれるごと (デフォルトでは7記事) に、Google アナリティクスの1ページビューとしてトラッキング

en: Track website statistics with Google Analytics for a deeper understanding of your website visitors and customers.
ja_JP: 訪問者やお客様をより理解するため、Google アナリティクスでサイトの統計情報をトラッキングしましょう。

en: Track your growth
ja_JP: サイトの増加状況の追跡

en: Trackback excerpt:
ja_JP: トラックバックの抜粋:

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Transparent
ja_JP: 透明

en: Transparent Background
ja_JP: 透明の背景

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Trash it: %s
ja_JP: ゴミ箱に移動: %s

en: Trouble with Jetpack?
ja_JP: Jetpack がうまく動作しませんか ?

en: Try Again
ja_JP: もう一度お試しください

en: Try again
ja_JP: もう一度試す

en: Turn on JavaScript to unlock Jetpack's full potential!
ja_JP: JavaScript を有効化すると、Jetpack のすべての機能を使用できるようになります。

en: Turned on per post
ja_JP: 投稿ごとに有効化

en: Tweets by @%s
ja_JP: @%s のツイート

en: Twitter Site Tag
ja_JP: Twitter サイトタグ

en: Twitter Timeline
ja_JP: Twitter タイムライン

en: Twitter Username:
ja_JP: Twitter ユーザー名:

en: Two great reasons to go Pro
ja_JP: プロ版にアップグレードする2つの重要な理由

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
ja_JP: このサイトにアクセスするには2段階認証が必要です。<a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">セキュリティ設定</a>にアクセスして、アカウントの<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">2段階認証</a>を設定してください。

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type of Widget
ja_JP: ウィジェットの種類

en: Type of gallery.
ja_JP: ギャラリーのタイプ。

en: Types
ja_JP: 種類

en: Types of pages to display:
ja_JP: 表示するページの種類:

en: UP
ja_JP: 上

en: Uh oh, %(number)s threat found. | Uh oh, %(number)s threats found.
ja_JP[0]: %(number)s個の脅威が見つかりました。

en: Unable to build the connect URL.  Please reload the page and try again.
ja_JP: 連携 URL を作成できません。ページをリロードして、もう一度お試しください。

en: Unable to create the Post by Email address. Please try again later.
ja_JP: メールアドレスによる投稿を作成できません。後ほど、もう一度お試しください。

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
ja_JP: メール投稿用のアドレスを生成できませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Unable to delete the Post by Email address. Please try again later.
ja_JP: メールアドレスによる投稿を削除できません。後ほど、もう一度お試しください。

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
ja_JP: メール投稿用アドレスを無効化できませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Unable to fetch the requested data.
ja_JP: リクエストされたデータを取得できません。

en: Unable to list plugins.
ja_JP: プラグインをリストできません。

en: Unable to regenerate the Post by Email address. Please try again later.
ja_JP: メールアドレスによる投稿を再生成できません。後ほど、もう一度お試しください。

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
ja_JP: メール投稿用アドレスを再生成できませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Unavailable in Dev Mode
ja_JP: 開発モードではご利用いただけません

en: Unavailable in Dev Mode.
ja_JP: 開発モードではご利用いただけません。

en: Uncategorized
ja_JP: 未分類

en: Unexpected hostname
ja_JP: 予期しないホスト名

en: Unexpected response
ja_JP: 予期しない応答

en: Unknown Plugin Update Failure
ja_JP: 理由不明なプラグインの更新失敗

en: Unknown error registering your Jetpack site
ja_JP: Jetpack サイト登録の際に不明なエラーが発生しました

en: Unknown post type requested.
ja_JP: 無効な投稿形式。

en: Unlimited Premium Themes
ja_JP: プレミアムテーマ無制限

en: Unlimited access to hundreds of premium WordPress themes with dedicated support directly from the theme authors.
ja_JP: 数百のプレミアム WordPress テーマに無制限にアクセスできます。テーマ作者による直接の独占サポート対応が含まれます。

en: Unlimited high-speed video hosting
ja_JP: 高速動画を容量無制限でホスティング

en: Unlimited, high-speed image hosting
ja_JP: 高速画像を容量無制限でホスティング

en: Unlink me from WordPress.com
ja_JP: WordPress.com へのリンク解除

en: Unlinked from WordPress.com.
ja_JP: WordPress.com とのリンクが解除されました。

en: Unlinking from WordPress.com
ja_JP: WordPress.com とのリンクを解除中

en: Unsure what to do? <a href="%1$s">Read more about Jetpack Safe Mode</a>
ja_JP: どうすればよいかよく分からない場合は、<a href="%1$s">Jetpack セーフモードについて詳しくご覧ください</a>。

en: Until your milestone
ja_JP: マイルストーンまで

en: Untitled Post
ja_JP: 無題の投稿

en: Upcoming Events
ja_JP: 今後のイベント

en: Update Form
ja_JP: フォームを更新

en: Update Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベルを更新

en: Update Menu Section
ja_JP: メニューセクションを更新

en: Update Project Tag
ja_JP: プロジェクトタグを更新

en: Update Project Type
ja_JP: プロジェクトタイプを更新

en: Update WordPress to unlock Jetpack's full potential!
ja_JP: WordPress を更新すると、Jetpack のすべての機能を使用できるようになります。

en: Update Your Sharing Settings
ja_JP: 共有設定を更新

en: Update your browser to unlock Jetpack's full potential!
ja_JP: ブラウザーを更新すると、Jetpack のすべての機能を使用できるようになります。

en: Updated %(slug)s settings.
ja_JP: %(slug)s の設定を更新しました。

en: Updated privacy settings.
ja_JP: プライバシー設定を更新しました。

en: Updated settings.
ja_JP: 設定が更新されました。

en: Updated settings. Refreshing page…
ja_JP: 設定が更新されました。ページを再読み込み中…

en: Updating %(slug)s address…
ja_JP: %(slug)s のアドレスを更新中…

en: Updating %(slug)s settings…
ja_JP: %(slug)s の設定を更新中…

en: Updating Post by Email address…
ja_JP: メール投稿のアドレスを更新中...

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
ja_JP: 更新した設定: %s → "%s"

en: Updating privacy settings…
ja_JP: プライバシー設定の更新中...

en: Updating settings…
ja_JP: 設定を更新中...

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade Focus, VideoPress for weddings
ja_JP: 注目アップグレード、ウェディング向け VideoPress

en: Upgrade Focus: VideoPress For Weddings
ja_JP: アップグレードフォーカス: ウェディング向け VideoPress

en: Upgrade Jetpack and our state-of-the-art security scanner will hunt out malicious files and report them immediately so that you're never unaware of what is happening on your website.
ja_JP: Jetpack をアップグレードすれば、最新セキュリティスキャナーが悪意のあるファイルを検出して直ちに報告します。サイトで起きていることをいつでも把握できます。

en: Upgrade to a weekly coffee and fully protect your site from malware, infiltrations, and security loopholes with automated malware scanning.
ja_JP:  1週間分のコーヒー代でアップグレードし、マルウェア自動スキャナーでマルウェア、不正侵入、セキュリティの抜け穴からサイトを完全に保護しましょう。

en: Upload Videos Now
ja_JP: 今すぐ動画をアップロード

en: Uploaded by %s
ja_JP: %s によるアップロード

en: Uploading...
ja_JP: アップロードしています...

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
ja_JP: 無限スクロールで Google アナリティクスを使用

en: Use Markdown for comments.
ja_JP: コメント欄で Markdown 記法を使う。

en: Use Markdown for posts and pages.
ja_JP: 投稿とページ内で Markdown 記法を使う。

en: Use Markdown for posts.
ja_JP: 投稿内で Markdown 記法を使う。

en: Use a valid email address.
ja_JP: 正しいメールアドレスを使用してください。

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
ja_JP: 投稿や固定ページの校正に自動的に検出した言語を使う

en: Use excerpts instead of full posts on front page and archive pages
ja_JP: ホームページとアーカイブページに投稿の全文ではなく抜粋を使用

en: Use legacy Flash Player (not recommended)
ja_JP: 従来の Flash Player を使用 (非推奨)

en: Use of our CDN is unlimited and scales with your site for free. You can also use it for your theme images to further speed up your site.
ja_JP: サイトでの CDN は無制限かつ無料で使用できます。テーマ画像にも使用して、サイトをさらにスピードアップすることもできます。

en: Use only Open Source codecs (may degrade performance)
ja_JP: オープンソースコーデックのみ使用 (パフォーマンスが低下することがあります)

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
ja_JP: キーボードの <kbd>Tab</kbd> キーを使ってカラム間を移動できます。<kbd>Enter</kbd> または<kbd>Return</kbd> キーで各列を保存し、次へ進むことができます。

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
ja_JP: Faceboo ページに読者を誘導するには Facebook Page プラグインをご利用ください

en: Use these settings to display different types of content on your site.
ja_JP: 異なる種類のコンテンツをサイト上で表示するにはこれらの設定をお使いください。

en: Use {{portfolioLink}}portfolios{{/portfolioLink}} on your site to showcase your best work. If your theme doesn’t support Jetpack Portfolios, you can still use a simple shortcode to display them on your site.
ja_JP: サイトの{{portfolioLink}}ポートフォリオ{{/portfolioLink}}を使用して、最高傑作を表示します。テーマが Jetpack ポートフォリオをサポートしていない場合は、引き続きシンプルなショートコードを使用してサイトに表示することができます。

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
ja_JP: -- 選択 --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
ja_JP: 非表示

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
ja_JP: 表示

en: User %s could not be disconnected. Are you sure they're connected currently?
ja_JP: ユーザー %s の連携を解除できませんでした。本当に現在連携済みですか ?

en: User has been successfully disconnected.
ja_JP: ユーザーの連携を解除しました。

en: User not found
ja_JP: ユーザーが見つかりません

en: Using Jetpack’s powerful sharing tools, you can automatically share your newest posts on social media, or schedule your content to be re-shared at any date or time you choose. And along with growing your following, you can grow your business with tools like payment buttons and ads.
ja_JP: Jetpack のパワフルな共有ツールを使って、ソーシャルメディアで最新の投稿を自動的に共有し、コンテンツを再共有する日時を自由に設定することができます。フォロワーの増加に伴い、支払いボタンや広告などのツールを利用してビジネスを拡大できます。

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
ja_JP: 各モジュールの隣にあるチェックボックスを使って複数のモジュールを選択し、一覧の上部にある一括操作メニューでまとめて切り替えることができます。

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
ja_JP: 右側のツールを使って特定のモジュールを検索したり、モジュールをカテゴリーや有効状態別に絞り込んだり、並び順を変更したりできます。

en: Valid user is required
ja_JP: 有効なユーザーを入力してください。

en: Value
ja_JP: 値

en: VaultPress is active and will back up your site soon.
ja_JP: VaultPress は有効で、まもなくサイトのバックアップを実行します。

en: VaultPress is no longer needed and has been deactivated.
ja_JP: VaultPress は不要になったため、無効化されました。

en: Verified Services
ja_JP: 認証済みサービス

en: Verify your site ownership with services like Google, Bing, Pinterest, and Yandex. This gives you access to
    		advanced features on these services and get verification badges.
ja_JP: Google、Bing、Pinterest、Yandex といったサービスを利用して、サイトの所有権を確認しましょう。そうすることで、
    		これらのサービスで高度な機能を活用したり、認証バッジを取得したりできます。

en: Version.
ja_JP: バージョン。

en: Video
ja_JP: 動画

en: Video Hosting
ja_JP: 動画ホスティング

en: Video ID
ja_JP: 動画 ID

en: Video URL
ja_JP: 動画の URL

en: Video Width
ja_JP: 動画幅

en: Video on %s
ja_JP: %s の動画

en: Video post by %s.
ja_JP: %s の動画投稿。

en: Video post.
ja_JP: 動画の投稿。

en: VideoPress Information
ja_JP: VideoPress 情報

en: VideoPress Shortcode
ja_JP: VideoPress ショートコード

en: VideoPress allows you to upload videos from your computer to be hosted on WordPress.com, rather than on your host’s servers. You can then insert these on your self-hosted Jetpack site.
ja_JP: VideoPress を利用すると、自分のホストのサーバーではなく、WordPress.com でホスティングされるコンピューターから動画をアップロードできます。その後、インストール型の Jetpack サイトに挿入できます。

en: View
ja_JP: 表示数

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
ja_JP: %1$s さんのプロフィールを %2$s で表示

en: View Advanced Debug Results
ja_JP: デバッグ結果の詳細を表示

en: View All
ja_JP: すべて表示

en: View Comic
ja_JP: コミックを表示

en: View Full Profile &rarr;
ja_JP: プロフィールを表示 &rarr;

en: View Full Site
ja_JP: フルサイズ表示

en: View Menu Item
ja_JP: メニュー項目を表示

en: View Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベルを表示

en: View Menu Section
ja_JP: メニューセクションを表示

en: View Mobile Site
ja_JP: モバイルサイトを表示

en: View Network Admin
ja_JP: ネットワーク管理画面を表示

en: View Project
ja_JP: プロジェクトを表示

en: View Project Tag
ja_JP: プロジェクトタグを表示

en: View Project Type
ja_JP: プロジェクトタイプを表示

en: View Site
ja_JP: サイトを表示

en: View Site Stats without JavaScript
ja_JP: Javascript なしで統計情報を表示

en: View Testimonial
ja_JP: 推薦文を表示

en: View all Jetpack plans
ja_JP: Jetpack プランをすべて表示

en: View all posts by %s
ja_JP: %s の投稿をすべて表示

en: View available icons
ja_JP: 使用可能なアイコンを表示

en: View backup history
ja_JP: バックアップ履歴を表示

en: View complete profile
ja_JP: プロフィール全体を表示

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
ja_JP: フルサイズ表示 <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: View on Instagram
ja_JP: Instagram で表示

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
ja_JP: Gravatar をマウスオーバーしたときにプロフィールを表示

en: View post
ja_JP: 投稿を表示

en: View project
ja_JP: プロジェクトを表示

en: View security scan details
ja_JP: セキュリティスキャンの詳細を表示

en: View stats for this post in WordPress.com
ja_JP: この投稿の統計情報を WordPress.com 上で表示

en: View stats on WordPress.com right now
ja_JP: 統計情報を WordPress.com で今すぐ表示

en: View your Email Followers
ja_JP: メールフォロワーを表示

en: View your earnings
ja_JP: 収益を表示

en: View your security activity
ja_JP: セキュリティアクティビティを表示

en: View your security dashboard
ja_JP: セキュリティダッシュボードを表示する

en: View your spam stats
ja_JP: スパム統計情報を表示

en: View:
ja_JP: 表示:

en: Views
ja_JP: 表示数

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
ja_JP: 過去48時間のビュー数。クリックすれば詳しい統計情報を表示できます。

en: Views today
ja_JP: 今日の閲覧数

en: Views where buttons are shown
ja_JP: ボタンが表示されている場合の閲覧数

en: Views: %(numberOfViews)s
ja_JP: 閲覧数: %(numberOfViews)s

en: Visibility
ja_JP: 公開状態

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
ja_JP: 統計情報を表示するには<a href="%s">サイト統計情報</a>画面をご覧ください。

en: Visit the post for more.
ja_JP: 詳しくは投稿をご覧ください。

en: Visitors can share your posts with Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, print,
    		and email. You can configure services to appear as icons, text, or both and some services like Twitter
    		have additional options.
ja_JP: 訪問者は投稿を Twitter、Facebook、Reddit、Digg、LinkedIn、Google+、印刷、
    		およびメールで共有できます。サービスを構成して、アイコン、テキスト、またはその両方で表示されるようにできます。さらに、Twitter のようなサービスには
    		さらに追加のオプションがあります。

en: Visitors must provide consent by clicking the dismiss button when Jetpack Ads is turned on.
ja_JP: Jetpack 広告が有効になっている場合、訪問者は非表示ボタンをクリックして同意する必要があります。

en: Warning! Multibyte support missing!
ja_JP: 注意: マルチバイト対応が見つかりません。

en: Was not able to disconnect the site.  Please try again.
ja_JP: サイトとの連携を解除できませんでした。もう一度お試しください。

en: Was not able to unlink the user.  Please try again.
ja_JP: ユーザーのリンクを解除できませんでした。もう一度お試しください。

en: We also offer free support to all users, and priority assistance to paid customers.
ja_JP: また、すべてのユーザーに無料のサポートを提供し、有料ユーザーは優先的にお手伝いします。

en: We are committed to your privacy and security.
ja_JP: あなたのプライバシーとセキュリティの保護をお約束します。

en: We are making sure your site stays free of security threats. You will be notified if we find one.
ja_JP: このサイトにセキュリティ面での脅威がないよう監視しています。問題を検出した場合は通知します。

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
ja_JP: お使いのサーバーが認証済みのリクエストを送信しているかどうか確認できませんでした。Jetpack サーバーへの通信を遮断している要素がないことを確認の上、もう一度お試しください。

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
ja_JP: お使いのアカウントは見つかりませんでした。アカウントをすでにお持ちの場合は、WordPress.com に連携済みであることを確認してください。

en: We had an issue connecting Jetpack; deactivate then reactivate the Jetpack plugin, then connect again.
ja_JP: Jetpack との連携時に問題が発生しました。Jetpack を無効にしてから再び有効にした後、再度連携してください。

en: We have also upgraded all our Premium plan customers to unlimited high-speed video storage (up from 13GB), and significantly reduced the CSS and JavaScript assets that Jetpack downloads when using features like infinite scroll and embedding rich content.
ja_JP: すべてのプレミアムプランのお客様のアップグレードも行いました。高速動画が (13GB から) 容量無制限になり、無限スクロールや埋め込みリッチコンテンツなどの機能を使用する際に Jetpack がダウンロードする CSS と JavaScript アセットを大幅に削減するようになりました。

en: We have apps for <a href="%s" target="_blank">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) and Android</a>!
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">iOS (iPhone、iPad、iPod Touch) と Android</a> のアプリもご用意しています。

en: We keep a daily or real-time backup of your site so that when mistakes or accidents occur, restoring your
    		site to any location takes a matter of minutes. Your site’s files are regularly scanned for unauthorized or
    		suspicious modifications that could compromise your security and data. In many cases, we can fix them
    		automatically (and will notify you). When we can’t, we provide you with expert support.
ja_JP: WordPress.com では毎日、またはリアルタイムにサイトをバックアップしているので、間違いや問題が発生した場合に、
    		サイトを任意の場所に数分で復元できます。ご使用のサイトのファイルは、セキュリティやデータを侵害する可能性のある、無許可あるいは
    		疑わしい変更の有無について、定期的にスキャンされます。多くの場合、これらは
    		自動的に修正されます (そして通知されます)。修正が不可能な場合は、専門家によるサポートが受けられます。

en: We support all Jetpack users, regardless of plan. But customers on a paid subscription enjoy priority support so that security issues are identified and fixed for you as soon as possible.
ja_JP: プランに関わらずすべての Jetpack ユーザーにサポートを提供しています。ただし、有料サブスクリプションをご利用の方は、セキュリティの問題をできるだけ迅速に特定して修正できるよう、優先サポートをご利用いただけます。

en: We use other tracking tools, including some from third parties. {{cookiePolicyLink}}Read about these{{/cookiePolicyLink}} and how to control them.
ja_JP: サードパーティのものを含め、他の追跡ツールを使用します。それらについての{{cookiePolicyLink}}詳細{{/cookiePolicyLink}}と設定方法についてお読みください。

en: We want to make sure payments reach you, so please add an email address.
ja_JP: 支払われた金額が確実にお手元に届くよう、メールアドレスを追加してください。

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
ja_JP: 統計情報を現在取得できません。このページをリロードしてもう一度お試しください。

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s" target="_blank">contact support</a>. In your report please include the information below.
ja_JP: 統計情報を取得できません。このページを再読み込みして再試行してください。エラーが解決しない場合は、<a href="%1$s" target="_blank">サポートにご連絡ください</a>。レポートには以下の情報を含めてください。

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
ja_JP: このオプションを「クリック & スクロール」バージョンに変更しました。「外観 → ウィジェット」でフッターウィジェットが追加されているか、お使いのテーマがデフォルトで「クリック & スクロール」を使う仕様になっているためです。

en: We're here to help
ja_JP: サポートスタッフがお答えします

en: We're now collecting stats, securing your site, and speeding up your images. Pretty soon you'll be able to see everything going on with your site right through Jetpack! Welcome aboard.
ja_JP: 統計情報の収集、サイトの保護、画像の表示スピードアップを開始します。間もなく、Jetpack から直接サイトの状況を確認できるようになります !ようこそ。

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Website Verification Services
ja_JP: Web サイト認証サービス

en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
ja_JP: サイト: %1$s (IP アドレス: %2$s, %3$s)

en: Weddings are in the spotlight now with VideoPress for weddings.
ja_JP: ウェディング用の VideoPress によりウェディングに注目が集まっています。

en: Week of %(date)s
ja_JP: %(date)sの週

en: Weeks
ja_JP: 週

en: Welcome Premium
ja_JP: プレミアムプランへようこそ

en: Welcome Professional
ja_JP: プロフェッショナルプランへようこそ

en: Welcome personal
ja_JP: パーソナルプランへようこそ

en: Welcome to %s.
ja_JP: %sへようこそ。

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
ja_JP: カスタム CSS 機能へようこそ。
    
    使い方についてはこちらをご覧ください (英語ドキュメンテーション)。http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Welcome to Jetpack
ja_JP: Jetpack へようこそ

en: Welcome to Jetpack Personal
ja_JP: Jetpack パーソナルプランへようこそ

en: Welcome to Jetpack Premium
ja_JP: Jetpack プレミアムプランへようこそ

en: Welcome to Jetpack Professional
ja_JP: Jetpack プロ版へようこそ

en: Welcome to {{s}}Jetpack %(jetpack_version)s{{/s}}!
ja_JP: {{s}}Jetpack %(jetpack_version)s{{/s}} へようこそ !

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
ja_JP: ようこそ ! 最初の作品を投稿する準備ができましたか ?
    
    Web コミックサイトの準備ができました。<a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">サイトのタイトルとタグライン</a>を決定し、読者にどんなサイトなのかを伝えましょう。
    
    サイト設定についてヘルプが必要な場合は、WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">入門用チュートリアル</a>および <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">WordPress.com コミックサイト設定ドキュメンテーション</a>をご覧ください。または、サイトのダッシュボードから今すぐ<a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">作品を投稿してみましょう !</a>
    
    ご利用ありがとうございます。
    WordPress.com チーム

en: Well that was easy. You can now manage all of your sites in one convenient place on WordPress.com
ja_JP: とても簡単です。WordPress.com の1つの便利な場所からすべてのサイトを管理できるようになりました

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
ja_JP: サイトが回復した際にもすぐに通知しますので、ダウンタイムの合計期間も知ることができます。

en: What do you need help with?
ja_JP: どんなサポートが必要ですか ?

en: What is this payment for?
ja_JP: これは何の支払いですか ?

en: What should the subject line be?
ja_JP: メールの件名

en: What size photos would you like to display?
ja_JP: どのサイズの写真を表示しますか ?

en: What would you like the subject of the email to be?
ja_JP: メールの件名はどのようにしますか ?

en: What would you like to see on your Jetpack Dashboard?
ja_JP: Jetpack ダッシュボードに何が表示されるとよいでしょうか ?

en: What's a Gravatar?
ja_JP: Gravatar って何 ?

en: When
ja_JP: 時

en: When Jetpack is connected to WordPress.com, head over to the Apps tab within Jetpack for direct links to the mobile and desktop apps.
ja_JP: Jetpack が WordPress.com に連携されたら、Jetpack 内の「アプリ」タブに移動して、モバイルアプリとデスクトップアプリへの直リンクを取得しましょう。

en: When adding an image gallery, you will have the option to create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos,
    		including mosaic (default), square, and circular layouts.
ja_JP: 画像ギャラリーを追加する際には、写真の表示方法について雑誌のようなエレガントなモザイクレイアウトのオプションを選択できます。
    		これには、モザイク (デフォルト)、四角形、および円形のレイアウトが含まれます。

en: Which Internet Defense League campaign do you want to participate in?
ja_JP: どの Internet Defense League キャンペーンに参加しますか ?

en: Which badge would you like to display?
ja_JP: どのバッジを表示しますか ?

en: Which email address should we send the submissions to?
ja_JP: どのメールアドレスにフォームを送信しますか ?

en: White
ja_JP: 白

en: Whitelist Management
ja_JP: ホワイトリスト管理

en: Whitelist is empty.
ja_JP: ホワイトリストは空です。

en: Whitelist saved.
ja_JP: ホワイトリストを保存しました。

en: Whitelisted IP addresses
ja_JP: ホワイトリストに登録された IP アドレス

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
ja_JP: IP アドレスをホワイトリストに追加することで、Jetpack からブロックされなくなります。

en: Whoops! Your Akismet key is missing or invalid. {{akismetSettings}}Go to Akismet settings to fix{{/akismetSettings}}.
ja_JP: エラー:Akismet キーが欠落しているか、無効です。{{akismetSettings}}Akismet の設定で修正してください{{/akismetSettings}}。

en: Why aren't my filters appearing?
ja_JP: フィルターが表示されない場合

en: Widget Title
ja_JP: ウィジェット名

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
ja_JP: が

en: Widget title:
ja_JP: ウィジェット名:

en: Width
ja_JP: 表示幅

en: Width in pixels
ja_JP: 幅 (ピクセル)

en: Width in pixels:
ja_JP: 幅 (ピクセル):

en: With 1 comment | With %s comments
ja_JP[0]: %s件のコメント

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries or single images you have embedded in posts or pages will
    		launch a full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
ja_JP: カルーセルを有効化すると、投稿やページに埋め込んだ標準 WordPress ギャラリーを
    		コメントと EXIF メタデータ付きの全画面の写真として表示できます。

en: With Jetpack Personal, you have access to more than 100 free, professionally-designed WordPress themes. Choose the theme that best fits your site and customize colors, images, or add a variety of new widgets.
ja_JP: Jetpack パーソナルでは、100以上のプロフェッショナルなデザインの WordPress テーマをご利用いただけます。サイトに合うテーマを選び、色や画像をカスタマイズしたり、新しいウィジェットを追加したりできます。

en: With Jetpack Premium, you can create the perfect site, no matter its purpose. Customize your site’s appearance with one of more than 100 free themes, or enhance your content with unlimited HD video -- all hosted free of ads or watermarks.
ja_JP: Jetpack プレミアムでは、どのような目的のサイトの構築にも対応できます。100以上の無料テーマを使ってサイトの外観をカスタマイズし、最大13 GB までの HD 動画でコンテンツを拡張できます。すべての HD 動画には、広告や透かし模様が入りません。

en: With Jetpack Professional, you can create the perfect site with one of over 300 professionally-designed WordPress themes, including more than 200 premium themes. Customize your content with a variety of widgets, or add unlimited videos to your posts and pages -- displayed free of ads or watermarks.
ja_JP: Jetpack プロフェッショナルでは、200以上のプレミアムデータをはじめとする、300以上のプロフェッショナルなデザインの WordPress テーマを利用して、素晴らしいサイトを作成できます。さまざまなウィジェットでコンテンツをカスタマイズしたり、広告やウォーターマークのない無制限の動画を投稿やページに追加したりすることができます。

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
ja_JP: characters_excluding_spaces

en: WordPress Apps
ja_JP: WordPress アプリ

en: WordPress REST API is disabled
ja_JP: WordPress REST API が無効化されています

en: WordPress reports no SSL support
ja_JP: WordPress から SSL サポートの報告はありません

en: WordPress themes and customization tools for designing your site.
ja_JP: サイトを設計するための WordPress のテーマとカスタマイズツール。

en: WordPress.com Likes are
ja_JP: WordPress.com「いいね」ボタン

en: WordPress.com Likes are:
ja_JP: WordPress.com「いいね」ボタン:

en: WordPress.com Reblog Button
ja_JP: WordPress.com リブログボタン

en: WordPress.com Terms of Service
ja_JP: WordPress.com 利用規約

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
ja_JP: WordPress.com 側の問題により現在 Jetpack をご利用いただけません。後ほどもう一度お試しください。

en: Would you like to use Jetpack on your local development site? You can do so thanks to <a href="%s">Jetpack's development mode</a>.
ja_JP: <a href="%s">Jetpack 開発モード</a>で、ローカル開発サイトでも Jetpack をご利用いただけます。

en: Would you tell us why? Just {{a}}answering two simple questions{{/a}} would help us improve Jetpack.
ja_JP: 理由を教えていただけますか ?{{a}}2つの簡単な質問に回答{{/a}}していただき、Jetpack の改善にご協力ください。

en: Write
ja_JP: 投稿

en: Write a Comment...
ja_JP: コメントをどうぞ

en: Writing is new again in Android with the new WordPress app.
ja_JP: 新しい WordPress アプリによって、Android での投稿が再び新しくなります。

en: Writing tools available to you will be shown here when an administrator enables them.
ja_JP: 管理者が有効化すると、使用できる作成ツールがここに表示されます。

en: XML Image Sitemap
ja_JP: XML 画像のサイトマップ

en: XML News Sitemap
ja_JP: XML ニュースのサイトマップ

en: XML Sitemap
ja_JP: XML サイトマップ

en: XML Sitemap Index
ja_JP: XML サイトマップインデックス

en: XML Video Sitemap
ja_JP: XML 動画のサイトマップ

en: Yandex Site Verification
ja_JP: Yandex サイト認証

en: Year
ja_JP: 年

en: Yearly Archives: %s
ja_JP: 年別アーカイブ: %s

en: Yearly archives
ja_JP: 年別アーカイブ

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
ja_JP: はい。半角コンマ区切りで複数のメールアドレスを入力してください。各アドレスに通知メールが送信されます。

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes. <a href="%1$s">%2$s</a> is replacing <a href="%3$s">%4$s</a>. I would like to
    					migrate my stats and subscribers from <a href="%3$s">%4$s</a> to <a href="%1$s">%2$s</a>.
ja_JP: はい。<a href="%1$s">%2$s</a> は <a href="%3$s">%4$s</a> を置き換えるサイトです。
    					統計や購読者を <a href="%3$s">%4$s</a> から <a href="%1$s">%2$s</a> に移行したいです。

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
ja_JP: すでにこのサイトのアカウントをお持ちです。ユーザー名とパスワードで<a href="%1$s">ログイン</a>し、WordPress.com に連携してください。

en: You also get clear and concise stats and analytics about your visitors.
ja_JP: サイトの訪問者に関するわかりやすく簡潔な統計情報と分析も入手できます。

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
ja_JP: 準備ができました。今後、<a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a> からサイトを管理できます。

en: You are currently running a development version of Jetpack.
ja_JP: 現在、Jetpack の開発バージョンを実行しています。

en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
ja_JP: 現在、Jetpack の開発バージョンを実行しています。<a href="%s" target="_blank">ご意見をお寄せください</a>

en: You are not allowed to activate plugins on this site.
ja_JP: このサイトでプラグインを有効化する権限がありません。

en: You are not allowed to install plugins on this site.
ja_JP: このサイトにプラグインをインストールする権限がありません。

en: You are not allowed to make this change.
ja_JP: この変更を実行する権限がありません。

en: You are not allowed to manage this item.
ja_JP: この項目を管理する権限がありません。

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ja_JP: この項目をゴミ箱から移動する権限がありません。

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ja_JP: この項目をゴミ箱へ移動する権限がありません。

en: You are not allowed to switch to this theme
ja_JP: このテーマに変更する権限がありません

en: You are required to specify a capability to check.
ja_JP: チェックしたい権限を指定してください。

en: You are required to specify a module.
ja_JP: モジュールを指定する必要があります。

en: You are required to specify a plugin to activate.
ja_JP: 有効化したいプラグインを指定してください。

en: You are required to specify a plugin.
ja_JP: プラグインを指定する必要があります。

en: You are required to specify a theme to switch to.
ja_JP: 変更するテーマを指定する必要があります。

en: You are required to specify a theme to update.
ja_JP: 更新するテーマを指定する必要があります。

en: You are running Jetpack on a <a href="%s" target="_blank">staging server</a>.
ja_JP: Jetpack を<a href="%s" target="_blank">ステージングサーバー</a>で実行中です。

en: You are running Jetpack on a staging server.
ja_JP: ステージングサーバーで Jetpack を実行中です。

en: You are the Jetpack owner.
ja_JP: Jetpack の所有者です。

en: You are using an outdated version of WordPress
ja_JP: ご使用の WordPress は古いバージョンです。

en: You are using an unsupported browser version.
ja_JP: ご使用のブラウザーは、非対応のバージョンです。

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
ja_JP: 各 Jetpack モジュールを必要に応じて有効化・無効化できます。

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
ja_JP: サービスの共有 URL に以下の変数を利用できます。

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">sitemaps.org</a>
ja_JP: XML サイトマップについては、<a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">sitemaps.org</a> をご覧ください。

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
ja_JP: 自分だけで連携を利用するか、他のユーザーも同アカウントに連携できるようにするか選択できます。他のユーザーと共有している連携では (共有) というテキストが表示されます。

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
ja_JP: ネットワーク管理画面からネットワーク全体のホワイトリストを管理できます。

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
ja_JP: お使いの WordPresscom アカウントを %s に連携することで、ログインの時間を短縮できるようになりました。

en: You can place additional ads using the Ad widget. {{link}}Try it out!{{/link}}
ja_JP: 広告ウィジェットを使用して、さらに広告を追加できます。{{link}}お試しください !{{/link}}

en: You can see all comments on this post here:
ja_JP: この投稿のすべてのコメントはこちらで表示できます:

en: You can see all pingbacks on this post here:
ja_JP: この投稿のすべてのピンバックはこちらで表示できます:

en: You can see all trackbacks on this post here:
ja_JP: この投稿のすべてのトラックバックはこちらで表示できます:

en: You can see the information about security scanning in the "At a Glance" section.
ja_JP: セキュリティスキャンに関する情報は、「概要」セクションでご覧いただけます。

en: You can tweak these settings if you'd like more advanced control. Read more about what you can do to {{a}}optimize your site's SEO{{/a}}.
ja_JP: より高度な管理を行う場合は、これらの設定を調整できます。{{a}}サイトの SEO の最適化{{/a}}を行う方法について詳しくお読みください。

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
ja_JP: メインのサイトで有効になっているためプラグインを削除できません。

en: You cannot disconnect, without having first connected.
ja_JP: 連携が確立されていない場合、連携の解除は行えません。

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja_JP: このページにアクセスするための十分なアクセス権がありません。

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
ja_JP: この操作を行う適切なユーザー権限がありません。
    			これが間違いであると思われる場合、サイト管理者に連絡してください。

en: You get detailed visitor stats, state-of-the-art security services, image performance upgrades, traffic generation tools, and more.
ja_JP: 訪問者の詳細な統計情報、最先端のセキュリティサービス、画像パフォーマンスのアップグレード、トラフィック増加機能などを入手できます。

en: You get themes and tools to design your site, marketing services to make it successful, and state-of-the-art security.
ja_JP: サイトをデザインするためのテーマとツール、サイトを成功に導くためのマーケティングサービス、そして最新のセキュリティを利用できます。

en: You have JavaScript disabled
ja_JP: JavaScript が無効です

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
ja_JP: すでにこのサイトを購読中です。受信トレイを確認してください。<br /><a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a> で設定を管理できます

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
ja_JP: ブログの連携をしない設定が選択されました。アカウントを連携したい場合は「承認」をクリックしてください。

en: You have paid for backups and security scanning but they’re not yet active.
ja_JP: バックアップとセキュリティスキャンに対するお支払いが完了していますが、まだ有効化されていません。

en: You have paid for backups but they're not yet active.
ja_JP: バックアップに対するお支払いが完了していますが、まだ有効化されていません。

en: You have shared this post with %s
ja_JP: この投稿を %s と共有しました

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
ja_JP: %1$s アカウントを %2$s と連携しました。

en: You have successfully disconnected Jetpack
ja_JP: Jetpack の連携を解除しました

en: You may whitelist an IP address or series of addresses preventing them from ever being blocked by Jetpack. IPv4 and IPv6 are acceptable. To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
ja_JP: ホワイトリストに IP アドレスを登録することで、それらが Jetpack にブロックされないようにできます。IPv4 と IPv6 を使用できます。範囲を指定するには、ダッシュで区切られた下限値と上限値を入力してください。例: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
ja_JP: コメントを投稿するには<a href="%s">ログイン</a>が必要です。

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
ja_JP: コメントを投稿するには<a href="#" class="jp-carousel-comment-login">ログイン</a>してください。

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
ja_JP: この機能を使うには Jetpack プラグインと WordPress.com アカウントの連携が必要です。

en: You must specify a Comment ID
ja_JP: コメント ID を指定する必要があります

en: You must specify a Post ID
ja_JP: 投稿 ID を指定する必要があります

en: You must specify a Term ID
ja_JP: ターム ID を指定する必要があります

en: You must specify a User ID
ja_JP: ユーザー ID を指定する必要があります

en: You must specify a valid action
ja_JP: 有効な操作を指定してください

en: You must specify a valid blog URL!
ja_JP: 有効なブログ URL を入力してください。

en: You must specify a whitelisted option_name
ja_JP: ホワイトリストに登録された option_name を指定する必要があります

en: You must specify an option name
ja_JP: オプション名を指定する必要があります

en: You must specify an option_name
ja_JP: option_name を指定する必要があります

en: You must specify an option_value
ja_JP: option_value を指定する必要があります

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">Goodreads ウィジェット</a>を正常に動作させるには、ユーザー ID (数値) を入力する必要があります。<a href="%2$s" target="_blank">詳細手順</a>。

en: You need to provide the name of the cronjob to schedule.
ja_JP: 予約する cron ジョブの名前を入力する必要があります。

en: You need to register for VaultPress.
ja_JP: VaultPress に登録する必要があります。

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
ja_JP: 連携前に Jetpack を登録する必要があります。

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
ja_JP: この<a href="%s">Gravatar プロフィールウィジェット</a>に表示する内容を選択してください。

en: You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
ja_JP: Jetpack 認証では WordPress ブログにログインしたままであることが必要です。

en: You successfully logged out.
ja_JP: ログアウトしました。

en: You will receive instant notifications in your dashboard or your mobile device when somebody comments
    		on any of your sites. Reply directly wherever you are to keep the conversation going.
ja_JP: サイトのいずれかに誰かがコメントを投稿すると、ダッシュボードまたはモバイル端末へ即時通知が送られます。会話を続行するために、どこにいても直接返信できます。

en: You're about to delete all publicize connections to %s.
ja_JP: %s へのすべてのパブリサイズ接続を削除しようとしています。

en: You're about to delete all publicize connections.
ja_JP: すべてのパブリサイズ接続を削除しようとしています。

en: You're fueled up and ready to go, Jetpack is now active.
ja_JP: 準備ができました ! Jetpack は有効になっています。

en: You're fueled up and ready to go.
ja_JP: 準備ができました !

en: Your API key
ja_JP: お使いの API キー

en: Your API key is invalid
ja_JP: API キーが無効です

en: Your Antispam key is valid.
ja_JP: お使いのスパム対策キーは有効です。

en: Your Custom Content Types
ja_JP: カスタムコンテンツタイプ

en: Your Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
ja_JP: あなたの IP アドレス (%1$s) はセキュリティ違反の可能性があるため通達されています。

en: Your Jetpack Personal plan is powering up!
ja_JP: Jetpack パーソナルプランでパワーアップ。

en: Your Jetpack Premium plan is powering up!
ja_JP: Jetpack プレミアムプランでパワーアップ。

en: Your Jetpack Professional plan is taking care of business!
ja_JP: Jetpack プロフェッショナルプランがビジネスをお手伝いします。

en: Your Jetpack is already connected.
ja_JP: Jetpack はすでに正常に連携されています。

en: Your Jetpack plan gives you everything you need to keep your hard work safe, including on-demand backups and malware scans with one-click restores and issue resolution. Your site will be fully protected against spam, malicious code, and brute force login attempts.
ja_JP: Jetpack プロフェッショナルプランには、オンデマンドバックアップ、マルウェアスキャン、ワンクリック復元、問題解決など、サイトを安全に保護するために必要なすべての機能が揃っています。スパム、悪意のあるコード、ログインを試みる総当たり攻撃から、サイトを安全に保護します。

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
ja_JP: Jetpack が正しく設定されています。

en: Your Jetpack site is ready to go!
ja_JP: Jetpack サイトの準備ができました !

en: Your Name
ja_JP: お名前

en: Your Plan
ja_JP: 自分のプラン

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ja_JP: ポートフォリオアーカイブには現在項目がありません。ダッシュボードから作成できます。

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
ja_JP: サイト統計情報を利用するには、JavaScript の有効化をおすすめします。

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ja_JP: 推薦文アーカイブには現在何もありません。ダッシュボードから作成できます。

en: Your answer was incorrect, please try again.
ja_JP: 回答が誤っています。もう一度お試しください。

en: Your blog does not currently have any published posts.
ja_JP: このブログには現在公開済みの投稿がありません。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Your comment is in moderation.
ja_JP: コメントは承認待ち中です。

en: Your comment was approved.
ja_JP: コメントが承認されました。

en: Your current IP: %(ip)s
ja_JP: 現在の IP: %(ip)s

en: Your current IP: %s
ja_JP: あなたの現在の IP: %s

en: Your email
ja_JP: あなたのメール

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
ja_JP: メインブログが WordPress.com と連携されていません。連携して API キーを取得してください。

en: Your new field was saved successfully
ja_JP: 新規フィールドを保存しました

en: Your paid plan gives you access to prioritized Jetpack support.
ja_JP: 現在ご利用の有料プランでは、Jetpack 優先サポートにアクセスできます。

en: Your plan doesn't include Simple Payments. <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Learn more and upgrade</a>.
ja_JP: ご利用のプランにはシンプルな支払いが含まれていません。<a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">詳細を確認してアップグレードする</a>。

en: Your server is misconfigured, which means that Jetpack Protect is unable to effectively protect your site.
ja_JP: サーバーの構成に誤りがあるため、Jetpack プロテクトがサイトを効果的に保護できません。

en: Your site could not connect to WordPress.com via HTTPS. This could be due to any number of reasons, including faulty SSL certificates, misconfigured or missing SSL libraries, or network issues.
ja_JP: サイトは HTTPS 経由で WordPress.com に連携できませんでした。これには、不正な SSL 証明書、SSL ライブラリの不足または不適切な設定、ネットワークの問題など、いくつもの原因が考えられます。

en: Your site did not get a response from our debugging service in the expected timeframe. If you are not experiencing other issues, this could be due to a slow connection between your site and our server.
ja_JP: 規定時間内にデバッグサービスからお使いのサイトへのレスポンスがありませんでした。他に問題がない場合、サイトとサーバー間の接続の遅延が原因である可能性があります。

en: Your site is automatically protected from brute force attacks, plus you can use single sign-on for extra security
ja_JP: サイトが総当たり攻撃から自動的に保護されるだけでなく、シングルサインオンを使用してセキュリティを強化することもできます

en: Your site is automatically protected from brute force attacks, plus you can use single sign-on for extra security.
ja_JP: サイトが総当たり攻撃から自動的に保護されるだけでなく、シングルサインオンを使用してセキュリティを強化することもできます。

en: Your site is backed up and threat-free.
ja_JP: サイトはバックアップされ、脅威はありません。

en: Your site is backed up.
ja_JP: サイトはバックアップ済みです。

en: Your site is being backed up in real time and regularly scanned for security threats.
ja_JP: サイトのバックアップがリアルタイムで実行され、セキュリティの脅威がないかどうかを確認するサイトのスキャンが定期的に実行されます。

en: Your site is being backed up in real-time.
ja_JP: サイトをリアルタイムでバックアップしています。

en: Your site is connected to WordPress.com.
ja_JP: サイトは WordPress.com に接続しています。

en: Your site is in Development Mode, so it can not be connected to WordPress.com.
ja_JP: サイトは開発モードになっているため、WordPress.com に接続できません。

en: Your site is not protected from spam.
ja_JP: サイトはスパムから保護されていません。

en: Your site is on Development Mode
ja_JP: サイトは開発モードになっています

en: Your site is protected from spam.
ja_JP: サイトはスパムから保護されています。

en: Your site is verified with %1$s and %2$s.
ja_JP: サイトは %1$s および %2$s によって検証されました。

en: Your site is verified with %s.
ja_JP: サイトは %s によって検証されました。

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
ja_JP: サイトが Jetpack サーバーへ接続できないようです。

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
ja_JP: サイトが安全に Jetpack サーバーへ接続できないようです。

en: Your site needs an Antispam key.
ja_JP: サイトにはスパム対策キーが必要です。

en: Your site was successfully backed-up %s ago.
ja_JP: サイトは%s前に正常にバックアップされました。

en: Your site’s files are regularly scanned for unauthorized or suspicious modifications that could compromise your security and data.
ja_JP: サイトのファイルが定期的にスキャンされて、セキュリティやデータを侵害する可能性がある不正な変更や疑わしい変更の有無が調べられます。

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
ja_JP: お使いのテーマは <strong>%s</strong> に対応しています

en: Your theme supports Testimonials
ja_JP: お使いのテーマは推薦文機能に対応しています

en: Your token must have permission to post on this blog.
ja_JP: トークンにはこのブログに投稿するための権限が必要です。

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
ja_JP: アップロードが完了しませんでした。後ほどもう一度お試しください。

en: Your url is set as `%1$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%2$s`!
ja_JP: URL は `%1$s` に設定されていますが、WordPress.com 連携では `%2$s` と認識されています。

en: Your users will be able to log in to your site with their WordPress.com account.
    		This includes two-factor authentication making it the safest login mechanism for your site.
ja_JP: ユーザーは、自分の WordPress.com アカウントを使用してサイトにログインできます。
    		これには、サイトへの最も安全なログイン方法である二段階認証が含まれます。

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %(error_key)s
ja_JP: Jetpack を利用するには、サイトが公開されていて、アクセス制限がかかっていない必要があります: %(error_key)s

en: You’re currently on Jetpack %(plan)s.
ja_JP: 現在 Jetpack %(plan)s をご利用になっています。

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
ja_JP: [%1$s] コメント: "%2$s"

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
ja_JP: [%1$s] ピンバック: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
ja_JP: [%1$s] モデレートしてください: "%2$s"

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
ja_JP: [%1$s] トラックバック: "%2$s"

[ctx: a link that closes the modal window that offers to connect Jetpack]
en: not now
ja_JP: 後で

en: a post or page is first published
ja_JP: 投稿または固定ページを最初に公開する時

en: a post or page is updated
ja_JP: 投稿または固定ページを更新した時

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
ja_JP: オプション

[ctx: action]
en: Capture consent & hide the banner
ja_JP: 同意したことを記録してバナーを非表示にする

[ctx: action]
en: Consent expires after
ja_JP: 同意の有効期限

[ctx: admin bar customize item label]
en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

[ctx: admin bar menu group label]
en: Manage
ja_JP: 管理

[ctx: admin bar menu group label]
en: Personalize
ja_JP: パーソナライズ

[ctx: admin bar menu new item label]
en: Add
ja_JP: 追加

[ctx: admin bar people item label]
en: Add
ja_JP: 追加

en: after the user clicks the dismiss button
ja_JP: ユーザーが非表示リンクをクリックした後

en: after the user scrolls the page
ja_JP: ユーザーがページをスクロールした後

en: after this amount of time
ja_JP: 以下の時間が経過した後:

en: and
ja_JP: と

[ctx: as sharing source]
en: Email
ja_JP: メール

en: contact form
ja_JP: お問い合わせフォーム

en: day
ja_JP: 日

en: days
ja_JP: 日

[ctx: displayed in search results when results are cached]
en: cache hit
ja_JP: キャッシュとの一致

en: edit
ja_JP: 編集

en: edit text
ja_JP: テキスト編集

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
ja_JP: フォームの生成の際に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: go back
ja_JP: 戻る

en: hits
ja_JP: アクセス

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: iCalendar Feed URL:
ja_JP: iCalendar フィード URL:

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
ja_JP: %s

en: jumpstart option reset
ja_JP: ジャンプスタート設定のリセット

[ctx: label for filtering posts]
en: Month
ja_JP: 月

[ctx: label for filtering posts]
en: Month Updated
ja_JP: 更新月

[ctx: label for filtering posts]
en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

[ctx: label for filtering posts]
en: Year
ja_JP: 年

[ctx: label for filtering posts]
en: Year Updated
ja_JP: 更新年

[ctx: label for formatting JSON]
en: Minify
ja_JP: 圧縮

[ctx: label for formatting JSON]
en: Pretty
ja_JP: プリティ

en: month
ja_JP: ヶ月

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
ja_JP: これから読む本

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
ja_JP: 画像ナビゲーション

[ctx: noun]
en: Comment
ja_JP: コメント

[ctx: noun: a quantity of goods or items purchased or sold]
en: Order
ja_JP: 表示順

en: or visit our site for the full feature list.
ja_JP: 全機能の一覧については、公式サイトをご覧ください。

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
ja_JP: 読んだ本

en: pixels
ja_JP: px

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
ja_JP: 以下の場合に %s

en: proofread
ja_JP: 校正

[ctx: recipe]
en: Difficulty
ja_JP: 難易度

[ctx: recipe]
en: Directions
ja_JP: 手順

[ctx: recipe]
en: Ingredients
ja_JP: 食材

[ctx: recipe]
en: Print
ja_JP: 印刷

[ctx: recipe]
en: Servings
ja_JP: 分量

[ctx: recipe]
en: Source
ja_JP: ソース

[ctx: recipe]
en: Time
ja_JP: 時間

en: seconds
ja_JP: 秒

[ctx: share to]
en: Email
ja_JP: メールアドレス

[ctx: share to]
en: Print
ja_JP: 印刷

[ctx: the Internet Defense League]
en: Learn more about the %s
ja_JP: %s の詳細

en: the past day
ja_JP: 過去1日

en: the past month
ja_JP: 過去1ヶ月間

en: the past quarter
ja_JP: 現四半期

en: the past week
ja_JP: 過去1週間

en: the past year
ja_JP: 去年

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
ja_JP: 値

en: this video
ja_JP: この動画

en: user email is required
ja_JP: ユーザーのメールアドレスが必要です

en: user login is required
ja_JP: ユーザーログインが必要です

en: user_data is required
ja_JP: user_data は必須です

en: user_id is required
ja_JP: user_id は必須です

en: user_token is required
ja_JP: user_token は必須です

[ctx: verb]
en: Copy
ja_JP: コピー

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
ja_JP: 表示: %s

en: week
ja_JP: 週

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
ja_JP: ブロックした悪意あるログイン試行

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
ja_JP: Akismet がブロックしたスパムコメント

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
ja_JP: %1$s%2$s

en: {{a}}Activate Monitor{{/a}} to receive email notifications if your site goes down.
ja_JP: {{a}}モニターを有効化{{/a}}すると、サイトがダウンした場合にメールを受け取れます。

en: {{a}}Activate Protect{{/a}} to keep your site protected from malicious sign in attempts.
ja_JP: {{a}}プロテクト機能を有効化{{/a}}して、悪意のあるログイン試行からサイトを常に保護しましょう。

en: {{a}}Activate Site Stats{{/a}} to see detailed stats, likes, followers, subscribers, and more! {{a1}}Learn More{{/a1}}
ja_JP: {{a}}サイトの統計情報を有効化{{/a}}して、詳しい統計情報、「いいね」、フォロワー、購読者などの情報を確認しましょう。{{a1}}さらに詳しく{{/a1}}

en: {{a}}Activate{{/a}} to enhance the performance and speed of your images.
ja_JP: 画像のパフォーマンスと速度を向上するには{{a}}有効化{{/a}}してください。

en: {{a}}Activate{{/a}} to replace the WordPress built-in search with an improved search experience.
ja_JP: WordPress ビルトイン検索から改善された検索へ切り替えるために{{a}}有効化{{/a}}します。

en: {{a}}Contact Support{{/a}}
ja_JP: {{a}}サポート{{/a}}

en: {{a}}Manage Likes visibility from the Sharing Module Settings{{/a}}
ja_JP: {{a}}「共有」モジュール設定で「いいね」の表示状態を管理{{/a}}

en: {{a}}Turn on plugin autoupdates{{/a}}
ja_JP: {{a}}プラグインの自動更新を有効化{{/a}}

en: {{a}}View backup details{{/a}}.
ja_JP: {{a}}バックアップの詳細を表示{{/a}}.

en: {{a}}View details at VaultPress.com{{/a}}
ja_JP: {{a}}VaultPress.com で詳細を確認する{{/a}}

en: {{a}}View details{{/a}}
ja_JP: {{a}}詳細を表示{{/a}}

en: {{a}}View your site's activity{{/a}} in a single feed.
ja_JP: ひとつのフィードで{{a}}サイトのアクティビティをまとめて表示{{/a}}できます。

en: {{button}}View detailed stats{{/button}}
ja_JP: {{button}}詳しい統計情報を表示{{/button}}

en: {{button}}View more stats on WordPress.com {{/button}}
ja_JP: {{button}}WordPress.com で詳しい統計情報を表示{{/button}}

en: {{link}}Configure your %(module_slug)s Settings {{/link}}
ja_JP: {{link}}%(module_slug)sの設定{{/link}}

en: {{link}}Configure your Monitor notification settings on WordPress.com{{/link}}
ja_JP: {{link}}WordPress.com 上でモニター通知を設定{{/link}}

en: {{li}}The JETPACK_DEV_DEBUG constant is defined{{/li}}
ja_JP: {{li}}JETPACK_DEV_DEBUG 定数が定義済み{{/li}}

en: {{li}}The jetpack_development_mode filter is active{{/li}}
ja_JP: {{li}}jetpack_development_mode フィルターが有効{{/li}}

en: {{li}}Your site URL lacks a dot (e.g. http://localhost){{/li}}
ja_JP: {{li}}サイト URL にドットが含まれない (例: http://localhost){{/li}}

en: {{p}}To create a beautiful site that looks and works exactly how you want it to, Jetpack Professional gives you unlimited access to over 200 premium WordPress themes.{{/p}}{{p}}Jetpack Professional is about more than just finding the perfect design. It's also about total peace of mind: real-time backups, automatic malware scanning, and priority support from our global team of experts guarantee that your site will always be safe and secure.{{/p}}
ja_JP: {{p}}望み通りの見た目と機能を持つ美しいサイトを作成するため、Jetpack プロ版では、200を超える WordPress プレミアムテーマに無制限にアクセスできます。{{/p}}{{p}}Jetpack プロ版は、ぴったりのデザインを検索するためだけのものではありません。安心感を与えるものでもあるのです。リアルタイムバックアップ、自動マルウェアスキャン、および専門家のグローバルチームからの優先サポートは、サイトが常に安全に保護されることを保証します。{{/p}}

en: {{p}}Would you mind telling us why you did not complete the Jetpack connection in this {{a}}2 question survey{{/a}}?{{/p}}{{p}}A Jetpack connection is required for our free security and traffic features to work.{{/p}}
ja_JP: {{p}}この{{a}}2問のアンケート{{/a}}で Jetpack 連携を完了しなかった理由を教えていただけますか ?{{/p}}{{p}}無料のセキュリティおよびトラフィック機能をご利用いただくには、Jetpack 連携が必要です。{{/p}}

en: {{span}}You can now also configure related posts in the Customizer. {{ExternalLink}}Try it out!{{/ExternalLink}}{{/span}}
ja_JP: {{span}}カスタマイザーでも関連記事の設定ができるようになりました。{{ExternalLink}}お試しください。{{/ExternalLink}}{{/span}}

en: {{s}}Your Jetpack has a glitch.{{/s}}  We're sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %(error_key)s
ja_JP: {{s}}Jetpack にエラーが発生しています。{{/s}}ご不便をおかけして申し訳ございません。しばらく経ってからもう一度お試しください。エラーが続く場合は、次のメッセージを含めてサポートにご連絡ください。%(error_key)s

en: {{s}}Your Jetpack has a glitch.{{/s}} Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
ja_JP: {{s}}Jetpack にエラーが発生しています。{{/s}}このサイトを WordPress.com に連携できません。これは通常、お使いのサイトが公開されていないことを意味しています (localhost)。
